ეროვნულმა ბანკმა სავალუტო აუქციონზე 60 მლნ დოლარი გაყიდა
2024 წლის 23 ოქტომბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული ბანკის სავალუტო აუქციონზე სებ–მა 60 000 000 აშშ დოლარი გაყიდა. საშუალო შეწონილმა გაცვლითმა კურსმა 2.7139 შეადგინა. ინფორმაციას ეროვნული ბანკი ავრცელებს.
„სავალუტო აუქციონის გამართვის გადაწყვეტილება ეროვნულმა ბანკმა არაფუნდამენტური ფაქტორების ჭარბი გავლენისა და სავალუტო ბაზარზე წინასაარჩევნო პერიოდისთვის ტრადიციულად დამახასიათებელი აჟიოტაჟის პრევენციის მიზნით მიიღო. ეს თავის მხრივ, აგვარიდებს ფასებსა და ფინანსურ სტაბილურობაზე უარყოფით გავლენას და ხელს შეუწყობს სავალუტო ბაზრის სტაბილიზაციას.
ბოლო პერიოდში სავალუტო ბაზარზე არსებული მოჭარბებული გაურკვევლობა აძლიერებს ცალკეული მსხვილი ტრანზაქციების მხრიდან კურსზე მომდინარე ზეწოლას. ასეთ შემთხვევებში სებ-ი ხელმძღვანელობს საკუთარი მანდატით და მონეტარული ინსტრუმენტებით, რითაც ხელს უწყობს ბაზრის მოლოდინებისა და ბაზარზე ვალუტის მოთხოვნა-მიწოდების დაბალანსებას. მოსალოდნელია, რომ აღნიშნული მოლოდინების მილევასთან ერთად, სავალუტო ბაზარი ჩვეულ დინამიკას დაუბრუნდება.
შეგახსენებთ, რომ მაკროეკონომიკური ფუნდამენტური ფაქტორები ქვეყანაში ჯანსაღია - ბოლო სამი წლის განმავლობაში ფიქსირდება მაღალი ეკონომიკური ზრდა, 2023 წლიდან მოყოლებული ინფლაცია მიზნობრივ 3%-ზე დაბალია. წინასწარი მონაცემებით, სექტემბერში საქონლის ექსპორტი 17%-ით გაიზარდა, ხოლო იმპორტი 4.2%-ით შემცირდა, ამასთანავე, საგარეო სავალუტო შემოდინებები ძლიერია, რაც მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის მდგრად დონეზე შენარჩუნებას უწყობს ხელს“, - ნათქვამია ეროვნული ბანკის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Нацбанк Грузии продал 60 000 000 долларов США на аукционе
Национальный банк Грузии продал 60 000 000 долларов США на аукционе, состоявшемся 23 октября 2024 года. Средневзвешенный обменный курс составил 2,7139, сообщают в банке.
«Решение о проведении валютного аукциона было принято Национальным банком с целью недопущения чрезмерного влияния нефундаментальных факторов и ажиотажа, традиционно характерного для предвыборного периода на валютном рынке. Это, в свою очередь, позволит избежать негативного влияния на цены и финансовую стабильность и будет способствовать стабилизации валютного рынка.
Недавняя чрезмерная неопределенность на валютном рынке усиливает давление на обменный курс со стороны отдельных крупных сделок. В таких случаях Нацбанк руководствуется своим мандатом и монетарными инструментами, тем самым помогая сбалансировать рыночные ожидания, а также спрос и предложение валюты на рынке. Ожидается, что при выполнении указанных ожиданий валютный рынок вернется к привычной динамике.
Напомним, что макроэкономические фундаментальные факторы в стране хорошие – последние три года зафиксирован высокий экономический рост, инфляция находится ниже целевого показателя в 3% с 2023 года. По предварительным данным, экспорт товаров в сентябре увеличился на 17%, а импорт снизился на 4,2%, при этом приток иностранной валюты является сильным, что способствует поддержанию дефицита текущего счета на устойчивом уровне», — говорится в заявлении Нацбанка.