საგამოძიებო სამსახური დილით ჩატარებულ ჩხრეკებს "ქოლცენტრებს" უკავშირებს
საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის წარმოებაში არსებულ სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით მიღებული ოპარატიული ინფორმაციის შესაბამისად, სამ სავარაუდო ე. წ. „ქოლცენტრში” ჩატარდა საგამოძიებო მოქმედებები და მოსამართლის განჩინების საფუძველზე გაიჩხრიკა მითითებული ობიექტები,- იტყობინება საგამოძიებო სამსახური. დღეს ცნობილი გახდა, რომ ამერიკული ორგანიზაციის "ატლანტიკური საბჭოს" ქართველი თანამშრომლების სახლებში ჩატარდა ჩხრეკა. საგამოძიებო სამსახური ასევე შევიდა ამერიკულ კომპანია Concentrix Georgia-ში.
„მიღებული ინფორმაციით, „ქოლცენტრების“ საქმიანობა დაკავშირებულია იმავე სახის დანაშაულთან, რა დანაშაულზეც აღნიშნული გამოძიება მიმდინარეობს და საქმე გვაქვს გაცილებით დიდი მასშტაბის ფინანსებთან. ასევე, ობიექტებზე დასაქმებულ პირთა ნაწილი დაკავშირებულია წინა პერიოდებში გამოვლენილ ანალოგიური სახის დანაშაულებრივ „ქოლცენტრებთან“.
ადგილზე მისულმა საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა აღმოაჩინეს გარკვეული ელექტრონული ინფორმაციის შემცველი სხვადასხვა სახის ტექნიკა, მოწყობილობები და დოკუმენტაცია, რაც ამოღებულ იქნა სათანადო წესით.
საზოგადოების ინტერესის გათვალისწინებით, საგამოძიებო სამსახური პერიოდულად მიაწვდის საზოგადოებას ინფორმაციას გამოძიების მიმდინარეობისა და შედეგების შესახებ“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მანამდე მოკლე კომენტარი გააკეთა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ:
„მოდით, დაელოდეთ გამოძიების ინფორმაციას, ეს საზოგადოებისთვის შეიძლება ძალიან საინტერესო იყოს. ვმარჩიელობ, მაგრამ მგონია, რომ შესაძლოა, საინტერესო იყოს “,- აღნიშნა პრემიერმა.

В Тбилиси и Кутаиси прошли обыски по 5 адресам
Следственная служба Минфина провела обыски в домах нескольких лиц и организациях в Тбилиси и Кутаиси. Следственные мероприятия прошли в доме лидера партии «Федералистов» Георгия Нониашвили. В социальных сетях он написал, что обыск был связан с работой его жены исследовательского центра «Атлинтический совет» Софо Гелава.
В результате обыска финансовая полиция изъяла персональный компьютер Софо Гелава, личный телефон, ноутбук Георгия Нониашвили и их несовершеннолетнего сына.
Обыск был проведен и в доме еще одной сотрудницы «Атлантического совета» Это Бузиашвили.
В разговоре с журналистами она заявила, что сотрудники следственной службы сказали, что обыск связан с организацией, в которой она работает.
«Меня вызвали на допрос. Единственное, что они упомянули, это то, что они интересуются моей организацией — американской неправительственной организацией «Атлинтический совет». Мы детально расследуем российские информационные операции», — сказала Бузиашвили.
По словам Бузиашвили, расследование проводится по трем статьям Уголовного кодекса: мошенничество, уклонение от уплаты налогов и отмывание денег.