რუსეთის ენერგეტიკის სამინისტროში დაკავებების სერია გრძელდება
რუსეთის ენერგეტიკის სამინისტროში მაღალშინოსნების დაკავებების სერია გრძელდება. რუსული მედიის ინფორმაციით, ქვანახშირის საბადოების ლიკვიდაციისას განხორციელებული თაღლითობის საქმეზე დღეს მინისტრის მოადგილე სერგეი მოჩალნიკოვიც დააკავეს.
ირკვევა, რომ მოჩალნიკოვი ენერგეტიკის ექს-მინისტრ ანატოლი იანოვსკის სისხლის სამართლის საქმის ერთ-ერთი ფიგურანტია, თავად იანოვსკი კი დღეს დილით დააკავეს.
მოჩალნიკოვმა მინისტრის მოადგილის თანამდებობა 2022 წლის აპრილში დაიკავა და როგორც ნახშირის მრეწველობას, ისე საერთაშორისო თანამშრომლობის დეპარტამენტს კურირებდა. რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტი მას სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას ედავება.

Замминистра энергетики РФ Мочальников задержан по делу о мошенничестве на угольных шахтах
Замминистра энергетики РФ Сергей Мочальников задержан по делу о мошенничестве во время ликвидации угольных шахт, сообщило агентство Интерфакс со ссылкой на правоохранительные органы.
Газета Коммерсант сообщила, что Мочальников является одним из фигурантов расследования в отношении бывшего замминистра энергетики Анатолия Яновского, о задержании которого стало известно утром в четверг.
Мочальников занял пост замминистра энергетики в апреле 2022 года и курировал департамент угольной промышленности и департамент международного сотрудничества.