ბიულეტენების მასობრივ ჩაყრასთან დაკავშირებით შსს-მ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა
მარნეულში #69-ე უბანზე ბიულეტენების მასობრივ ჩაყრასთან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა. მანამდე უწყებას რეაგირებისკენ მოუწოდება ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ მოუწოდა.
როგორც "აქცენტს" შსს-ში უთხრეს, გამოძიება სსკ-ს 164 პრიმა მუხლით დაიწყო , რაც არჩევნების გაყალბებას გულისხმობს. კერძოდ, არჩევნებთან დაკავშირებული დოკუმენტების: საარჩევნო სიების, ოქმების, ბიულეტენების, სარეგისტრაციო ჟურნალების და საკონტროლო ფურცლების განზრახ გაყალბებას გულისხმობს.
დანაშაული თავისუფლების ორი წლის ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.
ამ დროისთვის მარნეულში #69-ე საარჩევნო უბანი დახურულია.
ცესკოს წარმომადგენელმა იაკობ ასანიძემ მედიას უთხრა, რომ შესაბამისი განკარგულება საუბნო კომისიის თავმჯდომარემ მიიღო და ასევე მიიღებს შესაბამის გადაწყვეტილებებსაც.

26/10/2024 10:13:45 Politic, Justice
The Ministry of Internal Affairs launched an investigation under Article 164-3 of the Criminal Code (Election Fraud), which involves intentional falsification of election-related documents: electoral lists, protocols, ballots, registration journals and control sheets, and is punishable by up to two years of imprisonment.
Whether all these cases are true or not, they damage the electoral environment and the reputation of the institution," Chair of the Central Election Commission (CEC) Giorgi Kalandarishvili said during a briefing.
"It is shameful, shameful and immoral to use the ethnic minority to falsify the elections," Georgian President Salome Zurabishvili posted.