შვედეთი საქართველოს ხელისუფლებასთან თანამშრომლობას წყვეტს
შვედეთი საქართველოს ხელისუფლებასთან თანამშრომლობას წყვეტს. ამის შესახებ განვითარებისა და საგარეო ვაჭრობის მიზნით თანამშრომლობის საკითხთა მინისტრმა ბენჟამინ დოუსმა განაცხადა.
მისივე განმარტებით, "საქართველოში მოვლენათა განვითარება უკვე დიდი ხანია, იწვევდა შეშფოთებას, ხოლო დარღვევებმა, რომელთა შესახებაც 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებზე საერთაშორისო დამკვირვებლებმა განაცხადეს, ეს საბოლოოდ დაადასტურეს".
თავად გამოცემა TT, რომელმაც შვედი მინისტრის განცხადება გამოაქვეყნა, აღნიშნავს, რომ "პრორუსულმა მმართველმა პარტია "ქართულმა ოცნებამ" გაიმარჯვა სადავო არჩევნებში, რომელთა ლეგიტიმურობას კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს არა მარტო ქართული ოპოზიცია, არამედ საერთაშორისო დამკვირვებლებიც".
"მცდელობები, ხელი შეუშალონ საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებას საკუთარი დემოკრატიული რლის შესრულებაში, მათ შორის - შემზღუდველი კანონმდებლობის გამოყენებით, ეწინააღმდეგება ევროკავშირის ნორმებსა და ღირებულებებს. ამდენად, შვედეთის მთავრობა წყვეტს პირდაპირ შვედურ-ქართულ თანამშრომლობას, რომელიც ბოლო წუთამდე გრძელდებოდა, მათ შორის - საქართველოს საგადასახადო ორგანოების კუთხით. თანამშრომლობა შეიძლება, სამომავლოდ აღდგეს, თუკი საქართველო კვლავ მიუბრუნდება ევროკავშირს" - აცხადებს მინისტრი დოუსი.
ცნობისთვის: შვედეთი საქართველოს წელიწადში დაახლოებით 200 მლნ კრონის ოდენობის დახმარებას უწევდა. წელს, ცნობილი მოვლენების ფონზე 25 მლნ კრონა სამოქალაქო საზოგადოებისკენ გადამისამართდა.

Швеция прекращает сотрудничество с Грузией
Швеция прекращает сотрудничество с Грузией. В письменном комментарии министра Швеции по вопросам сотрудничества в целях развития и внешней торговли Бенджамина Дуса поясняется, что развитие событий в Грузии «давно вызывает тревогу» и что нарушения, о которых сообщили международные наблюдатели на парламентских выборах 26 октября, подтвердили это.
Издание TT, опубликовавшее это заявление, отмечает, что пророссийская правящая партия «Грузинская мечта» одержала победу на спорных парламентских выборах, легитимность которых ставится под сомнение оппозицией и международными наблюдателями.
Министр Доуса утверждает, что «попытки помешать гражданскому обществу страны выполнять свою демократическую роль, в том числе с помощью ограничительного законодательства, противоречат нормам и ценностям ЕС».
«Поэтому правительство приостанавливает прямое шведско-грузинское сотрудничество, которое все еще продолжается, в том числе с налоговым ведомством Грузии», — продолжает он.
По словам Доуса, сотрудничество может быть возобновлено в будущем, если Грузия снова обратится в ЕС.
Отмечается, что помощь Швеции Грузии составляет около 200 млн крон в год. В этом году 25 млн крон было перераспределено в пользу гражданского общества страны.