პროკურატურამ ბიულეტენების ჩაყრის ფაქტზე დაკავებულ პირებს ბრალი ოფიციალურად წარუდგინა
პროკურატურამ მარნეულის #69-ე უბანზე, საარჩევნო ყუთში ბიულეტენების ჩაყრის ფაქტზე მარნეულის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილეს როვშან ისკანდაროვს და კიდევ ერთს პირს ბრალდება წარუდგინა. მანამდე მათი დაკავების შესახებ შსს-მ განაცხადა.
"შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 2024 წლის 26 ოქტომბერს, საქართველოს პარლამენტის არჩევნების მიმდინარეობისას, ბრალდებულებმა მარნეულის №69-ე საარჩევნო უბანზე, არჩევნების გაყალბების მიზნით საარჩევნო ყუთში ყალბი ბიულეტენები ჩაყარეს, რამაც აღნიშნულ უბანზე ხმის მიცემის პროცესის შეწყვეტა და კენჭისყრის შედეგების ბათილად ცნობა გამოიწვია.
სამართალდამცველებმა ბრალდებულები სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, 31 ოქტომბერს დააკავეს. მათ ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 164³-ე მუხლით (არჩევნების გაყალბება) წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად 2 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს",- იტყობინება პროკურატურა.
როგორც პროკურატურაში სცხადებენ, ბრალდებულებისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შუამდგომლობით სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავენ.

Прокуратура Грузии предъявила 2 людям обвинения по факту фальсификации выборов
Прокуратура Грузии предъявила двум людям обвинения по факту фальсификации выборов. Речь идет о ранее задержанных, предположительно причастных к вбросу бюллетеней в урну для голосования на 69-м избирательном участке села Садхало Марнеульского муниципалитета.
Факт произошел в день выборов 26 октября, из-за вброса бюллетеней на участке голосование на нем было остановлено, а результаты признаны недействительными.
Ранее сообщалось, что среди задержанных заместитель председателя Марнеульского городского совета Ровшан Искандаров:
«Проведенное МВД расследование установило, что 26 октября 2024 года во время парламентских выборов в Грузии обвиняемые подложили в урну фальшивые бюллетени с целью фальсификации результатов выборов на Марнеульском избирательном участке №69.
Правоохранители арестовали обвиняемых 31 октября по решению суда. Им предъявлено обвинение по статье 164 («Фальсификация выборов») Уголовного кодекса Грузии, которая предусматривает наказание до 2 лет лишения свободы.
Прокуратура обращается в суд с ходатайством о применении лишения свободы в качестве меры пресечения в течение срока, установленного законом», — говорится в заявлении прокуратуры.