ჩრდილოეთ კორეა უკრაინის წინააღმდეგ ომში ოფიციალურად ერთვება
ჩრდილოეთ კორეა უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომში ოფიციალურად ერთვება. როგორც დღეს კიმ ჩენ ინის რეჟიმის საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა ცოი სონ ჰიმ განაცხადა, ჩრდილოეთ კორეის ლიდერმა "წმინდა ომში რუსეთის მძლავრი დახმარების" ბრძანება გასცა.
"სპეციალური სამხედრო ოპერაციის დაწყებისთანავე პატივცემულმა ამხანაგმა სახელმწიფო საქმეთა თავმჯდომარემ კიმ ჩენ ინმა გასცა განკარგულება, რათა ჩვენ, სხვათა აზრის გაუთვალისწინებლად, ურყევად და მძლავრად დავხმარებოდით რუსულ არმიასა და რუს ხალხს მის წმინდა ომში. ფხენიანს რუსეთის გამარჯვებაში ეჭვი არ ეპარება და მზადაა, საბოლოო გამარჯვებამდე გვერდში ედგას ჩვენს რუს მეგობრებს" - განაცხადა ცოი სონ ჰიმ.
მანამდე გაერო-ში უკრაინის მუდმივმა წარმომადგენელმა სერგეი კისლიცამ განაცხადა, რომ ჩრდილოეთ კორეამ რუსეთში 12 000 სამხედრო გაგზავნა, მათ შორის - სულ მცირე, 500 ოფიცერი და სამი გენერალი და რომ კორეელი სამხედროები ამჟამად სპეცმომზადებას გადიან რუსეთის აღმოსავლეთ სამხედრო ოლქის ხუთ პოლიგონზე. კისლიცას ინფორმაციით, მათგან სულ მცირე, ხუთი ნაწილის ან შენაერთის ფორმირება იგეგმება, თითოეულის 2-3 ათასის რიცხოვნობით.
რუსეთში ჩრდილოეთკორეელი სამხედროების შესაძლო გადასროლის შესახებ ოქტომბრის დასაწყისში უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმაც გააკეთა განცხადება. მეორე დღეს ეს ინფორმაცია დაადასტურა სამხრეთ კორეის დაზვერვამაც. პენტაგონის ხელმღვანელმა ლოიდ ოსტინმა კი კორეელი სამხედრობის რუსეთში ყოფნის მტკიცებულებების არსებობის შესახებ გამოაცხადა, თუმცა აღნიშნა, რომ რას აკეთებდნენ ისინი ადგილზე - ვაშინგტონისთვის ჯერ უცნობი იყო.
თავად ჩრდილოეთ კორეა და რუსეთი ხანგრძლივი დროის განმავლობაში უარყოფდნენ ცნობებს კორეული ჯარების გადაადგილდების თაობაზე, თუმცა 24 ოქტომბერს პუტინმა მათი რუსეთში ყოფნა დაადასტურა. მან ორმხრივი სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ შეთანხმების მე-4 პუნქტი მოიშველია, რომელიც ომის შემთხვვაში ერთი მხარის მიერ მეორეს სამხედრო დახმარებას ეხება. "ჩრდილოეთ კორეის ხელმძღვანელობა ნაკისრ ვალდებულებებს ძალზე მაღალი პასუხისმგებლობით ეკიდება, თუმცა რას და როგორ მოვიმოქმედებთ - ეს უკვე ჩვენი საქმეა" - განაცხადა პუტინმა.
მისი ამ განცხადების შემდეგ აშშ-ის თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელმა საბრინა სინგჰმა აცნობა მედიას, რომ ვაშინგტონი უკრაინულ ჯარს ჩრდილოეთკორეელი სამხედროების წინააღმდეგ ამერიკული იარაღის გამოყენებაზე შეზღუდვას გაუუქმებს, თუკი ისინი უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის მხარეს ბრძოლებში ჩაებმებიან.
დღეს კი ამერიკელმა კომგრესმენემა გააჟღერეს ინიციატივა, ომში ჩრდილოეთ კორეის ჩაბმის შემთხვევაში აშშ-მა რუსეთის ტერიტორიაზე მყოფ კიმ ჩენ ინის ჯარებზე დარტყმები განახორციელოს.

Глава МИД КНДР заявила о приказе Ким Чен Ына помочь России в «священной войне»
Лидер КНДР Ким Чен Ын с начала российского вторжения в Украину дал указание на мощную поддержку и помощь Москве, заявила глава внешнеполитического ведомства Северной Кореи Цой Сон Хи на переговорах с российским министром иностранных дел Сергеем Лавровым.
«С самого начала специальной военной операции уважаемый товарищ председатель государственных дел Ким Чен Ын дал указание, чтобы мы, ни на кого не оглядываясь, неизменно и мощно поддерживали, оказывали помощь российской армии и российскому народу в их священной войне», — цитирует северокорейского министра ТАСС.
По ее словам, Пхеньян не сомневается в победе России над Украиной, а также готов «до победного дня твердо стоять рядом с нашими российскими товарищами».
Накануне постоянный представитель Украины при ООН Сергей Кислица заявил, что КНДР направила в Россию 12 тыс. военных, в том числе по меньшей мере 500 офицеров, а также трех генералов. Они проходят подготовку на пяти полигонах Восточного военного округа России. Впоследствии, по словам постпреда Украины в ООН, из северокорейских военнослужащих планируется сформировать не менее пяти частей или соединений численностью от 2 до 3 тыс. солдат каждое.
О возможной отправке северокорейских войск в Россию в начале октября сообщил президент Украины Владимир Зеленский. Через день эту информацию подтвердила разведка Южной Кореи. Глава Пентагона Ллойд Остин сообщил о наличии доказательств прибытия военных КНДР в Россию, но что они делают в стране, по его словам, Вашингтону пока неизвестно.
Россия и КНДР опровергали сведения о перемещении северокорейских войск. Однако 24 октября президент РФ Владимир Путин не стал отрицать их присутствие в стране. Он сослался на статью 4-ю Договора о стратегическом партнерстве между РФ и КНДР, которая предполагает военную помощь одной из сторон в случае войны. «Руководство Северной Кореи относится серьезно к договоренностям. Но что и как мы будем делать — это уже наше дело в рамках этой статьи», — заключил Путин.
После этого заявления Путина официальный представитель Минобороны США Сабрина Сингх сообщила, что Вашингтон снимет для украинской армии ограничения на использование американского оружия против северокорейских солдат, если те вступят в войну на стороне России.