ცესკო: თეთრიწყაროსა და გორის რაიონული სასამართლოების გადაწყვეტილებებს სააპელაციო სასამართლოში ვასაჩივრებთ
05/11/2024 06:25:28 პოლიტიკა, სამართალი
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ცნობით, საარჩევნო ადმინისტრაცია თეთრიწყაროსა და გორის რაიონული სასამართლოების გადაწყვეტილებებს სააპელაციო სასამართლოში ასაჩივრებს.
"საარჩევნო ადმინისტრაცია ეხმაურება თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებას წალკისა და თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტებში საარჩევნო უბნის შედეგების გაუქმების შესახებ. აღნიშნული გადაწყვეტილებით მოსამართლემ გააუქმა №25 წალკის საარჩევნო ოლქში შემავალი 18 საარჩევნო უბნის და №26 თეთრიწყაროს საარჩევნო ოლქში შემავალი 13 საარჩევნო უბნის შედეგი. საარჩევნო ადმინისტრაცია დაუსაბუთებლად მიიჩნევს და არ იზიარებს თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებას წალკისა და თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტების ზემოაღნიშნული საარჩევნო უბნების შედეგების გაუქმების შესახებ. ამასთან, აღნიშნული გადაწყვეტილება აშკარად წინააღმდეგობაში მოდის ანალოგიურ საკითხთან დაკავშირებით პირველი ინსტანციების სასამართლოებში წარმოებულ ყველა სხვა დავასთან. შესაბამისად, თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლოს მიერ 4 ნოემბერს მიღებული გადაწყვეტილება გასაჩივრებული იქნება სააპელაციო სასამართლოში.
საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ კანონმდებლობით დადგენილი წესით წარდგენილი იქნება სააპელაციო საჩივრები. ამასთან, საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ სააპელაციო სასამართლოში უკვე გასაჩივრებულია გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც №32 გორის საოლქო საარჩევნო კომისიას ამავე ოლქში შემავალი 15 საარჩევნო უბნის ბათილი ბიულეტენების ხელახლა გადათვლა დაევალა. შევახსენებთ საზოგადოებას, რომ ხმის ფარულობას უზრუნველყოფს სპეციალური ჩარჩო ფორმა, ინსტრუქციის შესაბამისად რომლის გამოყენებაც გამორიცხავს ამომრჩევლის ნების იდენტიფიცირებას. ბიულეტენის უკანა მხარეს მარკერის კვალი, არსებობის შემთხვევაში, ჩარჩო ფორმის დანიშნულების გათვალისწინებით, ვერ ჩაითვლება ნების იდენტიფიცირებად. ასევე აღსანიშნავია, რომ ამ საკითხზე კენჭისყრის და მომდევნო დღეს, ქვეყნის მასშტაბით მხოლოდ 7 საჩივარი იქნა წარმოდგენილი და არცერთ საერთაშორისო ორგანიზაციის დასკვნაში არ არის საუბარი დადასტურებულად არჩევანის ფარულობის დარღვევაზე", – აცახდებენ ცესკო–ში.

ЦИК оспорит решения судов Тетрицкаро и Гори в Апелляционном суде
В ЦИК отреагировали на решения районных судов Тетрицкаро и Гори — заявлено, что они будут обжалованы в Апелляционном суде. Избирательная администрация называет эти решения необоснованными.
«Избирательная администрация реагирует на решение районного суда Тетрицкаро об аннулировании результатов голосования на избирательных участках в муниципалитетах Цалка и Тетрицкаро.
Согласно этому решению, судья аннулировал результаты 18 избирательных участков на избирательном участке №25 Цалка и 13 избирательных участков на избирательном участке №26 Тетрицкаро.
Избирательная администрация считает решение районного суда Тетрицкаро об аннулировании результатов голосования на вышеупомянутых избирательных участках в муниципалитетах Цалка и Тетрицкаро необоснованным и не согласна с решением районного суда тетрицкаро.
Кроме того, это решение явно противоречит всем другим спорам в судах первой инстанции по аналогичному вопросу. Соответственно, решение, принятое районным судом Тетрицкаро 4 ноября, будет обжаловано в апелляционном суде. Апелляции будут поданы районными избирательными комиссиями в соответствии с законодательством.
Кроме того, избирательная администрация уже обжаловала решение Горийского районного суда в Апелляционном суде, согласно которому Горийской районной избирательной комиссии №32 было предписано пересчитать недействительные бюллетени с 15 избирательных участков на том же участке.
Мы хотели бы напомнить общественности, что тайна голосования обеспечивается специальной рамочной формой, использование которой, согласно инструкции, исключает идентификацию волеизъявления избирателя. Маркерный след на обратной стороне бюллетеня, если он присутствует, учитывая назначение рамочного бланка, не может рассматриваться как идентифицирующий волю.
Следует также отметить, что по всей стране было подано всего 7 жалоб по этому вопросу и на следующий день. И ни в одном из выводов Международной организации не говорится о нарушении тайны волеизъявления», — говорится в заявлении.