„ნაციონალური მოძრაობა“ და „კოალიცია ცვლილებისთვის“ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას სიების გასაუქმებლად მიმართავენ
12/11/2024 11:17:14 პოლიტიკა
„ნაციონალური მოძრაობა“ და „კოალიცია ცვლილებისთვის“ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას სიების გასაუქმებლად მიმართავენ. ამის შესახებ „ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობისა“ და „კოალიცია ცვლილებისთვის“ ლიდერებმა ისაუბრეს.
„ყველა, ვინც ამ სიაში ვართ, უარს ვაცხადებთ ნებისმიერი თანამშრომლობაზე რეჟიმთან, რომელიც იპარავს არჩევნებს და გამოხატავს რუსეთის ფედერაციის ინტერესებს ჩვენს სამშობლოში“, - განაცხადა „კოალიცია ცვლილებისთვის“ ერთ–ერთმა ლიდერმა ნიკა გვარამიამ.
„ვითხოვთ, რომ არცერთ ჩვენგაზე, რომელიც ფიგურირებდა ჩვენს სიაში, არ მოხდეს დროებითი მანდატის გაცემა და არ გადაეგზავნოთ ჩვენი სახელები და გვარები უფლებამოსილების ცნობის შესახებ. ჩვენ უარს ვამბობთ მანდატები მივიღოთ იმ საპარლამენტო არჩევნების შედეგად, სადაც ადგილი ჰქონდა ტოტალურ გაყალბებას“, -განაცხადა „ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარემ თინა ბოკუჩავამ.
თუ წინასწარი შედეგები არ შეიცვლება, მომავალ პარლამენტში „კოალიციას ცვლილევისთვის“ 19 მანდატი ეკუთვნის, „ერთიანობა - ნაციონალურ მოძრაობას“ კი 16.
თუ ცესკო პარლამენტში გადააგზავნის ამ პარტიების სიის წევრებისთვის მანდატების გაცემის შესახებ მოთხოვნას, დეპუტატებისთვის უფლებამოსილების შესაწყვეტად საჭირო გახდება საპარლამენტო უმრავლესობის დეპუტატების თანხმობაც.
- ცესკოს წინასწარი მონაცემებით, მომავალ პარლამენტში ოთხი ოპოზიციური პარტია შედის. მათგან ორი სიების გაუქმებას აპირებს. ამ ეტაპზე უცნობია, რა გეგმა აქვთ პარტიებს: „ძლიერი საქართველოსა“ და „გახარია - საქართველოსთვის“.

Коалиция «Единство — Нацдвижение» отказалась от парламентских мандатов
Коалиция «Единство — Нацдвижение» отказалась от парламентских мандатов, поскольку считает, что выборы были украдены олигархом Бидзиной Иванишвили, сфальсифицированы и что парламент XI созыва нелегитимен.
Об этом заявила одна из лидеров коалиции и лидер партии «Нацдвижение» Тина Бокучава.
«Мы хотим официально, каждый из нас, кто был в парламентском списке «Единства — Национального движения», направить индивидуальное письмо в Центральную избирательную комиссию, чтобы ни один из кандидатов от имени «Единства — Национального движения» не был зарегистрирован и чтобы ЦИК не передала даже с целью рассмотрения вопрос о наших полномочиях парламенту Грузии», — заявила Бокучава.
Политик отметила, что эти письма являются «выражением свободной воли» каждого члена парламентского списка от политобъединения.
«Мы требуем, чтобы никому из нас, ни одному из лиц, которые фигурировали в парламентском избирательном списке «Единства-Национального движения», не был предоставлен временный мандат, чтобы мы не были зарегистрированы и, следовательно, чтобы наши имена и фамилии не были направлены в парламент с целью признания наших полномочий.
<> Мы отказываемся получать мандаты по итогам парламентских выборов, где имели место тотальные фальсификации, где был нарушен важнейший принцип Конституции в виде сохранения тайны <голосования> и, следовательно, не была выражена свободная воля грузинского народа», — отметила политик.
Бокучава отметила, что европейские друзья — представители парламентов 8 стран ЕС — не признают легитимность выборов, заявляя о необходимости расследования фактов фальсификаций.
«Их визит еще раз подтверждает, что нелегитимные выборы не будут признаны цивилизованным миром, они не будут признаны оппозицией, и мы подтверждаем своей подписью, что ЦИК не имеет права направлять наши документы в парламент для признания наших полномочий», — заключила Тина Бокучава.