საია: სტრასბურგმა "აგენტების კანონის" წინააღმდეგ საჩივარი დაარეგისტრირა
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ცნობით, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ "აგენტების კანონის" წინააღმდეგ საჩივარი Georgian Young Lawyers’ Association and Others v. Georgia დაარეგისტრირა.
„ეს ფაქტი კიდევ ერთხელ ააშკარავებს და ამხელს სამთავრობო მედიის მიერ გავრცელებულ მცდარ ინფორმაციას, თითქოს არასამთავრობო ორგანიზაციებს „რუსული კანონის“ წინააღმდეგ საჩივარი სტრასბურგის სასამართლოში არ გაუგზავნიათ”. – აცხადებს საია.
"აგენტების კანონი" სტრასბურგში 16 მედია ორგანიზაციის, 120 სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციისა და 4 ფიზიკური პირის სახელით გასაჩივრდა.
მომჩივნები ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით დაცული შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების (მე-11 მუხლი), გამოხატვის თავისუფლების (მე-10 მუხლი), პირადი და ოჯახური ცხოვრების დაცულობის უფლების (მე-8 მუხლი), დისკრიმინაციის (მე-14 მუხლი), სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალებების უფლების (მე-13 მუხლი) და უფლებების შეზღუდვათა გამოყენების ფარგლების (მე-18 მუხლის) დარღვევებზე დავობენ.

Страсбургский суд зарегистрировал жалобу АМЮГ против грузинского закона «об иноагентах»
Европейский суд по правам человека зарегистрировал жалобу Ассоциации молодых юристов Грузии, касающийся принятого закона «о прозрачности иностранного влияния.
«Указанный факт еще раз разоблачает ложную информацию, распространяемую правительственными СМИ, будто бы неправительственные организации не направляли жалобу против российского закон в Страсбургский суд.
Напоминаем, что российский закон был обжалован в Европейском суде по правам человека от имени 16 СМИ, 120 организаций гражданского общества и 4 частных лиц.
Заявители оспаривают право на свободу собраний и объединений, защищенное Европейской конвенцией по правам человека (статья 11), свободу выражения мнений (статья 10), право на защиту частной и семейной жизни (статья 8), оспариваются нарушения права на средства правовой защиты (статья 13) и ограничение использования прав (статья 18)», — говорится в заявлении АМЮГ.