საქსტატი: საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტის მოცულობა 2023 წელს 11%–ით გაიზარდა და თითქმის 81 მილიარდ ლარს გაუტოლდა
15/11/2024 08:01:44 ეკონომიკა
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატი) დაზუსტებული მონაცემებით, 2023 წელს მთლიანი შიდა პროდუქტის მოცულობა მიმდინარე ფასებში 80 882.8 მილიონ ლარს გაუტოლდა, რაც 11.0 პროცენტით აღემატება წინა წლის შესაბამის მაჩვენებელს.
საქსტატის ცნობით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდამ 2023 წელს, წინა წელთან შედარებით, 7.8 პროცენტი შეადგინა.
მთლიანი შიდა პროდუქტის დეფლატორის პროცენტული ცვლილება 2023 წელს 2.9 პროცენტით განისაზღვრა.
საქსტატის მონაცემებით, მთლიანი შიდა პროდუქტის დარგობრივ სტრუქტურაში ყველაზე დიდი წილით გამოირჩევა საბითუმო და საცალო ვაჭრობა; ავტომობილების და მოტოციკლების რემონტი (16.0 პროცენტი) და უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობები (10.6 პროცენტი). შემდგომ პოზიციებს იკავებს დამამუშავებელი მრეწველობა (9.6 პროცენტი), მშენებლობა (7.6 პროცენტი), სოფლის სატყეო და თევზის მეურნეობა (6.9 პროცენტი), სახელმწიფო მმართველობა და თავდაცვა; სავალდებულო სოციალური უსაფრთხოება (6.7 პროცენტი), ტრანსპორტი და დასაწყობება (6.1 პროცენტი), ინფორმაცია და კომუნიკაცია (6.0 პროცენტი), საფინანსო და სადაზღვევო საქმიანობები (5.0 პროცენტი).
საქსტატის მონაცემებით, 2023 წელს, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, ზრდის მიმართულებით მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა შემდეგმა დარგებმა: საბითუმო და საცალო ვაჭრობა; ავტომობილების და მოტოციკლების რემონტი (17.8 პროცენტი), ინფორმაცია და კომუნიკაცია (27.5 პროცენტი), მშენებლობა (15.0 პროცენტი), სახელმწიფო მმართველობა და თავდაცვა; სავალდებულო სოციალური უსაფრთხოება (15.6 პროცენტი), განათლება (18.0 პროცენტი), ტრანსპორტი და დასაწყობება (12.3 პროცენტი). კლება აღინიშნა შემდეგ დარგებში: სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობა (3.4 პროცენტი), სამთომოპოვებითი მრეწველობა (19.6 პროცენტი), უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობები (2.0 პროცენტი).

Грузстат: объем ВВП за 2023 год повысился на 11%
Национальная служба статистики Грузии (Грузстат) публикует данные ВВП за 2023 год. По информации Грузстата объем валового внутреннего продукта в текущих ценах составил 80 миллионов 882 тысяч лари, что на 11% выше соответствующего показателя предыдущего года.
«В 2023 году рост реального валового внутреннего продукта составил 7,8% по сравнению с предыдущим годом. Процентное изменение дефлятора ВВП в 2023 году было установлено на уровне 2,9 процента.
В отраслевой структуре валового внутреннего продукта наибольшую долю занимает оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов (16%) и деятельность, связанная с недвижимостью (10,6%). Далее позиции занимают обрабатывающая промышленность (9,6%), строительство (7,6%), сельское, лесное хозяйство и рыбоводство (6,9%), государственное управление и оборона; социальное обеспечение (6,7%), транспорт и складирование (6,1%), информация и связь (6%), финансовая и страховая деятельность (5%).
В 2023 году по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года существенный вклад в рост внесли следующие отрасли: оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов (17,8%), информация и связь (27,5%), строительство (15%), правительство и оборона; Обязательное социальное обеспечение (15,6 процента), образование (18%), транспорт и складирование (12,3%).
Снижение отмечено в следующих отраслях: сельское, лесное и рыбное хозяйство (3,4%), горнодобывающая промышленность (19,6%), деятельность, связанная с недвижимостью (2%)%», — говорится в сообщении Грузстата.