სახალხო დამცველი: როცა შსს-მ აქციის მონაწილეების დაკავება დაიწყო, აქცია ატარებდა მშვიდობიან ხასიათს
ომბუდსმენის აპარატის ინფორმაციით, სახალხო დამცველის რწმუნებულები მელიქიშვილის გამზირზე, აქციის დაშლისას დაკავებულ მოქალაქეებს მოინახულებენ.
როგორც სახალხო დამცველის აპარატის მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი, 08:00 საათისთვის, როდესაც შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაიწყო მელიქიშვილის გამზირზე მყოფი აქციის მონაწილეების დაკავება, აქცია ატარებდა მშვიდობიან ხასიათს და ჯდებოდა შეკრების თავისუფლების სტანდარტებში.
„სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ იმ დროისთვის (08:18, 19.11.2024), როდესაც შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაიწყო მელიქიშვილის გამზირზე მყოფი აქციის მონაწილეების დაკავება, აქცია ატარებდა მშვიდობიან ხასიათს და ჯდებოდა შეკრების თავისუფლების სტანდარტებში. ამ დროს მოქალაქეებზე პოლიციის მხრიდან შესაძლოა ადგილი ჰქონდა არასათანადო მოპყრობას თუ ძალის გადამეტების ფაქტებს. ასევე გავრცელებული ინფორმაციით დაკავებულთა შორის არის ჟურნალისტი სერგი ბარამიძე, რომელიც როგორც ცნობილია დაკავების დროს პროფესიულ საქმიანობას ახორციელებდა. (https://shorturl.at/3BLvg) სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ დაუშვებელია ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელშეშლა.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს უზრუნველყოს აქციის მონაწილეთა მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლება, ხელი არ შეუშალონ ჟურნალისტებს საქმიანობის განხორციელებაში, ხოლო, დაკავების ღონისძიებებისა და სპეციალური საშუალებების გამოყენებისას იხელმძღვანელონ აუცილებლობისა და პროპორციულობის კრიტერიუმების მკაცრი დაცვით. ამასთან, სახალხო დამცველი მოუწოდებს სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს გამოიძიოს ჟურნალისტთა/აქციის მონაწილეთა წინააღმდეგ თითოეული შესაძლო დანაშაულის ნიშნების მქონე შემთხვევა და მოახდინოს საზოგადოების ინფორმირება.
ამასთან, დამატებით საზოგადოებას ვაცნობებთ, რომ სახალხო დამცველის აპარატმა 2024 წლის 16 ნოემბერს ასევე მოინახულა ცესკოს შენობის წინ დაკავებული სამი მოქალაქე. დაკავებული მოქალაქეებიდან ერთ-ერთმა მიუთითა რომ იყო არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლი პოლიციის მხრიდან, ასევე, სამივე მათგანმა მიუთითა არაეთიკურ მოპყრობასა და სიტყვიერ შეურაცხყოფაზე.
სახალხო დამცველის აპარატმა სამივე შემთხვევაზე განახორციელა შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება და მიმართა სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციას.
სახალხო დამცველის აპარატი შეახსენებს საზოგადოებას, რომ აპარატის ცხელი ხაზია - 1481, რომელიც მუშაობს 24 საათიან რეჟიმში და უფლებების დარღვევის თითოეულ ფაქტთან დაკავშირებით მოქალაქეებს შეუძლიათ დაგვიკავშირდნენ ნებისმიერ დროს“, - აღნიშნულია გავრცელებულ განცხადებაში.
ცნობისთვის: ოპოზიციის ლიდერებმა თსუ–სთან საპროტესტო აქციის შეწყვეტაზე უარი განაცხადეს. პოლიციამ ტერიტორიიდან კარვები აიღო და აქციის მონაწილეები იძულებით გაიყვანა მელიქიშვილის გამზირისკენ. ამ ტერიტორიაზე სამართალდამცავებსა და დემონსტრანტებს შორის დაპირისპირება მოხდა. დაკავებულია რამდენიმე პირი. მომიტინგეები ამჟამად მელიქიშვილის გამზირზე რჩებიან.

Омбудсмен: на момент задержания сотрудниками МВД протестующих митинг носил мирный характер
Омбудсмен Грузии распространил заявление, где сообщается, что представители Народного защитника посетят граждан, задержанных во время разгона митинга на проспекте Меликишвили.
В заявлении аппарата Народного защитника, к 08:00, когда МВД Грузии начало задерживать участников акции на проспекте Меликишвили, акция носила мирный характер и соответствовала нормам свободы собраний.
«Народный защитник» отмечает, что на тот момент (08:18, 19.11.2024), когда МВД начало задерживать участников акции на проспекте Меликишвили, акция носила мирный характер и укладывалась в стандарты свободы собраний. В это время, возможно, имели место ненадлежащее обращение со стороны полиции с гражданами или факты превышения силы.
Также, по распространившейся информации, среди задержанных — журналист Серги Барамидзе, который, как известно, в момент задержания занимался профессиональной деятельностью.
Народный защитник подчеркивает, что недопустимо препятствование журналистам в выполнении профессиональной деятельности.
Омбудсмен призывает МВД обеспечить свободу мирных собраний участников акции, не препятствовать деятельности журналистов, а при проведении задержаний и использовании спецсредств руководствоваться строгим соблюдением критериев необходимости и пропорциональности.
Кроме того, Народный защитник призывает Специальную следственную службу расследовать каждый случай с признаком предполагаемого преступления против журналистов/ участников акции и информировать общественность», — говорится в заявлении омбудсмена.
Сообщается, что представители аппарата Народного защитника также посетили 16 ноября текущего года трех граждан, задержанных перед зданием ЦИК.
«Один из задержанных граждан указал, что стал жертвой ненадлежащего обращения со стороны полиции, и все трое указали на неэтичное обращение и словесные оскорбления», — сказано в заявлении.
Отметим, по данным МВД Грузии, во время разгона акции протеста на проспекте Меликишвили задержано 16 человек.