25-11-2024 02:01:02 მსოფლიო
არაბთა გაერთიანებულ საემიროებში ხუთშაბათს გაუჩინარებული რაბინი ცვი კოგანის ცხედარი იპოვეს. პოლიციის ინფორმაციით, ის მკვლელობის მსხვერპლი გახდა. კოგანს ჰქონდა ისრაელისა და მოლდოვის მოქალაქეობა.
რაბინი ცვი კოგანი 2020 წლიდან ცხოვრობდა არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში და წარმოადგენდა იუდაურ მოძრაობას "ჩაბად ლუბავიჩი". ის 21 ნოემბერს გაუჩინარდა. მას ეძებდა პოლიციაც და ისრაელის დაზვერვაც. ისინი განიხილავდნენ გატაცების ვერსიას ირანის სპეცსამსახურების შესაძლო დაკვეთით.
მანამდე კოგანის მანქანა აბუ-დაბიდან 150 კილომეტრის დაშორებით გზატკეცილზე იპოვეს. სადაზვერვო სამსახურები ეჭვობდნენ, რომ რაბინის გაუჩინარებაში მონაწილეობდა უზბეკეთის სამი მოქალაქე, რომლებიც არაბეთის გაერთიანებული საემიროებიდან თურქეთში იმავე დღეს გაფრინდნენ.
ისრაელის პრემიერ-მინისტრის ოფისმა და ისრაელის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს, სადაც კოგანის სიკვდილს "ამაზრზენი ანტისემიტური ტერორისტული აქტი" უწოდეს. მათ პირობა დადეს, რომ ისრაელი გამოიყენებს ყველა შესაძლო საშუალებას, რათა პასუხისმგებელი პირები, სადაც არ უნდა იყვნენ, მართლმსაჯულების წინაშე წარდგნენ.
ისრაელის ეროვნული უსაფრთხოების სააგენტომ ისრაელის მოქალაქეებს რეკომენდაცია მისცა, რომ დროებით თავი შეიკავონ გაერთიანებულ საემიროებში მოგზაურობისგან.

Израильско-молдавский раввин найден мертвым в ОАЭ
В Объединенных Арабских Эмиратах найдено тело пропавшего в четверг раввина Цви Когана. По мнению полиции, он стал жертвой убийства. У Когана были гражданства Израиля и Молдовы.
Раввин Цви Коган с 2020 года жил в ОАЭ и представлял там ортодоксальное иудейское религиозное движение «Хабад Любавич». Он исчез 21 ноября. Его поисками занимались как полиция Эмиратов, так и израильская разведка. Они рассматривали версию похищения, в качестве возможных заказчиков указывались спецслужбы Ирана.
Ранее автомобиль Когана был найден на шоссе в 150 километрах от Абу-Даби. В причастности к исчезновению раввина спецслужбы подозревали трех граждан Узбекистана, которые в тот же день вылетели из ОАЭ в Турцию.
Офис премьер-министра Израиля и израильское министерство иностранных дел выступили с совместным заявлением, в котором назвали гибель Когана «чудовищным антисемитским террористическим актом». Они пообещали, что Израиль задействует все возможные средства, чтобы привлечь виновных к ответственности, где бы они ни были.
Национальное агентство безопасности Израиля рекомендовало гражданам страны временно воздержаться от поездок в ОАЭ.