გიორგი გახარია აშშ-ის თავდაცვის მდივანს შეხვდა
მიუნხენის უსაფრთხოების 56-ე კონფერენციის ფარგლებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გიორგი გახარია აშშ–ის თავდაცვის მდივან მარკ ესპერს შეხვდა.
პრემიერის პრეს–სამსახურის ინფორმაციით, საქართველოს თავდაცვითი შესაძლებლობების გაძლიერების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
"ხაზი გაესვა აშშ-საქართველოს წარმატებულ ორმხრივ თანამშრომლობას თავდაცვის სფეროში და ამერიკის მნიშვნელოვან მხარდაჭერას თავდაცვის რეფორმის განხორციელებისა და უსაფრთხოების კუთხით. აღინიშნა, რომ სტრატეგიული პარტნიორობისა და უსაფრთხოების სფეროში ერთობლივი ძალისხმევის წარმატების შედეგია ის, რომ არსებობს უსაფრთხოების თანამშრომლობის ჩარჩო, ასევე საქართველოს თავდაცვის მზადყოფნის პროგრამა (GDRP), საბრძოლო სასწავლო ცენტრი და ხორციელდება ინსტიტუციური რეფორმები, რომლებიც მიმართულია ქვეყნის თავდაცვითი შესაძლებლობების გაძლიერებისკენ.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა პენტაგონის ხელმძღვანელს თავდაცვის სფეროში საქართველოს მნიშვნელოვანი ფინანსური მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ მთავრობა კვლავაც ერთგულია ძალისხმევისა, თავდაცვის სფეროზე, ნატოს სტანდარტების შესაბამისად, მთლიანი შიდა პროდუქტის 2% მიიმართოს, ხოლო თავდაცვის ბიუჯეტის 20-%-მდე ინფრასტრუქტურისა და შესაძლებლობის მოდერნიზებას მოხმარდეს.
მხარეებმა ისაუბრეს საქართველოს თავდაცვის ძალების განვითარების 2020-2030 წლების გეგმაზე, რომელიც მოიცავს კონკრეტულ ნაბიჯებს ქვეყნის თავდაცვითი შესაძლებლობების გრძელვადიანი განვითარებისთვის. აღინიშნა, რომ გაგრძელდება თავდაცვის რეფორმა, რომელიც ტოტალური თავდაცვის მიდგომისა და ეროვნული თავდაცვის სტრატეგიის მიხედვით ხორციელდება.
გიორგი გახარიამ საუბრისას ხაზი გაუსვა უსაფრთხოების კუთხით აშშ-ის მნიშვნელოვან მხარდაჭერას. ამ კონტექსტში ყურადღება გამახვილდა შავი ზღვის უსაფრთხოებასა და ნატო–სთან თანამშრომლობაზე. ასევე აღინიშნა აშშ-თან თანამშრომლობის მნიშვნელობა ჰიბრიდულ საფრთხეებთან გამკლავების პროცესში.
შეხვედრაზე ამერიკულმა მხარემ განსაკუთრებით აღნიშნა საქართველოს მნიშვნელოვანი წვლილი საერთაშორისო სამშვიდობო მისიებში, რომლებიც ნატო–სა და ევროკავშირის ეგიდით მიმდინარეობს.
შეხვედრას საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი დავით ზალკალიანი, თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი და პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი საერთაშორისო ურთიერთობათა საკითხებში ირაკლი ჩიქოვანი დაესწრნენ", – ნათქვამია პრემიერის პრეს–სამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Prime Minister of Georgia and US Defense Secretary Discuss Successful Cooperation in Defense and Security
14/02/2020 11:55:45 Foreign Politics
Giorgi Gakharia, Prime Minister of Georgia commenced his Working Visit to the 56th Munich Security Conference with a meeting organized with Mark Esper, US Secretary of Defense.
Successful bilateral cooperation in defense was underlined at the meeting, along with a significant support of the US in the implementation of a reform in the defense and security area.
Significance of capacity building in the defense system of Georgia was underlined, especially by taking into account the current challenges faced in the region.
It was noted that Security Cooperation Framework is a result of successful effort pursued jointly towards strategic partnership and security, along with Georgia Defense Readiness Program (GRDP), Combat Training Centre and institutional reforms implemented for advancing the defense capability of the country.
Head of Government of Georgia expressed gratitude to the US Defense Secretary for the significant financial support of Georgia towards defense, thereby noting that Government remains loyal to the endeavor to allocate 2% of Gross Domestic Product (GDP) to defense in line with NATO standards, while about 20% to the modernization of infrastructure and capacity building.
Parties discussed the development plan of the defense forces of Georgia in 2020-2030, which entails concrete steps for a long-term development of defense capabilities of the country. It was noted that reform will be continued in the defense area, which is implemented in line with a total defense approach and National Defense Strategy.
Head of Government of Georgia stressed the significant US support in the area of security. Focus was made on the Black Sea Security and cooperation with NATO. Significance of cooperation with US was also noted in the process of overcoming hybrid threats.
US Defense Secretary particularly noted the significant contribution of Georgia in the international peace-keeping missions, which are performing under the aegis of NATO and EU.
Meeting was also attended by David Zalkaliani, Minister of Foreign Affairs of Georgia; Irakli Garibashvili, Minister of Defense of Georgia and Irakli Chikovani, Foreign Affairs Adviser to the Prime Minister of Georgia.