კვირიკაშვილი: ევროინტეგრაციის შეჩერების გამოცხადება არის ამომრჩევლის მიმართ გაცემული ევროპისკენ ღირსეული სვლის დაპირების საპირისპიროდ განხორციელებული აბსოლუტურად გაუგებარი ქმედება
28/11/2024 21:28:16 პოლიტიკა
საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი ეხმიანება "ქართული ოცნების" გადაწყვეტილებას ევროინტეგრაციის პროცესის შეჩერების თაობაზე.
ევროინტეგრაციის პროცესის ცალმხრივად, თუნდაც დროებითი შეჩერების გამოცხადება არის საკუთარივე ამომრჩევლის მიმართ გაცემული ევროპისკენ ღირსეული სვლის დაპირების საპირისპიროდ განხორციელებული აბსოლუტურად გაუგებარი ქმედება და შესაბამისად წარმოადგენს საქართველოს ამომრჩეველთა უმრავლესობის ნების უგულებელყოფას. ამ ნაბიჯით "ქართული ოცნება" დრამატულად აზიანებს საკუთარ ლეგიტიმაციას, რაც ისედაც მყიფე გარემოში სრულიად გაუგებარია.
ევროინტეგრაცია ორმხრივი პროცესია და მისი განახლება და გაწევრიანების მოლაპარაკებისთვის ვადების განსაზღვრა კანდიდატი ქვეყნის ცალმხრივი პრეროგატივა არ არის. პროცესის შეჩერება საქართველოს მხრიდან იძლევა უკიდურესად ნეგატიურ სიგნალს ქვეყნის სტრატეგიის თვისობრივი ცვლილების თაობაზე. გაუგებარია, რა პოლიტიკური და პრაგმატული არგუმენტები დგას ამ ქმედების უკან.
ვფიქრობ, ხელისუფლებამ მაქსიმალურად მოკლე დროში უნდა მოახდინოს მთავარი საარჩევნო დაპირებისადმი ერთგულების დემონსტრირება, რაც გულისხმობს ევროევროკავშირთან აქტიური ინტეგრაციის პროცესის აღდგენას ტრადიციული და ოჯახური ღირებულებების დაცვაში კომპრომისის გარეშე",- წერს სოციალურ ქსელში კვირიკაშვილი.

Экс-премьер Квирикашвили: «Грузинская мечта» драматично вредит собственной легитимности
Заявляя о приостановке процесса евроинтеграции, «Грузинская мечта» драматично наносит вред собственной легитимности. Об этом на своей страничке Facebook написал бывший премьер-министр Грузии, член команды «Мечты» Георгий Квирикашвили.
«Объявление об односторонней, даже временной приостановке процесса евроинтеграции является абсолютно непонятным действием, идущим вразрез с обещанием своему же избирателю достойно двигаться в Европу и, следовательно, представляет собой игнорирование воли большинства грузинских избирателей».По словам Квирикашвили, евроинтеграция – это двусторонний процесс, и ее возобновление и определение сроков переговоров о вступлении не являются односторонней прерогативой страны-кандидата. Приостановка процесса со стороны Грузии посылает крайне негативный сигнал относительно качественного изменения стратегии страны, подчеркнул экс-премьер.
«Неясно, какие политические и прагматические аргументы стоят за этим действием. Думаю, правительство должно в максимально короткие сроки продемонстрировать свою приверженность главному предвыборному обещанию, а именно – восстановлению процесса активной интеграции с Евросоюзом без компромисса в защите традиционных и семейных ценностей», — добавил Георгий Квирикашвили.
Стихийные протесты в Грузии начались после того, как вечером 28 ноября премьер-министр Ираклий Кобахидзе заявил о приостановке процесса. По его словам, Тбилиси до конца 2028 года отложит вопрос о начале переговоров с ЕС, а к 2030 году уже вступит в Евросоюз. Это решение Кобахидзе объяснил оскорбительным для Грузии «шантажом» со стороны части европейских политиков и бюрократов.