საია: არსებობს მტკიცებულებები, რომლებიც მიუთითებს ორი სპეციალური საშუალების, წყლის ჭავლისა და ქიმიური გამღიზიანებლების შერევის შესახებ
28/11/2024 23:05:10 საზოგადოება
საქართველოს ახალგაზრდა იუსრისტთა ასოციაციის განცხდებით, "რუსთაველის გამზირზე მიმდინარე პროტესტის დარბევა კვლავ ჩვეული უკანონო და არაპროპორციული ძალის გამოყენებით მიმდინარეობს".
მისივე ცნობით, "არსებობს მტკიცებულებები, რომლებიც მიუთითებს აქტიური სპეციალური საშუალებების გამოყენების სტანდარტების დარღვევის შესახებ, მათ შორის, წიწაკის სპრეის დამიზნებით სახეში შესხმისა, და, ორი სპეციალური საშუალების, წყლის ჭავლისა და ქიმიური გამღიზიანებლების შერევის შესახებ".
"საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ 2024 წლის 21 ოქტომბერს შსს-მ განცხადებით დაადასტურა, რომ რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციებზე წყლის ჭავლში ცრემლსადენ გაზს ურევდა. აღნიშნული პრაქტიკის მხარდასაჭერად სამინისტრომ არასწორად, მანიპულაციურად, დააციტირა „ამნესტი ინთერნეიშენალის“ სახელმძღვანელო. სინამდვილეში, „ამნესთი ინთერნეიშენალის“ მიხედვით, წყლის ჭავლში ცრემლსადენი გაზის ან საღებავის შერევა აკრძალული უნდა იყოს. აღნიშნული პრაქტიკა, ძლიერ პრობლემურია რამდენიმე მიზეზის გამო. კერძოდ:
• უცნობია თუ რა არის წყალში ქიმიური გამაღიზიანებლის დასაშვები კონცენტრაციის დონე, რაც ადამიანის ჯანმრთელობისთვის მნიშვნელოვან რისკს წარმოშობს.
• როდესაც ტანსაცმელი ქიმიური გამაღიზიანებლით იჟღინთება, ადამიანს აღარ შეუძლია მისი ზემოქმედებისაგან გაქცევა.
• ამასთან, როდესაც ადამიანის ტანსაცმელი იჟღინთება, შეუძლებელია გაკონტროლდეს ქიმიური გამაღიზიანებლის ადამიანზე ზემოქმედების ხარისხი და ხანგრძლივობა. იმის გათვალისწინებით, რომ ჯანმრთელობის რისკები იზრდება ქიმიური საშუალებების კონცენტრაციის და ზემოქმედების ხანგრძლივობის ზრდასთან ერთად, წყლისა და ქიმიური საშუალებების შერევა არღვევს სამართალდამცავთა ვალდებულებას, მოახდინონ ზიანის მინიმუმამდე შემცირება.
• წყლის ჭავლში ქიმიკატების შერევა არარეკომენდირებული პრაქტიკაა გაეროს ადამიანის უფლებების უმაღლესი კომისრის ოფისის სახელმძღვანელოს მიხედვითაც, რადგან აღნიშნული შეიცავს დაზიანების, მათ შორის, ხანგრძლივი ფიზიკური ტკივილის გამოწვევის ბევრად მაღალ რისკს.
ამასთან, დემონსტრანტების გამოცდილებით, წყლის ჭავლი არის ცივი, რაც გარეთ არსებული დაბალი ტემპერატურის გათვალისწინებით, დამატებით ქმნის არაადამიანური მოპყრობის საფუძველს.
კვლავ მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს, არ დაემორჩილონ უკანონო ბრძანებებს და შეწყვიტონ მშვიდონიანი დემონსტრანტების დანაშაულის ტოლფასი გზით დაშლა.
მოვუწოდებთ, შსს-ს ასევე, რომ სამედიცინო მიზნებიდან გამომდინარეც, გაასაჯაროოს თუ რა საშუალებებს იყენებს, რათა დაზარალებულ ადამიანებთან დაკავშირებით სამედიცინო პერსონალს ჰქონდეს ჯეროვნად რეაგირების შესაძლებლობა", – აცხადებენ საია–ში.

АМЮГ: протест снова разгоняется с использованием непропорциональной силы
Неправительственная организация «Ассоциация молодых юристов Грузии» реагирует на разгон протестной акции, проходящей на проспекте Руставели в Тбилиси, с использованием специальных средств, и заявляет, что разгон протеста осуществляется снова с «привычной незаконной и непропорциональной силой», пишет Грузинская служба Радио Свобода.
Согласно заявлению организации, имеются доказательства, которые указывают на нарушения стандартов применения активных спецсредств, в том числе на намеренное распыление перцового спрея в лицо, а также на смешивание двух спецсредств: водомета и химических раздражителей.
«21 октября 2024 года Министерство внутренних дел подтвердило в заявлении, что в водомет добавлялся слезоточивый газ во время акций, проводимых против «российского закона». В поддержку данной практики министерство манипулятивно процитировало руководство Amnesty International. В действительности, согласно данным Amnesty International, смешивание слезоточивого газа или краски с водометом должно быть запрещено», - пишет АМЮГ, добавляя, что эта практика представляет собой серьезную проблему по нескольким причинам. В частности:
«Неизвестно, какой уровень концентрации химического раздражителя в воде допустим, что создает значительный риск для здоровья человека;Когда одежда пропитывается химическим раздражителем, человек уже не может избежать его воздействия;Кроме того, когда одежда человека пропитывается, невозможно контролировать степень и продолжительность воздействия химического раздражителя на человека. Учитывая, что риски для здоровья увеличиваются с ростом концентрации и продолжительности воздействия химических средств, смешивание воды и химических средств нарушает обязательства правоохранителей минимизировать вред;Смешивание химикатов в водометах является не рекомендованной практикой и согласно рекомендациям Офиса Верховного комиссара ООН по правам человека, поскольку оно несет значительно более высокий риск причинения вреда, в том числе длительной физической боли;По опыту демонстрантов, вода из водометов холодная, что, учитывая низкую температуру на улице, дополнительно создает основания для бесчеловечного обращения».«Ассоциация молодых юристов» призывает сотрудников Министерства внутренних дел не подчиняться незаконным приказам и прекратить разгон мирных демонстрантов «путями, равносильными преступным».
АМЮГ также призывает МВД предоставить информацию о том, какие средства используются, исходя из медицинской необходимости.
После того как Министерство внутренних дел начало разгон проходящей у парламента демонстрации с использованием водомета, полицейские также переместились на проспект Руставели. Температура воздуха в Тбилиси ночью составляет 4°C.