აქციაზე დაკავებულია 43 ადამიანი
როგორც შსს-ის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია ნათქვამი, 43-ვე პირი დაკავებულია სამართალდამცველთა მიერ პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობისა და წვრილმანი ხულიგნობისთვის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166 და 173-ე მუხლების შესაბამისად.
ამასთან, შსს აცხადებს, რომ "აქციაზე მომხდარ სამართალდარღვევებთან დაკავშირებით" გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 353 -ე პრიმა და 187-ე მუხლის მეორე ნაწილებით მიმდინარეობს.
„აქციის მონაწილეები პოლიციის მიმართულებით ისროდნენ შუშის ბოთლებს, ქვებს, რკინის საგნებსა და პიროტექნიკას. უწყების განმარტებით, აღნიშნული ძალადობრივი ქმედებების აღკვეთის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გასული ღამის განმავლობაში არაერთხელ გამოიყენა კანონით დაშვებული სპეციალური საშუალებები.
აქციის მიმდინარეობის დროს, აქციის მონაწილეთა ნაწილის მხრიდან არაერთხელ ჰქონდა ადგილი პროვოკაციულ ქმედებებს. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ რამდენჯერმე მოუწოდა შეკრების ორგანიზატორებსა და აგრესიულ ჯგუფებს, რომ პროტესტი კანონით დადგენილ ჩარჩოებში გამოეხატათ, თუმცა ისინი არ დაემორჩილნენ პოლიციელთა მითითებებს, მიაყენეს მათ სიტყვიერი შეურაცხყოფა და დაუპირისპირდნენ ფიზიკურად.
სხვადასხვა მედიასაშუალების პირდაპირ ეთერებში ნათლად ჩანდა, როგორ აზიანებდნენ აქციის მონაწილეები ინფრასტრუქტურას, გზის საფარს, ვიდეო-სამეთვალყურეო კამერებს. აქციის მონაწილეებმა ღამის განმავლობაში რუსთაველის გამზირზე გაურკვეველ ნივთებს წაუკიდეს ცეცხლი, აღმართეს ბარიკადები, დააზიანეს როგორც თბილისის მუნიციპალიტეტის ასევე კერძო პირთა ქონება, პოლიციის მიმართულებით ისროდნენ შუშის ბოთლებს, ქვებს, რკინის საგნებსა და პიროტექნიკას.
აღნიშნული ძალადობრივი ქმედებების აღკვეთის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გასული ღამის განმავლობაში არაერთხელ გამოიყენა კანონით დაშვებული სპეციალური საშუალებები. სპეციალური საშუალებების გამოყენებამდე ადგილზე ხდებოდა შეკრების მონაწილეების წინასწარი გაფრთხილება.
აქციის მიმდინარეობისას სამართალდამცველთა მიერ პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობისა და წვრილმანი ხულიგნობისთვის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166 და 173-ე მუხლების შესაბამისად დაკავებულია 43 პირი.
აქციაზე მომხდარ სამართალდარღვევებთან დაკავშირებით გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 353 -ე პრიმა და 187-ე მუხლის მეორე ნაწილებით მიმდინარეობს“, - აღნიშნულია შსს-ის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

МВД Грузии: на акции у парламента задержано 43 человека
МВД Грузии сообщает, что на акции протеста у парламента Грузии на проспекте Руставели были задержаны 43 человека. По данным ведомства, они были задержаны за неповиновение законному требованию сотрудника полиции и из-за мелкого хулиганства в соответствии со статьями 166 и 173 Кодекса об административных правонарушениях.
Сообщается, что протестующие бросали в полицию стеклянные бутылки, камни, железные предметы и пиротехнику. Отмечено, что ведомство неоднократно применяло специальные средства, разрешенные законом, в течение прошедшей ночи, чтобы предотвратить эти насильственные действия.
«Во время митинга часть протестующих неоднократно предпринимала провокационные действия. Министерство внутренних дел несколько раз призывало организаторов и агрессивно настроенные группы протестовать в рамках закона, однако они не подчинялись указаниям сотрудников полиции, словесно оскорбляли их и оказывали физическое сопротивление.
В прямых эфирах различных СМИ было отчетливо видно, как протестующие наносят ущерб инфраструктуре, дорожному покрытию, камерам видеонаблюдения. В течение ночи протестующие подожгли неизвестные предметы на проспекте Руставели, возвели баррикады, повредили имущество муниципалитета Тбилиси, а также частных лиц, бросали стеклянные бутылки, камни, железные предметы и пиротехнику в сторону полиции.
В течение прошедшей ночи Министерство внутренних дел неоднократно применяло разрешенные законом специальные средства для предотвращения этих насильственных действий.
Перед применением специальных средств участникам собрания озвучивались предупреждения.
В ходе акции правоохранители задержали 43 человека за неповиновение законному требованию сотрудника полиции и мелкое хулиганство в соответствии со статьями 166 и 173 Кодекса об административных правонарушениях. Ведется расследование по статьям 353 и 187 Уголовного кодекса», — говорится в заявлении МВД Грузии.