შსს: დაშავებულია შინაგან საქმეთა სამინისტროს 32 თანამშრომელი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცნობით, პარლამენტთან წუხელ ღამით განვითარებული მოვლენებისას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს 32 თანამშრომელი დაშავდა.
„გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია, რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობასთან განვითარებული მოვლენების შესახებ. აქციის მონაწილეების მხრიდან განხორციელებული კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივი ქმედებების შედეგად დაშავებულია შინაგან საქმეთა სამინისტროს 32 თანამშრომელი. დაშავებულების ნაწილს აღენიშნება მძიმე ხარისხის დაზიანებები თავის, თვალის და სხეულის სხვადასხვა მიდამოებში. მათგან 13 პირს ქირურგიული ჩარევა დაჭირდა. ამ დრომდე სამედიცინო დაწესებულებაში რჩება 1 სამართალდამცველი.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის თანამშრომლები აქციის დაწყებისთანავე იყვნენ მობილიზებულები რუსთაველის გამზირზე და იცავდნენ საზოგადოებრივ წესრიგს.
აქციის მიმდინარეობის დროს, აქციის მონაწილეთა ნაწილის მხრიდან არაერთხელ ჰქონდა ადგილი პროვოკაციულ ქმედებებს. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ რამდენჯერმე მოუწოდა შეკრების ორგანიზატორებსა და აგრესიულ ჯგუფებს, რომ პროტესტი კანონით დადგენილ ჩარჩოებში გამოეხატათ, თუმცა ისინი არ დაემორჩილნენ პოლიციელთა მითითებებს, მიაყენეს მათ სიტყვიერი შეურაცხყოფა და დაუპირისპირდნენ ფიზიკურად.
სხვადასხვა მედიასაშუალების პირდაპირ ეთერებში ნათლად ჩანდა, როგორ აზიანებდნენ აქციის მონაწილეები ინფრასტრუქტურას, გზის საფარს, ვიდეო-სამეთვალყურეო კამერებს. აქციის მონაწილეებმა ღამის განმავლობაში რუსთაველის გამზირზე გაურკვეველ ნივთებს წაუკიდეს ცეცხლი, აღმართეს ბარიკადები, დააზიანეს როგორც თბილისის მუნიციპალიტეტის ასევე კერძო პირთა ქონება, პოლიციის მიმართულებით ისროდნენ შუშის ბოთლებს, ქვებს, რკინის საგნებსა და პიროტექნიკას.
აღნიშნული ძალადობრივი ქმედებების აღკვეთის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გასული ღამის განმავლობაში არაერთხელ გამოიყენა კანონით დაშვებული სპეციალური საშუალებები. სპეციალური საშუალებების გამოყენებამდე ადგილზე ხდებოდა შეკრების მონაწილეების წინასწარი გაფრთხილება.
აქციის მიმდინარეობისას სამართალდამცველთა მიერ პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობისა და წვრილმანი ხულიგნობისთვის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166 და 173-ე მუხლების შესაბამისად დაკავებულია 43 პირი.
აქციაზე მომხდარ სამართალდარღვევებთან დაკავშირებით გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 353 -ე პრიმა და 187-ე მუხლის მეორე ნაწილებით მიმდინარეობს“, - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

МВД Грузии сообщает о 32 пострадавших правоохранителях во время акции протеста
МВД Грузии сообщает, что ночью 29 ноября во время акции протеста у парламента Грузии пострадали 32 правоохранителя.
Сообщается, что 13 лицам потребовалось хирургическое вмешательство. Один сотрудник правоохранительных органов остается в медучреждении.
МВД также сообщило, что во время протеста сотрудники правоохранительных органов задержали 43 человека за неповиновение и мелкое хулиганство.
«32 сотрудника Министерства внутренних дел получили ранения в результате незаконных и насильственных действий протестующих. У некоторых пострадавших тяжелые травмы головы, глаз и различных участков тела. 13 из них потребовалось хирургическое вмешательство. На данный момент в медицинском учреждении остается один сотрудник правоохранительных органов.
Сотрудники различных подразделений Министерства внутренних дел были мобилизованы на проспект Руставели и охраняли общественный порядок. Во время митинга часть протестующих неоднократно предпринимала провокационные действия.
Министерство внутренних дел несколько раз призывало организаторов и агрессивно настроенные группы протестовать в рамках закона, но они не подчинялись указаниям сотрудников полиции, словесно оскорбляли их и оказывали физическое сопротивление.
В прямых трансляциях различных СМИ было отчетливо видно, как протестующие наносят ущерб инфраструктуре, дорожному покрытию, камерам видеонаблюдения. <> В течение прошедшей ночи Министерство внутренних дел неоднократно применяло разрешенные законом специальные средства для предотвращения этих насильственных действий.
Перед применением специальных средств участникам собрания озвучивались предупреждения.
В ходе акции правоохранители задержали 43 человека за неповиновение законному требованию сотрудника полиции и мелкое хулиганство в соответствии со статьями 166 и 173 Кодекса об административных правонарушениях. Ведется расследование по статьям 353 и 187 Уголовного кодекса», — сказано в заявлении МВД Грузии.