მსოფლიო ქალი ლიდერების ღია წერილი: „სოლიდარობას ვუცხადებთ ქართველ ხალხსა და პრეზიდენტ ზურაბიშვილს"
მსოფლიო ქალი ლიდერები საქართველოში მიმდინარე მოვლენებს ღია წერილით ეხმაურებიან და ქართველ ხალხსა და პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს მხარდაჭერას უცხადებენ.
ქალი ლიდერები აღნიშნავენ, რომ საერთაშორისო საზოგადოებამ დაუყოვნებლივი და გადამწყვეტი ზომები უნდა მიიღოს. ისინი მოუწოდებენ ევროკავშირს, უცხოურ ხელისუფლებებსა და მრავალმხრივ ორგანიზაციებს, მხარი დაუჭირონ პრეზიდენტ ზურაბიშვილის მანდატს და ძლიერი მხარდაჭერა გაუწიონ საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებას.
განცხადებას სრულად გთავაზობთ:
„ჩვენ, ხელმომწერი მსოფლიო ქალი ლიდერები, საქართველოს ისტორიის ამ კრიტიკულ მომენტში სოლიდარობას ვუცხადებთ ქართველ ხალხსა და პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს.
ბოლოდროინდელი მოვლენები თბილისში, სადაც 200 ათასზე მეტი მოქალაქე ქუჩაში გამოვიდა, რათა რუსეთთან კავშირში მყოფი მმართველი პარტიის მიერ ევროკავშირთან გაწევრების მოლაპარაკებების შეჩერება გააპროტესტოს, ევროპული მომავლისა და დემოკრატიული გზისადმი ქართველი ხალხის ღრმა ერთგულებას უსვამს ხაზს.
მმართველი პარტიის ქმედებები, მათ შორის ევროკავშირში გაწევრების მოლაპარაკებების შეჩერება და მშვიდობიანი საპროტესტო აქციების ძალადობრივი ჩახშობა, წარმოადგენს საქართველოს კონსტიტუციისა და ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების პირდაპირ დარღვევას.
იმის გათვალისწინებით, რომ საერთაშორისო დამკვირვებლებმა არჩევნები ფალსიფიცირებულად და დემოკრატიული ნორმების სისტემატიურ ეროზიად მიიჩნიეს, ეს ქმედებები ღალატობს ქართველთა უმრავლესობის მხარდაჭერას, რომლებიც მხარს უჭერენ ევროატლანტიკურ ინტეგრაციას და დემოკრატიულ მომავალს.
ხელისუფლების მხრიდან მუდმივი ნეგატიური რეაქციისა და შევიწროების მიუხედავად, პრეზიდენტმა ზურაბიშვილმა გამოავლინა ურყევი გამბედაობა და ლიდერობა, როდესაც მთავრობის ანტიდემოკრატიული ზომები დაგმო.
მომიტინგეების გვერდით დგომით და მმართველი პარტიის არაკონსტიტუციური ქმედებების უარყოფით, მან განასახიერა თავისი ხალხის ნება და მხარი დაუჭირა დემოკრატიულ პრინციპებს, რომელთა სრულად მიღწევაც საქართველოს დიდი ხანია სურს. ის რჩება ერთადერთ ლეგიტიმურ ლიდერად ქვეყანაში, სადაც მოქმედი ხელისუფლება ძალაუფლებაში საეჭვო არჩევნების გზით მოვიდა.
საერთაშორისო საზოგადოებამ დაუყოვნებლივი და გადამწყვეტი ზომები უნდა მიიღოს. მოვუწოდებთ ევროკავშირს, უცხოურ ხელისუფლებებსა და მრავალმხრივ ორგანიზაციებს, მხარი დაუჭირონ პრეზიდენტ ზურაბიშვილის მანდატს და ძლიერი მხარდაჭერა გაუწიონ საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებას.
საქართველო არ არის იზოლირებული შემთხვევა: ის გლობალურ ბრძოლაში არის კრიტიკული ბრძოლის ველი ავტორიტარიზმსა და დემოკრატიას შორის. როგორც ქალი ლიდერები, მოვუწოდებთ საერთაშორისო საზოგადოებას იმოქმედოს გადამწყვეტად, რათა დაიცვას საქართველოს დემოკრატია და მისი ხალხისა და პრეზიდენტის ურყევი გამბედაობა”, – ვკითხულობთ წერილში.განცხადებას ხელს აწერენ:
ახალი ზელანდიის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი – ჰელენ კლარკი;
შეერთებული შტატების 67-ე სახელმწიფო მდივანი – ჰილარი კლინტონი;
მექსიკის ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი – პატრიცია ესპინოზა;
ავსტრალიის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი – ჯულია გილარდი;
ლიეტვის ყოფილი პრეზიდენტი – დალია გრიბაუსკაიტე;
ფინეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი – სანა მარინი;
ჩრდილოეთ ირლანდიის საკანონმდებლო ასამბლეის ყოფილი წევრი – მონიკა მაკუილიამსი;
ირლანდიის ყოფილი პრეზიდენტი – მერი რობინსონი;
კოსოვოს რესპუბლიკის პრეზიდენტი – ვიოსა ოსმანი-სადრიუ;
ლიბერიის ყოფილი პრეზიდენტი – ელენ ჯონსონ-სირლიფი;
აშშ-ს ყოფილი ელჩი ქალთა გლობალურ საკითხებში და ჯორჯთაუნის ქალთა, მშვიდობისა და უსაფრთხოების ინსტიტუტის აღმასრულებელი დირექტორი – მელანი ვერვეერი.

Женщины-лидеры: действия «Мечты» — прямое нарушение Конституции Грузии и прав человека
Женщины-лидеры адресовали властям Грузии совместное открытое письмо, в котором говорится, что действия «Грузинской мечты», включая приостановку переговоров о вступлении в ЕС и насильственное подавление мирных протестов, представляют собой прямое нарушение Конституции и основных прав человека Грузии.
Женщины-лидеры подчеркнули свою солидарность с грузинским народом и президентом Саломе Зурабишвили.
«Недавние события в Тбилиси, где более 200 000 граждан вышли на улицы в знак протеста против приостановки правящей партией, поддерживающей Россию, переговоров о вступлении в ЕС, подчеркивают глубокую приверженность грузинского народа своему европейскому будущему и демократическому пути.
Действия правящей партии, включая приостановку переговоров о вступлении в ЕС и насильственное подавление мирных протестов, представляют собой прямое нарушение Конституции Грузии и основных прав человека.
<…> Несмотря на постоянные нападки и преследования со стороны правительства, президент Зурабишвили продемонстрировала непоколебимое мужество и лидерство, осудив антидемократические меры правительства.
Встав на сторону протестующих и отвергнув неконституционные действия правящей партии «Мечта», она воплотила волю своего народа и поддержала демократические принципы, к которым Грузия давно стремилась», — сказано в письме.
Политики подчеркивают, что Зурабишвили — «единственный легитимный лидер» в Грузии.
«Она остается единственным легитимным лидером в стране, где нынешнее правительство пришло к власти в результате сомнительных выборов. Международное сообщество должно принять немедленные и решительные меры. Мы призываем ЕС, иностранные правительства и многосторонние организации поддержать мандат президента Зурабишвили и оказать мощную поддержку грузинскому гражданскому обществу», — отметили женщины-лидеры.
Политики подчеркнули, что в Грузии сегодня «важнейшее поле битвы в глобальной борьбе между авторитаризмом и демократией». Они призвали международное сообщество «действовать решительно, чтобы защитить демократию Грузии и непоколебимое мужество ее народа и ее президента».
Письмо подписали 11 политиков, среди которых действующая президент Косово Вьоса Османи-Садр, бывшая премьер-министр Новой Зеландии Хелен Кларк, бывшая госсекретарь США Хиллари Клинтон, бывшая президент Литвы Даля Грибаускайте и другие политики, ранее занимавшие политические должности.
Заявлению премьер-министра предшествовало принятие резолюции Европарламента, в которой говорится о непризнании результатов парламентских выборов в Грузии, прошедших 26 октября. Страсбург призвал провести новые выборы под международным надзором.
Вслед за решением властей последовала реакция представителей общественности: служащих в МИД Грузии, Минюсте, Минобороны, судебной системы; послы Грузии в ряде стран покинули должность по своей воле, отреагировали вузы и часть представителей грузинского бизнеса.
Также отметим, что 1 декабря США приостановили стратегическое партнерство с Грузией. Об этом сказано в распространенном Госдепартаментом заявлении. Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе назвал заявление со стороны США о прекращении с Грузией стратегического партнерства «временным явлением».