მთავრობა დასავლეთ საქართველოში 41 გაზსადენს ყიდის
საქართველოს მთავრობამ მხარი დაუჭირა აზერბაიჯანული კომპანია Socar Gas-ისთვის დასავლეთ საქართველოს რეგიონებში რამდენიმე ათეული გაზსადენის პირდაპირი წესით მიყიდვის გადაწყვეტილებას. შესაბამის განკარგულებას ირაკლი კობახიძემ ხელი უკვე მოაწერა.
საუბარია 19,8 მლნ ლარად ($7 მლნ-ად) იმერეთში, გურიასა და სამეგრელო-ზემო სვანეთში ჯამში 41 გაზსადენის პრივატიზებაზე.
პროცესი 17 წელზეა გათვლილი. გადახდები 2023 წლიდან დაიწყება.
შეთანხმებული განრიგის თანახმად, "სოკარი" სახელმწიფოს 10 წლის განმავლობაში ყოველწიურად 2 მლნ ლარს გადაუხდის.
ცნობისთვის: აზერბაიჯანული სახელმწიფო კომპანია SOCAR საქართველოს ნავთობისა და გაზის ბაზარზე 2006 წლიდან ოპერირებს. კომპანიათა ჯგუფი SOCAR Gas ბუნებრივი აირით საქართველოს მასშტაბით 851 ათასზე მეტ აბონენტს უზრუნველყოფს.

Socar Gas Georgia приобретет газопроводы в регионах Грузии
Правительство Грузии одобрило прямую продажу азербайджанской компании газопроводов в районах в западной части страны за 19,8 млн лари ($7 млн). Распоряжение уже подписано премьером Ираклием Кобахидзе.
Речь идет о приватизации 41 газопровода в селах регионов Имеретия, Гурия и Самегрело-Верхняя Сванетия.
Процесс рассчитан на 17 лет. Выплаты государству начнутся с 2032 года. Согласно графику, Socar Gas Georgia будет платить почти по 2 млн лари в год в течение 10 лет.
Напомним, государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) работает в нефтегазовом секторе Грузии с 2006 года. Группа компаний SOCAR Gas обеспечивает природным газом более 851 тысячи абонентов по всей Грузии.