მედიაომბუდსმენი: ბოლო ათ დღეში ძალოვნებმა 70-ზე მეტი ჟურნალისტი და ოპერატორი დააზიანეს, საგამოძიებოს დანაშაულების ჩამდენი არც ერთი სამართალდამცველი არ გამოუვლენია
10/12/2024 07:04:25 საზოგადოება
მედიაომბუდსმენის ცნობით, ძალოვანმა უწყებებმა ევროინტეგრაციის მხარდამჭერ აქციებზე ბოლო 10 დღეში 70-ზე მეტი ჟურნალისტი და ოპერატორი დააზიანეს.
მისივე ინფორმაციით, ამ დრომდე სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს მედიის წინააღმდეგ დანაშაულების ჩამდენი არცერთი სამართალდამცავი არ გამოუვლენია.
"10 დეკემბერს, როცა მსოფლიო ზეიმობს ადამიანის უფლებების დაცვის საერთაშორისო დღეს, გვსურს, განსაკუთრებული პატივისცემა გამოვხატოთ ქართული მედიის მიმართ და შევახსენოთ ყველას კრიტიკული ჟურნალისტიკის განსაკუთრებული მნიშვნელობა.
ამ დღეს, აღნიშვნის ნაცვლად, გვიწევს ბრძოლა გამოხატვის თავისუფლებისთვის, - შეწყდეს დევნა და ძალადობა როგორც აქციის მონაწილეთა, ისე ჟურნალისტების და ოპერატორების მიმართ.
დემოკრატიის გაძლიერებისთვის შეუცვლელია კრიტიკული მედიის როლი, რომლის დადუმებას ძალის გამოყენებით ცდილობს “ქართული ოცნება” სამართალდამცავებისა და “ტიტუშკების” მეშვეობით. ბოლო ათი დღის განმავლობაში 70-ზე მეტი ჟურნალისტი და ოპერატორი დააზიანეს ძალოვანმა უწყებებმა ევროინტეგრაციის მხარდამჭერი აქციების გაშუქებისას. ამ დრომდე სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს მედიის წინააღმდეგ დანაშაულების ჩამდენი არცერთი სამართალდამცავი არ გამოუვლენია.
საქართველოში მედიის თავისუფლება მრავალი გამოწვევის წინაშე დგას. ბოლო წლების განმავლობაში ჩვენ ვხედავთ მედიის საქმიანობის შეზღუდვის ყველაზე უხეშ მცდელობებს, ჟურნალისტების მიმართ ძალადობის და დანაშაულთა დაუსჯელობის ტენდენციას. ქართულ მედიაორგანიზაციებს არსებობა უწევთ “უცხო ქვეყნის აგენტად” გამოცხადების და “რუსული კანონით” გაუქმების საფრთხის პირობებში, მცირე ეკონომიკური შემოსავლების და “ქართული ოცნების” პოლიტიკური ზეწოლის ქვეშ. თუმცა, მიუხედავად ყველაფრისა, საქართველოში მედიის ნაწილი ერთგულად აგრძელებს მაკონტროლებელი ფუნქციის - მეოთხე ხელისუფლების როლის შესრულებას შესრულებას, სიმართლის და თავისუფლებისთვის ბრძოლას.
არაერთხელ ითქვა, რომ მედია დემოკრატიის საფუძველია. ის ერთადერთი პასუხისმგებლიანი საშუალებაა საზოგადოების თითოეულმა წევრმა მიიღოს ზუსტი ინფორმაცია, გამოხატოს თავისი აზრი და გააკეთოს ინფორმირებული არჩევანი.
წლების მანძილზე მინიჭებული, შეუცვლელი ფუნქციის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია პატივი ვცეთ და დავიცვათ მედიის ყველა წარმომადგენლის სიცოცხლე და ჯანმრთელობა. მათ შეუფერხებლად და თავისუფლად უნდა შეეძლოთ მიმდინარე მოვლენების გაშუქება და ადამიანების ინფორმირება საქართველოში .
და ბოლოს, ადამიანის უფლებების საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად, მადლობას ვუხდით მედიის ყველა წარმომადგენელს, საკუთარი სიცოცხლის და ჯანმრთელობის რისკის ფასად, პროფესიული მოვალეობის შესრულებისთვის. გვჯერა, ჩვენი ქვეყნის გადარჩენის გზა სიტყვის თავისუფლებაზე გადის. ამიტომ სახელმწიფო სამსახურში დასაქმებულ ყველა პირს მოვუწოდებთ, დაიცვას ადამიანის უფლებები და თავისუფლებები, მათ შორის, პატივი სცეს მედიას. სახელმწიფო ვალდებულია დასაჯოს მედიაზე თავდასხმის მონაწილეები და უზრუნველყოს უსაფრთხო მედიაგარემო.
“მედიაომბუდსმენი” აგრძელებს ჟურნალისტების და ოპერატორების მხარდაჭერას. ვიცავთ მედიას, ვიცავთ თავისუფლებას!", - ნათქვამია განცხადებაში.

За 10 дней силовики нанесли повреждения более 70 журналистам: медиа-омбудсмен Грузии
За последние 10 дней во время протестов в Тбилиси силовики нанесли повреждения более 70 журналистам и телеоператорам, сообщает медиа-омбудсмен Грузии. В распространенном письменном заявлении правозащитного института также подчеркивается, что до сих пор Специальная следственная служба не выявила ни одного нарушителя.
«10 декабря, когда мир отмечает Международный день защиты прав человека, мы хотели бы проявить особое уважение к грузинским СМИ и напомнить всем об особой важности критической журналистики. В этот день вместо празднования мы боремся за свободу слова – преследования и насилие должно прекратиться как в отношении участников митинга, так и в отношении журналистов и операторов. Для укрепления демократии незаменима роль критических СМИ, которых «Грузинская мечта» пытается заставить молчать, применяя силу через сотрудников правоохранительных органов и «титушек»».
Медиа-омбудсмен отмечает, что в последние годы свобода СМИ в Грузии сталкивается со множеством проблем, попытками ограничения деятельности СМИ, насилием в отношении журналистов и безнаказанностью нарушителей.
«Грузинским медиа-организациям приходится существовать под угрозой объявления «агентом иностранного государства» и упразднения по «российскому закону», в условиях низких экономических доходов и политического давления «Грузинской мечты». Однако, несмотря ни на что, часть СМИ в Грузии добросовестно продолжает выполнять контролирующую функцию – роль четвертого правительства, борющегося за правду и свободу. Много раз говорилось, что средства массовой информации являются основой демократии. Это единственный ответственный способ для каждого члена общества получить достоверную информацию, высказать свое мнение и сделать осознанный выбор».
Правозащитная организация призывает власти дать журналистам возможность «свободно и беспрепятственно освещать текущие события и предоставлять населению Грузии информацию».
«Мы призываем всех лиц, работающих на государственной службе, защищать права и свободы человека, в том числе уважать средства массовой информации. Государство обязано наказать тех, кто нападает на СМИ, и обеспечить безопасную медиа-среду», — говорится в заявлении.