ომბუდსმენი: შევხვდით აქციაზე დაკავებულ 327 ადამიანს, აქედან 225 პირი მიუთითებს არასათანადო მოპყრობაზე, ხოლო 157 პირს აღენიშნება ფიზიკური დაზიანებები
10/12/2024 10:58:23 საზოგადოება
სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი აცხადებს, რომ ომბუდსმენის აპარატის წარმომადგენლები შეხვდნენ აქციების დროს დაკავებულ 327 პირს, რომელთაგან 225 ადამიანი მიუთითებს არასათანადო მოპყრობაზე, ხოლო 157 პირს ფიზიკური დაზიანებები აღენიშნება.
მისი თქმით, ამ საქმეების გამოუძიებლობა დაუშვებელია.
„დაუშვებელია, რომ ეს საქმეები არ იქნეს გამოძიებული, ეს კიდევ უფრო წაახალისებს კანონდამრღვევებს და ჩვენ შემდგომში მივიღებთ კიდევ უფრო მძიმე სურათს, როდესაც აქციების დაშლას ექნება ადგილ", – განაცხადა მან.
მისივე თქმით, სახელმწიფომ ყველაფერი უნდა გააკეთოს იმისთვის, რომ ჟურნალისტების საქმიანობა იყოს უსაფრთხო:
"გუშინ იყო უფლებადამცველთა საერთაშორისო დღე და ჟურნალისტებიც არიან უფლებადამცველები, შესაბამისად, სახელმწიფომ ყველაფერი უნდა გააკეთოს იმისთვის, რომ მათი საქმიანობა იყოს უსაფრთხო. მათ შეძლონ ყოველგვარი ზეწოლის გარეშე გააშუქონ მოვლენები, ისე როგორც თვლიან საჭიროდ და რა თქმა უნდა, დაუშვებელია მათზე რაიმე ტიპის ზემოქმედება, განსაკუთრებით, ის რაც ბოლო დღეებში ვიხილეთ რამდენიმე ჟურნალისტის მიმართ, როდესაც მოქალაქეები დაესხნენ თავს და უსასტიკესი მეთოდებით გაუსწორდნენ. ყველა ეს შემთხვევა უნდა იქნეს გამოძიებული, ყველა ამ შემთხვევაზე, ადამიანებმა, ფიზიკურმა პირებმა, ვინც ეს ჩაიდინეს, პასუხი უნდა აგონ".
ამასთან, მან ისაუბრა არაფორმალური ჯგუფების გამოჩენაზე.
„კიდევ ერთხელ გავამახვილებ ყურადღებას ამ არაფორმალური ჯგუფების გამოჩენაზე, რომელმაც საზოგადოების ძალიან სამართლიანი აღშფოთება გამოიწვია, არ დარჩა არავინ, ვინც არ დაგმო ეს მოვლენა, იმიტომ, რომ ეს ძალიან საშიში მოვლენა, როდესაც ნიღბიანებში ჩაცმული ადამიანები უსწორდებიან მშვიდობიან მოქალაქეებს, უსწორდებიან ჟურნალისტებს. ეს შემთხვევა უნდა იქნეს, ალბათ, პირველ რიგში გამოძიებული და დადგინდეს ამ ადამიანების ვინაობა და ისინი უნდა წარდგნენ კანონის და სამართლის წინაშე. ეს არის ის გადაუდებელი, რაც უნდა გააკეთოს ხელისუფლებამ. კიდევ ერთხელ მადლობა მინდა გადავუხადო ჟურნალისტებს, იმ საქმიანობისთვის, რომელსაც ისინი ახორციელებენ ძალიან მძიმე პირობებში. კიდევ ერთხელ მოვუწოდებ ყველას, პირველ რიგში ხელისუფლებას, მაგრამ ამავე დროს, აქციის მონაწილეებს არ დაუშვან რაიმე ტიპის ხელშეშლა ჟურნალისტების საქმიანობაზე, მათ უნდა ჰქონდეთ საშუალება მოვლენები გააშუქონ ისე, როგორც ამას თვითონ თვლიან საჭიროდ, უსაფრთხო გარემოში“,-განაცხადა იოსელიანმა.

Омбудсмен Грузии: из 327 задержанных 225 заявили о ненадлежащем обращении
Омбудсмен Грузии Леван Иоселиани подчеркнул, что все дела о насильственных действиях в отношении задержанных на акциях протеста граждан должны быть расследованы. Народный защитник отметил, что лично побеседовал с 327 задержанными на митинге, из которых 225 человек указали на ненадлежащее с ними обращение, а 157 человек получили телесные повреждения.
«Я еще раз призываю Специальную следственную службу расследовать все эти дела очень эффективно и своевременно и привлечь к ответственности людей, совершивших это преступление», — заявил Иоселиани.
Народный защитник подчеркнул важность журналистской деятельности в свободных и безопасных условиях, отметив, что государство должно сделать все, чтобы СМИ работали без какого-либо давления, так, как они считают необходимым.
«Любое воздействие на них неприемлемо, особенно то, что мы наблюдали в последние дни в отношении нескольких журналистов, когда граждане подверглись нападению и насилию с применением жестоких методов. Все эти случаи должны быть расследованы, все эти лица должны быть привлечены к ответственности», — добавил он.
Иоселиани также коснулся появления на митингах неформальных групп — «людей в черном», «титушек», которые, по его словам, вызвали «очень справедливое возмущение общества». Он подчеркнул, что это дело должно быть расследовано, а личности нападавших — установлены.
«Это то, что власти должны сделать в срочном порядке. <…> Призываю всех, в первую очередь, власти, но в то же время и протестующих: не допускать какого-либо вмешательства в деятельность журналистов, у них должна быть возможность освещать события так, как они считают нужным, в безопасной обстановке», — заключил Иоселиани.