პარლამენტმა 2025 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი დაამტკიცა - დოკუმენტი 88 ხმით, ერთხმად მიიღეს
პარლამენტმა 2025 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი დაამტკიცა. მომავალი წლის მთავარი ფინანსური დოკუმენტი 88-ხმით, ერთხმად მიიღეს.
ბიუჯეტის პროექტი, თანდართულ მასალებთან ერთად პლენარულ სხდომაზე ფინანსთა მინისტრმა ლაშა ხუციშვილმა წარადგინა.
2025 წლის ბიუჯეტი დაგეგმილია შემდეგი მაკროეკონომიკური პარამეტრების მიხედვით: რეალური ეკონომიკური ზრდა დაგეგმილია 6,0%-ის ოდენობით, ხოლო საშუალოვადიან პერიოდში რეალური ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი 5,2%-ს შეადგენს.
მშპ-ის დეფლატორის პროგნოზი 3%-ია - იგივე მაჩვენებელი შენარჩუნებულია მომდევნო წლებშიც.
საშუალო ინფლაციის პროგნოზი მიმდინარე წელს მიზნობრივ მაჩვენებელზე მნიშვნელოვნად ნაკლებია და 1.0%-ს შეადგენს, ხოლო საშუალოვადიან პერიოდში მიზნობრივი მაჩვენებლის ფარგლებშია (3%).
სახელმწიფო ბიუჯეტის ასიგნებების მოცულობა ბიუჯეტის წინა წარდგენასთან შედარებით, 895,2 მლნ ლარით იზრდება და 27 941,7 მლნ ლარს შეადგენს.
ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ასიგნებები 8 820,0 მლნ ლარით განისაზღვრა, რაც 2024 წლის დამტკიცებულ გეგმასთან შედარებით გაზრდილია 990.9 მლნ ლარით.
განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის სამინისტროს დაფინანსება 3 085,0 მლნ ლარით განისაზღვრა, რაც 2024 წლის დამტკიცებულ ასიგნებას 577,0 მლნ ლარით აღემატება.
კულტურის სამინისტროს დაფინანსება განისაზღვრა 297,6 მლნ ლარით, ხოლო სპორტის სამინისტროს დაფინანსება – 298,4 მლნ ლარით.
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაფინანსება განისაზღვრა 3 125,0 მლნ ლარით, მათ შორის საბიუჯეტო სახსრების ნაწილში გათვალისწინებულია 2 405,8 მლნ ლარი, გრანტებში 18,5 მლნ ლარი, ხოლო კრედიტების ნაწილში - 700,8 მლნ ლარი.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაფინანსება 808.1 მლნ ლარს შეადგენს. ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსათვის გათვალისწინებულია 947,0 მლნ ლარი, რაც 2024 წლის მაჩვენებელს 146,0 მლნ ლარით აღემატება.
ფინანსთა სამინისტროს დაფინანსება 121,0 მლნ ლარს შეადგენს. იუსტიციის სამინისტროსთვის გათვალისწინებულია 442,0 მლნ ლარი, საგარეო საქმეთა სამინისტროსთვის - 215,0 მლნ ლარი, თავდაცვის სამინისტროსთვის - 1 730,0 მლნ ლარი, რაც 2024 წლის დამტკიცებულ გეგმას 350,0 მლნ ლარით აღემატება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის გათვალისწინებულია 1 395,0 მლნ ლარი, რაც 2024 წლის დამტკიცებულ გეგმას 135,0 მლნ ლარით აღემატება. აღნიშნულ თანხაში გათვალისწინებულია პოლიციელთა ხელფასების 10%-იანი ზრდა.

Парламент "Мечты" утвердил государственный бюджет на 2025 год единогласно
Парламент Грузии, легитимность которого не признают президент и оппозиция, единогласно утвердил государственный бюджет на 2025 год - за главный финансовый документ проголосовали 88 депутатов «Грузинской мечты», сообщает SOVA.
Проект бюджета с приложенными материалами на пленарном заседании представил министр финансов Грузии Лаша Хуцишвили. Бюджет на 2025 год запланирован в соответствии со следующими макроэкономическими параметрами:
реальный экономический рост - в размере 6,0%, а прогноз реального экономического роста в среднесрочной перспективе составляет 5,2%;прогнозируемый дефлятор ВВП составляет 3% - этот же показатель сохраняется и в последующие годы;средний прогноз инфляции значительно ниже целевого показателя на 2024 год и составляет 1,0%, в то время как в среднесрочной перспективе инфляция находится в пределах целевого показателя (3%).Объем ассигнований из государственного бюджета увеличивается на 895,2 млн лари по сравнению с предыдущим бюджетным документом и составляет 27 941,7 млн лари.
Что касается финансирования, выделенного министерствам, то ассигнования составили:
Минздрав Грузии (министерство по делам внутренне перемещенных лиц с оккупированных территорий, труда, здравоохранения и социальных вопросов) - 8 820,0 млн лари, что увеличено по сравнению с утвержденным планом на 2024 год на 990,9 млн лари;Минобразования (министерство образования, науки и молодежи) - 3 085,0 млн лари, что превышает утвержденные ассигнования на 2024 год на 577,0 млн лари;Минкультуры - 297,6 млн лари;Минспорта (министерство спорта) - 298,4 млн лари;Министерство регионального развития и инфраструктуры - 3 125,0 млн лари, включая 2 405,8 млн лари, гранты - 18,5 млн лари, часть кредитов - 700,8 млн лари;Министерство охраны окружающей среды и сельского хозяйства - 808,1 млн лари;министерства экономики и устойчивого развития - 947,0 млн лари, что превышает показатель 2024 года на 146,0 млн лари;Минфин - 121,0 млн лари;Минюст - 442,0 млн лари;МИД Грузии - 215,0 млн. лари;Минобороны - 1 730,0 млн лари, что превышает утвержденный план на 2024 год на 350,0 млн лари;МВД Грузии - 1 395,0 млн лари, что превышает утвержденный план на 2024 год на 135,0 млн лари. Эта сумма предусматривает повышение заработной платы сотрудникам полиции на 10%.