სამი ოპოზიციური კოალიცია: არ ვცნობთ ჩანიშნულ ე.წ საპრეზიდენტო არჩევნებს
სამმა პოლიტიკურმა გაერთიანებამ - "კოალიცია ცვლილებებისთვის", "ძლიერი საქართველო", "ერთიანებოა" - შეხვედრის შემდეგ ერთობლივი განცხადება გააკეთა და ორი ძირითადი მოთხოვნა გააჟღერა: ხელახალი არჩევნები და აქციებზე დაკავებული დემონსტანტების გათავისულება.
ამასთან, მათი თქმით, ერთადერთი ლეგიტიმური ინსტიტუტი ქვეყანაში პრეზიდენტია და არ ცნობენ 14 დეკემბერს "ივანიშვილის მიერ მიტაცებულ ე.წ. პარლამენტს, რომელსაც არც საერთაშორისო და, არც ჩვენი პოლიტიკური ლეგიტიმაცია აქვს, ჩანიშნულ ე.წ საპრეზიდენტო არჩევნებს".
"ჩვენ, 26 ოქტომბრის არჩევნებში გამარჯვებული პოლიტიკური პარტიები, არ ვცნობთ და არ ვაღიარებთ თვითგამოცხადებულ ხელისუფლებას, მის არცერთ შტოს.
ივანიშვილმა პროპაგანდით დაპირებული მშვიდობის მაგიერ ღია რეპრესიები, ტერორი და წამება დაუპირისპირა საქართველოს მოქალაქეების გაცხადებულ, ევროპულ არჩევანს. მისმა ბანდფორმირებებმა 500-მდე ადამიანი პოლიტპატიმრად აქცია, რომელთაგანაც 400-მდე წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მსხვერპლი გახდა. პასუხად ქართველი ხალხი აგრძელებს უწყვეტ, მტკიცე და უპრეცედენტოდ მასშტაბურ პროტესტს მთელ საქართველოში, რაც გამარჯვების მთავარი წინაპირობაა. მთელი ცივილიზებული სამყარო, საქართველოს ლეგიტიმური პოლიტიკური სპექტრი და მოქალაქეთა აბსოლუტური უმრავლესობა, მოვითხოვთ, საქართველოს ევროპული და დემოკრატიული მომავლისთვის მებრძოლი პოლიტპატიმრების გათავისუფლებას - ყველა პირი, რომელიც ძალადობს მშვიდობიან დემონსტრანტებზე, პასუხს აგებს დამოუკიდებელი მართლმსაჯულების წინაშე...
ერთადერთი ლეგიტიმური სახელმწიფო ინსტიტუტი პრეზიდენტია, შესაბამისად, საქართველოს ლეგიტიმური წარმომადგენელი სალომე ზურაბიშვილია. არ ვცნობთ, 14 დეკემბერს ივანიშვილის მიერ მიტაცებულ ე.წ. პარლამენტს, რომელსაც არც საერთაშორისო და, არც ჩვენი პოლიტიკური ლეგიტიმაცია აქვს, ჩანიშნულ ე.წ საპრეზიდენტო არჩევნებს. არალეგიტიმურ პარლამენტს არ გააჩნია პრეზიდენტის არჩევის უფლებამოსილება - ამდენად სალომე ზურაბიშვილი რჩება საქართველოს პრეზიდენტად, თავდაცვის ძალების მთავარსარდლად და ქვეყნის უმაღლეს წარმომადგენლად საგარეო ურთიერთობებში. შექმნილი უმძიმესი პოლიტიკური კრიზისიდან არსებობს ერთადერთი გამოსავალი - ახალი და სამართლიანი არჩევნები. ვაფასებთ, საერთაშორისო პარტნიორების თანადგომას და ველით შემდგომ ქმედით და მკვეთრ ნაბიჯებს", - ვკითხულობთ განცხადებაში.

3 оппозиционные партии: нелегитимный парламент не имеет полномочий избирать президента
Три политических объединения, преодолевшие проходной барьер на парламентских выборах Грузии, но признавшие голосование нелегитимным – «Коалиция за перемены», «Сильная Грузия» и «Единство – Национальное движение» выступили с совместным заявлением. Оппоненты властей «не признают президентские выборы, назначенные на 14 декабря», сообщил один из лидеров оппозиции Ираклий Купрадзе:
«Мы – политические партии, победившие на выборах 26 октября, не признаем самопровозглашенное правительство, ни одну из его ветвей, потому что вместо выборов Иванишвили организовал конституционный переворот против граждан Грузии, Европы, Евроатлантического будущего нашей страны. Вместо мира, обещанного пропагандой, Иванишвили противопоставил террор, открытые репрессии и пытки декларированному европейскому и демократическому выбору граждан Грузии.
Его бандформирования превратили в политзаключенных около 500 человек, из них около 400 стали жертвами пыток и бесчеловечного обращения. В ответ грузинский народ продолжает непрерывные и масштабные протесты по всей Грузии, что является главной предпосылкой победы.
Весь цивилизованный мир, легитимный политический спектр Грузии и абсолютное большинство граждан требуют немедленного освобождения политических заключенных, борющихся за европейское и демократическое будущее Грузии.
Ни одна жертва режима не останется без должного ухода и ни один преступник – без самого сурового наказания. Все лица, совершившие насилие в отношении мирных демонстрантов, будут привлечены к ответственности перед независимым судом.
В последние дни свободные СМИ стали объектом особого давления и насилия. Мы благодарим вас и выражаем полную поддержку журналистам и другим представителям СМИ.
Подчеркиваем, что единственным легитимным государственным институтом является президент Грузии, легитимным представителем государства является Саломе Зурабишвили.
Мы не признаем т.н. парламентские выборы 14 декабря в захваченном Иванишвили т.н. парламенте, который не имеет международной легитимности.
Нелегитимный парламент не имеет полномочий избирать президента, поэтому Саломе Зурабишвили остается президентом Грузии, верховным главнокомандующим Силами обороны Грузии и высшим представителем страны во внешних отношениях.
Есть только один выход из худшего политического кризиса – новые и честные выборы, на которых граждане Грузии будут решать судьбу своего государства в свободной и конкурентной среде. Мы ценим поддержку международных партнеров Грузии и ожидаем дальнейших действий и резких шагов», — заявил Ираклий Купрадзе.