აქციაზე დაკავებული მსახიობი გიორგი ნაკაშიძე 2000 ლარით დააჯარიმეს
მსახიობი გიორგი ნაკაშიძე მოსამართლე ნინო ენუქიძემ 2000 ლარით დააჯარიმა. ის ერთ-ერთია იმ 400-ზე მეტი ადამიანიდან, რომელიც პოლიაციამ ბოლო 16 დღის განმავლობაში საქართველოში მიმდინარე აქციებზე დააკავეს.
გიორგი ნაკაშიძის საქმის განხილვის დროს თბილისის საქალაქო სასამართლოში მივიდა რეჟისორი ქეთი დოლიძე.
ნაკაშიძე პოლიციამ 3 დეკემბერს დააკავა წვრილმანი ხულიგნობისა და დაუმორჩილებლობისთვის. მისი თმით, დაკავების შემდეგ მასზე ფიზიკურად იძალადეს:
„მე წინააღმდეგობაც არ გამიწევია, ისე დამაკავეს, ადამიანის მოსაძებნად ვიყავი შესული, წამებში მოხდა, უცებ ჩამავლეს ხელი და შემათრიეს, მერე ფიზიკურად გაგვისწორდნენ და შემდეგ პოლიციას, პატრულს გადაგვცეს, იქ უკვე ნორმალურად გვექცეოდნენ“.
ცნობისთვის: მე–16 დღეა, საქართველოში პროტესტი არ წყდება. ქვეყანაში პროტესტი მას შემდეგ დაიწყო, რაც „ქართული ოცნების" ხელისუფლებამ გადაწყვიტა, 2028 წლის ბოლომდე დღის წესრიგში არ დააყენოს ევროკავშირთან მის წევრობაზე მოლაპარაკების გახსნის საკითხი და 2028 წლის ბოლომდე უარი თქვას ევროკავშირის საბიუჯეტო გრანტებზე. ამასთან, „ქართული ოცნების" მთავრობა ირწმუნება, რომ მიზნად რჩება 2030 წლისთვის ევროკავშირში საქართველოს შესვლა.

Тбилисский городской суд оштрафовал актера Георгия Накашидзе на 2000 лари
Тбилисский городской суд оштрафовал актера Георгия Накашидзе на 2000 лари. Судья Нино Енукидзе признала его нарушителем статьи Административного кодекса «неподчинение правоохранителю».
По завершении заседания на вопрос журналистов, дали ли представители МВД ложные показания, актер ответил:
«Да, с моей точки зрения, это так. Я даже не сопротивлялся, меня так задержали, я пошёл искать человека, это произошло за секунды, меня вдруг схватили за руку и потащили, потом нас избили, а потом передали в полиции, патрулю, там к нам нормально относились», — сказал Накашидзе.
Георгий Накашидзе был задержан 3 декабря на проспекте Руставели. Его обвинили в совершении действий, предусмотренных статьями, подразумевающими мелкое хулиганство (в этой части он был оправдан) и неповиновение полиции.