ეუთო-ს "სამეული": მკაცრად ვგმობთ ძალადობრივ პასუხს საქართველოს მშვიდობიან პროტესტებზე
მკაცრად ვგმობთ საქართველოს ოფიციალური პირების ძალადობრივ პასუხს საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების, დამოუკიდებელი მედიისა და პოლიტიკოსების მშვიდობიან პროტესტებზე, რომლებიც ქვეყნის დემოკრატიულ მომავალს იცავენ , - ამის შესახებ საუბარია ეუთოს ე.წ. „სამეულის“ განცხადებაში, რომელიც მიმდინარე (მალტა), ყოფილი (ჩრდილოეთ მაკედონია) და მომავალი (ფინეთი) თავმჯდომარე ქვეყნისგან შედგება.
“ჩვენ, ეუთოს სამეულის წევრები, მკაცრად ვგმობთ საქართველოს ოფიციალური პირების ძალადობრივ პასუხს საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების, დამოუკიდებელი მედიისა და პოლიტიკოსების მშვიდობიან პროტესტებზე, რომლებიც ქვეყნის დემოკრატიულ მომავალს იცავენ. საქართველოს ოფიციალურ პირებს მოვუწოდებთ, დაუყოვნებლივ შეწყვიტონ რეპრესიული ტაქტიკისა და დაშინების, მათ შორის თვითნებური დაკავებებისა და ფიზიკური ძალადობის გამოყენება.
საქართველოს ოფიციალურ პირებს მოვუწოდებთ, უზრუნველყონ ქართველი ხალხისთვის შეკრების თავისუფლებისა და გამოხატვის თავისუფლების დაცვა, რაც საქართველოს საერთაშორისო ვალდებულებებს შეესაბამება. კანონები, რომლებიც ამ ვალდებულებების საწინააღმდეგოდ იქნა მიღებული, გაწვეულ უნდა იქნას.
ძალადობის, საარჩევნო თაღლითობის, და დემოკრატიული ღირებულებებისა და პრინციპების წინააღმდეგ თავდასხმების ყველა ბრალდება სანდოდ უნდა იქნას გამოძიებული, ამ დანაშაულებისთვის ყველა პასუხისმგებელმა პირმა პასუხი უნდა აგოს.
საქართველოს ოფიციალურ პირებს მოვუწოდებთ, დაიცვან ადამიანის უფლებები, დემოკრატია და კანონის უზენაესობა, რაც შეესაბამება ეუთოს ჩვენს საერთო პრინციპებსა და ვალდებულებებს, რაც უკვე ასახულია ჰელსინკის დასკვნით აქტსა და პარიზის ქარტიაში.
საქართველოს ოფიციალურ პირებს მოვუწოდებთ, გამოიყენონ სხვადასხვა ინსტრუმენტები და ექსპერტიზა, რომლის შემოთავაზებაც შეუძლიათ ეუთოსა და მის ინსტიტუტებს. „სამეული“ მზადაა, ამ მიზნით ნებისმიერ გაცვლას შეუწყოს ხელი.
ჩვენ ქართველ ხალხთან ვდგავართ, მაშინ, როდესაც ისინი დემოკრატიული და ევროპული მომავლისთვის თავიანთ მისწრაფებას გამოხატავენ, რაც ჩაწერილია საქართველოს კონსტიტუციაში”, - ნათქვამია განცხადებაში.

«Тройка» ОБСЕ призвала власти грузии прекратить использование «репрессивной тактики»
Тройка председательства ОБСЕ, в которую входят Мальта, Северная Македония и Финляндия призывают правительство Грузии немедленно прекратить использование «репрессивной тактики» и «запугивания» граждан:
«Мы, члены Тройки ОБСЕ, решительно осуждаем насильственный ответ грузинских властей на мирные протесты гражданского общества, независимых СМИ и политиков, отстаивающих демократическое будущее страны. Мы призываем власти Грузии немедленно прекратить использование репрессивной тактики и запугивания, включая произвольные задержания и физическое насилие.
Мы призываем грузинские власти гарантировать права на свободу собраний и свободу выражения мнений для жителей Грузии в соответствии с международными обязательствами Грузии. Законы, принятые в противоречии с этими обязательствами, должны быть отменены.
Все обвинения в насилии, фальсификации выборов и посягательствах на демократические ценности и принципы должны быть расследованы, а все виновные в этих преступлениях должны быть привлечены к ответственности.
Мы призываем власти Грузии отстаивать права человека, демократию и верховенство закона в соответствии с нашими общими принципами и обязательствами ОБСЕ, закрепленными еще в Хельсинкском заключительном акте и Парижской хартии.
Мы призываем грузинские власти использовать различные инструменты и опыт, которые могут предложить ОБСЕ и ее институты. Тройка готова содействовать любым обменам с этой целью.
Мы солидарны с грузинским народом, который выражает свое стремление к демократическому и европейскому будущему, как это зафиксировано в грузинской конституции», — говорится в заявлении.