როგორ შეზღუდა "ოცნებამ" შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება 9 დღეში - ქურდოვანიძის განმარტება
როგორ შეზღუდა შეკრების და გამოხატვის თავისუფლება "ქართულმა ოცნებამ" ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შეტანილი ცვლილებებით,- ამის შესახებ ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე ნობა ქურდოვანიძე იტყობინება და განმარტავს:
"1. თუ მძღოლები პროტესტს მსვლელობით უერთდებიან და პოლიციამ ჩათვალა, რომ ამით ტრანსპორტის მოძრაობა ფერხდება, მძღოლი 1000 ლარით დაჯარიმდება და თან 1 წლით მართვის უფლება ჩამოერთმევა;
2. საპროტესტო სტენსილის/წარწერის/პლაკატის უნებართვოდ განთავსება ქალაქის იერსახის დაზიანებისთვის ჯარიმა 50 ლარიდან 1000 ლარამდე გაზარდა.
3. თუ აქციისას გზა გადაიკეტა, მაგრამ პოლიციამ ჩათვალა, რომ გზის გადასაკეტად საკმარისი ხალხი არ არის, ყველას დაჯარიმებას შეძლებს 5000 ლარით (აქამდე ჯარიმის ოდენობა 500 ლარი იყო). ხოლო ყველაზე აქტიური აქციის მონაწილე ორგანიზატორად თუ მიიჩნია, მისთვის დაკისრებული ჯარიმა 15 000 ლარი იქნება (აქამდე 5000 ლარი იყო). ეს წესი ვრცელდება „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის გათვალისწინებული სხვა ნორმების დარღვევაზეც, მათ შორის, შენობების შესასვლელების ბლოკირებაზე. ასევე, ჯარიმის ნაცვლად შეიძლება გამოყენებული იყოს ადმინისტრაციული პატიმრობა 15 დღემდე;
4. აქციაზე პიროტექნიკით ყოფნა, მიუხედავად იმისა, მოხდა თუ არა მისი გამოყენება, გამოიწვევს პირის დაჯარიმებას 5000 ლარით, თუ ჩაითვალა, რომ ეს ორგანიზებული ფორმითაა გაკეთებული, მაშინ ორგანიზატორი 15000 ლარით შეიძლება დაჯარიმდეს. ჯარიმის ნაცვლად შეიძლება გამოყენებული იყოს 15 დღემდე ადმინისტრაციული პატიმრობაც;
5. აქციაზე ლაზერული გამოსხივების ან/და მკვეთრი გამოსხივების მქონე ისეთი საშუალების ქონა,, რომლის გამოყენებამ შეიძლება ხელი შეუშალოს სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენელთა საქმიანობას ან/და მათ სარგებლობაში არსებულ ტექნიკურ საშუალებათა გამართულ ფუნქციონირებას - გამოიწვევს 2000 ლარიან ჯარიმას;
6. სახის ნიღბით ან ნებისმიერი სხვა საშუალებით დაფარვა - გამოიწვევს 2000 ლარიან ჯარიმას;
7. თუ არასრულწლოვანი აქციაზე 173-ე მუხლის (პოლიციის კანონიერი მოთოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) ჩამდენად მიიჩნიეს, მის მშობელსაც დააჯარიმებენ შვილის კარგად ვერ აღზრდისთვის. ჯარიმა 100-დან 300 ლარამდე იქნება.
8. დაკავების საფუძვლებს ასევე დაემატა პრევენციული დაკავება. ანუ თუ პირს ადრე აქვს ჩადენილი სამართალდარღვევა, პოლიციამ შეიძლება ივარაუდოს, რომ კიდევ ჩაიდენს დარღვევას და ვარაუდის საფუძველზე დააკავოს;
9. პირი ასევე შეიძლება დააკავონ მხოლოდ იმის გამო, რომ სასამართლოში მიიყვანონ, მიუხედავად იმისა, თავად უარს ამბობს თუ არა მისვლაზე. ამ საფუძვლით პოლიციას მაშინაც შეუძლია დააკავოს პირი, თუ სასამართლოში ჯერ საერთოდ არ არის საქმე შეტანილი;
10. ამავე საფუძვლებით ნებადართული გახდა პირადი გასინჯვა, ნივთების გასინჯვა და ნივთებისა და დოკუმენტების ჩამორთმევა",- ამბობს ქურდოვანიძე და დასძენს, "ამ ყველაფრის გაფუჭება ქართულმა ოცნებამ მოახერხა მხოლოდ 9 დღეში".

АМЮГ: «Мечта» ограничила свободу собраний и выражения мнений
Лидер АМЮГ («Ассоциация молодых юристов Грузии») Нона Курдованидзе пишет о том, что «Грузинская мечта» ограничила свободу собраний и выражения мнений, внеся изменения в кодекс об административных правонарушениях.
Она перечисляет все меры, предусмотренные поправками:
Если водители присоединятся к акции протеста, а полиция сочтет, что это создает помехи движению транспорта, водитель будет оштрафован на 1 000 лари (356$) и лишен права управления транспортным средством на 1 год;
За несанкционированное размещение трафарета/надписи/плаката протеста штраф увеличен с 50 до 1000 лари (от 18 до 356$) по причине нанесение ущерба внешнему виду города;
Если во время митинга дорога будет перекрыта, но полиция сочтет, что людей недостаточно, чтобы перекрыть дорогу, все будут оштрафованы на 5000 лари (до 1 800$). Ранее сумма штрафа составляла 500 лари - до 200$). А если полиция посчитает организатором самого активного участника митинга, то наложенный на него штраф составит 15 000 лари (5 338$) - до сих пор сумма составляла 5000 лари (до 1 800$).
Это правило распространяется и на нарушение других норм, предусмотренных законом Грузии «О собраниях и манифестациях», включая блокирование входов в здания. Кроме того, вместо штрафа может быть применен административный арест сроком до 15 суток;
Наличие пиротехники на митинге, вне зависимости от того, использовалась она или нет, повлечет за собой штраф в размере 5000 лари (до 1 800$);
если будет сочтено, что это сделано в организованной форме, то организатор может быть оштрафован на 15 000 лари. Вместо штрафа также может быть применен административный арест сроком до 15 суток;
Наличие на митинге лазерной указки и/или средств с острым излучением, использование которых может помешать деятельности представителей государственных органов и/или надлежащему функционированию технических средств при их использовании, влечет наложение штрафа в размере 2 000 лари (718$);
Ношение маски или любого другого средства, покрывающего лицо, - влечет за собой штраф в размере 2000 лари (718$);
Если несовершеннолетний будет признан виновным по статье 173 (неповиновение законному требованию полиции), его родитель также будет оштрафован за ненадлежащее воспитание своего ребенка. Штраф составит от 100 до 300 лари (до 107$);
К основаниям для задержания добавлено превентивное заключение: то есть, если человек ранее совершал правонарушение, полиция может предположить, что он совершит еще одно нарушение, и арестовать его на основании этого предположения;
Человек также может быть арестован для доставки в суд, вне зависимости от того, отказывается ли он сам явиться или согласился на это. На этом основании полиция и тогда может арестовать человека, если дело еще не передано в суд;