კობახიძე და "ოცნების" კიდევ 16 პოლიტიკოსი ლიეტუვამაც დაასანქცირა
ესტონეთის კვალდაკვალ, ირაკლი კობახიძე და "ოცნების" ხელისულების კიდევ 16 პოლიტიკოსი ლიეტუვამაც დაასანქცირა.
ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრ კესტუტის ბუდრისის ინფორმაციით, სანქციები გაფართოვდა ბიძინა ივანიშვილის სადავო ლეგიტიმაციის მქონე გუნდის დამატებით 17 წევრზე, მათ შორის - ირაკლი კობახიძეზე.
"ლიეტუვა აგრძელებს ქართველი ხალხს გვერდში დგომას და მათი ევროპული ოცნების მხარდაჭერას. ესტონეთთან კოორდინაციით ჩვენ გავაფართოვეთ სანქცირებულ ქართველ პოლიტიკოსთა სია და დავუმატეთ კიდევ 17 პირი, მათ შორის - ირაკლი კობახიძე. ჩვენ არ შევეგუებით მშვიდობიანი დემონსტრანტების, ჟურნალისტებისა და ოპოზიციის წევრთა მიმართ ძალადობასა და ჩაგრვას. დროა ერთობლივი, ევროკავშირის დონეზე მოქმედებისთვის" – წერს ბუდრისი სოცქსელ X-ში.
დღესვე, რამდენიმე საათით ადრე ცნობილი გახდა ესტონეთის ხელისუფლების ანალოგიური გადაწყვეტილების თაობაზე.
ცნობისთვის: 2 დეკემბერს ლიეუვამ, ლატვიამ და ესტონეთმა სანქციები დაუწესეს საქართველოში ლეგიტიმური პროტესტის ჩამხშობ პირებს. "ბალტიის სამი ქვეყანა შეთანხმდა, ეროვნული სანქციები დავუწესოთ მათ, ვინც საქართველოში ლეგიტიმურ პროტესტს ახშობს. დემოკრატიის მოწინააღმდეგეებსა და ადამიანის უფლებათა დამრღვევებს ჩვენს ქვეყნებში არ მივესალმებით" - წერდნენ ბალტიის ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრები.

Литва ввела санкции против премьера и 16-ти представителей власти Грузии
Литва ввела санкции против премьера и 16-ти представителей власти Грузии. Об этом пишет в соцсети Х глава МИД Литвы Кястутис Будрис, который занял должность министра несколько дней назад.
«Литва поддерживает народ Грузии и его европейскую мечту. По согласованию с Эстонией мы расширили список грузинских политиков, в отношении которых действуют санкции, добавив еще 17 человек, включая премьер-министра Ираклия Кобахидзе.
Мы не потерпим насилия и притеснений в отношении мирных протестующих, журналистов и оппозиции. Пришло время для совместных действий на уровне ЕС!», - пишет политик на Х, передает SOVA.
Отметим, Эстония ввела санкции против премьера Грузии Ираклия Кобахидзе и еще 13-ти представителей власти страны. Об этом сообщил глава МИД Эстонии Маргус Цахкна.
Ранее страны Балтии (Литва, Латвия и Эстония) ввели санкции против олигарха и основателя «Грузинской мечты», главы и чиновников МВД Грузии из-за ответственности за нарушения прав человека. Список опубликовал глава МИД Литвы Габриэлюс Ландсбергис.