შსს-ს მტკიცებით, სადავო ცვლილებები ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში "შესაბამისობაშია ევროპული სასამართლოს საუკეთესო პრაქტიკასთან"
16/12/2024 10:00:00 პოლიტიკა, სამართალი
შსს-ს მტკიცებით, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შეტანილი სადავო ცვლილებები "შესაბამისობაშია ევროპული სასამართლოს სტანდარტებთან და საუკეთესო პრაქტიკასთან". ამის შესახებ სამინისტროს მიერ საკანონმდებლო ცვლილებათა კრიტიკის საპასუხოდ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი.
„გვსურს, გამოვეხმაუროთ რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებას, რომლის თანახმადაც, თითქოს მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებების შედეგად პოლიციას მიენიჭა უფლებამოსილება, პირი დააკავოს ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე, კერძოდ, მხოლოდ ზოგადი ეჭვის საფუძველზე, რომ მან მომავალში შეიძლება, ჩაიდინოს მართლსაწინააღმდეგო ქმედება.
განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებით დადგინდა, რომ იმ შემთხვევაში, თუ პირს უკვე ჩადენილი აქვს სამართალდარღვევა და, ამასთანავე, არსებობს სარწმუნო ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ის კვლავ ჩაიდენს მართლსაწინააღმდეგო ქმედებას, პოლიციას აქვს ამ პირის დაკავების უფლებამოსილება სამართალდარღვევის შესაძლო ჩადენის აღკვეთისა და მის მიმართ მართლმსაჯულების განხორციელების მიზნით.
გვსურს, ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ აღნიშნული ცვლილებები შესაბამისობაშია ევროპული სასამართლოს სტანდარტებთან და ევროპული ქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკასთან. აღსანიშნავია, რომ ევროპული სასამართლოს დიდი პალატის 2018 წლის გადაწყვეტილებაში „S., V. AND A. v. DENMARK“ (Applications nos. 35553/12, 36678/12 and 36711/12) მითითებულია, რომ პრევენციული დაკავება შეესაბამება ევროპული კონვენციის მე-5 მუხლს. აღნიშნულ გადაწყვეტილებაში სასამართლო მიუთითებს, რომ არ შეიძლება კონვენციის მე-5 მუხლი განიმარტოს იმგვარად, რომ პოლიციისთვის შეუძლებელი გახდეს შეასრულოს დაკისრებული მოვალეობა – დაიცვას საზოგადოებრივი უსაფრთხოება და მართლწესრიგი. პოლიციამ გარკვეული ფორმით უნდა გამოიყენოს ოპერატიული გადაწყვეტილებების მიღების დისკრეციული უფლებამოსილება.
სასამართლო აღნიშნავს, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილების მისაღებად პოლიციას ხელი მიუწვდება იმგვარ ინფორმაციაზე და ოპერატიულ მასალაზე, რომელიც საზოგადოებისთვის ხელმიუწვდომელია. სწორედ დასაბუთებული გადაწყვეტილების მიღება იცავს პირს დაუსაბუთებელი და თვითნებური დაკავებისგან. პრევენციულ საპოლიციო ღონისძიებებს, მათ შორის, სამართალდარღვევის განმეორებით ჩადენის თავიდან აცილების მიზნით, პრევენციულ დაკავებას იცნობს არაერთი ევროპული ქვეყანა, მათ შორის, დანიის, ჩეხეთისა და გერმანიის სამართლებრივი სისტემები. აღსანიშნავია, რომ არცერთი პრევენციული ღონისძიება პოლიციას არ აძლევს ზოგად, აბსტრაქტულ საფრთხეზე აპელირებით რაიმე ღონისძიების განხორციელების შესაძლებლობას, მით უფრო იმ დასაბუთებით, რომ რომელიმე პირი ან პირთა ჯგუფი მიდრეკილია ჩაიდინოს დანაშაული ან სხვა ძალადობრივი ქმედება.
ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის განმეორებით ჩადენის პრევენცია გულისხმობს ისეთ შემთხვევას, როდესაც პირის მიერ ჩადენილია სამართალდარღვევა და ამასთან არსებობს სამართალდარღვევის განმეორებით ჩადენის რეალური საფრთხე. სამართალდარღვევის ჩადენის რეალური საფრთხის თავიდან აცილება გულისხმობს, რომ არსებობს მაღალი ალბათობა კონკრეტული სამართალდარღვევა განმეორებით იქნება ჩადენილი კონკრეტული პირების მიერ. საფრთხის რეალურობა უნდა დადასტურდეს კონკრეტული ფაქტებით ან ინფორმაციით, რაც წარდგენილი უნდა იქნეს სასამართლოს წინაშე.
აქვე აღსანიშნავია, რომ ნებისმიერ დაკავებულ პირს მისი დაკავების კანონიერების შემოწმების მიზნით აქვს უფლება, მიმართოს სასამართლოს და დაკავების უკანონოდ ცნობის შემთხვევაში მიიღოს შესაბამისი კომპენსაცია“, – აღნიშნულია შსს-ს განცხადებაში.

МВД Грузии: поправки в административный кодекс соответствуют стандартам ЕСПЧ и стран ЕС
МВД Грузии отреагировало на оценки НПО относительно поправок в «Кодекс об административных правонарушениях».
Ведомство разъясняет, что «эти изменения соответствуют стандартам Европейского суда и передовой практике европейских стран».
«Мы хотели бы отреагировать на заявление, опубликованное несколькими неправительственными организациями, согласно которому, будто бы в результате принятых законодательных поправок полиции были предоставлены полномочия задерживать человека без каких-либо оснований, в частности, только на основании общего подозрения в том, что он может совершить незаконные действия в будущем.
Законодательной поправкой установлено, что, если лицо уже совершило правонарушение и при этом имеется достоверная информация о том, что оно все еще совершает противоправное деяние, полиция имеет право задержать это лицо с целью предотвращения возможного совершения правонарушения и привлечь его к ответственности», — пояснили в ведомстве.
Также в МВД подчеркнули, что принятые изменения соответствуют стандартам Европейского суда и лучшим практикам европейских стран. Ведомство приводит пример:
«Отметим, что в решении Большой палаты Европейского суда от 2018 года по делу «S., V. AND A. v. DENMARK» (Applications nos. 35553/12, 36678/12 and 36711/12) уточняют, что предварительное заключение соответствует статье 5 Европейской конвенции. В этом решении Европейский суд указывает, что статья 5 конвенции не может толковаться таким образом, чтобы полиция не могла выполнять возложенные на нее обязанности — защищать общественную безопасность и порядок. Полиция должна обладать определенной формой дискреционных полномочий для принятия оперативных решений.
Суд отмечает, что полиция имеет доступ к такой информации и оперативным материалам, которые недоступны для общественности, чтобы принять это решение. Именно принятие мотивированного решения защищает человека от необоснованного и произвольного задержания», — отмечено в публикации.
МВД также заявляет, что ряд европейских стран знакомы с превентивными полицейскими мерами, включая превентивное задержание с целью предотвращения повторного совершения преступления, включая правовые системы Дании, Чешской Республики и Германии.
«Никакая превентивная мера не дает полиции возможности осуществлять какие-либо действия с апелляцией к общей, абстрактной угрозе, особенно с обоснованием того, что какое-либо лицо или группа лиц склонны к совершению преступления или другого насильственного акта. Предотвращение повторного совершения административного правонарушения подразумевает случай, когда лицо совершило правонарушение и существует реальная опасность совершения правонарушения повторно. Предотвращение реальной опасности совершения правонарушения подразумевает, что существует высокая вероятность того, что конкретное правонарушение будет совершено повторно конкретными лицами», — говорится в заявлении ведомства.
Министерство внутренних дел подчеркивает, что реальность угрозы должна быть подтверждена конкретными фактами или информацией, которые должны быть представлены суду.
«Следует также отметить, что любой задержанный имеет право обратиться в суд с просьбой проверить законность его задержания и получить соответствующую компенсацию, если задержание будет признано незаконным», — говорится в заявлении.
Напомним, лидер АМЮГ («Ассоциация молодых юристов Грузии») Нона Курдованидзе заявила, что «Грузинская мечта» ограничила свободу собраний и выражения мнений, внеся изменения в кодекс об административных правонарушениях.
Она перечислила все пункты расширенных полномочий полиции Грузии и возросшие штрафы за правонарушения.