კობახიძე 2028 წლის ბოლომდე ევროკავშირთან მოლაპარაკების გახსნაზე უარს "პრევენციით" ხსნის, რომელმაც "სწორად იმუშავა"
17/12/2024 07:46:28 პოლიტიკა
პრემიერ–მინისტრი ირაკლი კობახიძე 2028 წლის ბოლომდე ევროკავშირთან მოლაპარაკების გახსნაზე უარს "პრევენციით" ხსნის, რომელმაც "სწორად იმუშავა".
"რეალურად ჩვენ მოვახდინეთ პრევენცია. 28 ნოემბრის გადაწყვეტილება ემსახურებოდა სწორედ პრევენციას. სხვანაირად რომ განვითარებულიყო პროცესები, ჩვენ რომ არ გაგვეხმოვანებინა ჩვენი გადაწყვეტილება, რომელიც სწორედ შანტაჟის წინააღმდეგ იყო მიმართული, ის მძიმე მოვლენები, რომელიც განვითარდა 28 ნოემბრის შემდეგ, განვითარდებოდა სწორედ დღეიდან. ეს იყო დაგეგმილი სცენარი. თუმცა ჩვენმა გადაწყვეტილებამ ამ ყველაფრის პრევენცია უზრუნველყო. საბოლოო ჯამში, თქვენ ხედავთ, რომ შანტაჟის რესურსი მთლიანად გამოვაცალეთ იმ ძალებს, რომლებიც არ არიან საქართველოს მიმართ კეთილგანწყობილები და ეს არის ის სურათი, რაც მივიღეთ საბჭოს სხდომის გამართვის შემდეგ. შანტაჟი იყო მოაზრებული ამ დღეებისთვის, კულმინაცია უნდა ყოფილიყო გუშინდელი სხდომა, უნდა ყოფილიყო 19 დეკემბერს ევროპული საბჭოს სხდომა. თუმცა ნახეთ, რომ პრევენციამ სწორად იმუშავა და ვერ განვითარდა ამ საბჭოს შემდეგ პროცესები, რომლებიც არ შედიოდა ჩვენი ქვეყნის ინტერესებში", – განაცხადა მან დღეს გამართულ პრეს–კონფერენციაზე.
ცნობისთვის: 16 დეკემბერს ევროპულმა საბჭომ ქართული დიპლომატიური პასპორტებისთვის უვიზო მიმოსვლის შეჩერების გადაწყვეტილება მიიღო. ამის შესახებ ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების საკითხებში კაია კალასმა ბრიუსელში ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრის დასრულების შემდეგ გამართულ პრეს–კონფერენციაზე განაცხადა.
მე–19 დღეა, საქართველოში პროტესტი არ წყდება.
- ქვეყანაში პროტესტი მას შემდეგ დაიწყო, რაც „ქართული ოცნების" ხელისუფლებამ გადაწყვიტა, 2028 წლის ბოლომდე დღის წესრიგში არ დააყენოს ევროკავშირთან მის წევრობაზე მოლაპარაკების გახსნის საკითხი და 2028 წლის ბოლომდე უარი თქვას ევროკავშირის საბიუჯეტო გრანტებზე. ამასთან, „ქართული ოცნების" მთავრობა ირწმუნება, რომ მიზნად რჩება 2030 წლისთვის ევროკავშირში საქართველოს შესვლა.

Премьер Грузии: решение по евроинтеграции было «превенцией», мы отняли у них «ресурс шантажа»
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе на брифинге пояснил, почему 28 ноября было сделано заявление по евроинтеграции Грузии — о временном снятии с повестки дня вопроса открытия переговоров с ЕС до конца 2028 года.
По словам премьера, это была превентивная мера, которая в итоге сработала. И если бы власти не приняли такое решение, то беспорядки в Грузии начались бы после заседания Совета глав МИД стран-членов ЕС 16 декабря и уже после заседания Совета Европы 19 декабря.
Кобахидзе отметил, что у сил, которые неблагоприятно расположены к Грузии, был «спланирован сценарий», и он был сорван — «ресурс шантажа» был у них отнят.
«Мы говорили о сценарии, который был связан именно с заседанием этого Совета (глав МИД стран-членов ЕС 16 декабря — ред.), а затем и заседанием Совета Европы, который состоится 19 декабря.
В реальности мы отреагировали превентивно: решение от 28-го ноября служило именно превенции. Если бы процессы развились иначе, то есть если бы мы не предали огласке наше решение, которое было направлено против шантажа, то те тяжелые события, которые развились в течение 5 дней после 28 ноября, развились бы <именно после этих дней (16-го, 19-го декабря — ред.)>.
Это был спланированный сценарий, хотя наше решение обеспечило превенцию всего этого и, в конечно итоге, вы видите, что мы отняли у них ресурс шантажа практически полностью у тех сил, которые в отношении Грузии были расположены неблагоприятно.
Такую картину мы получили по итогам заседания этого Совета: то есть шантаж был рассчитан на эти дни, кульминацией должно было стать вчерашнее заседание, <затем> должно было стать заседание Совета Европы — хотя вы видели, что превенция сработала верно, и те, процессы, которые не входили в интересы нашей страны после этого заседания не получили развитие», — заявил Кобахидзе.