მილერი: თქვენ იცით, ვინ არის საქართველოს სათანადოდ არჩეული პრეზიდენტი
თქვენ იცით, ვინ არის სათანადოდ არჩეული პრეზიდენტი, - ასე უპასუხა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერმა მეთიუ მილერმა საქართველოს პრეზიდენტის შესახებ დასმულ შეკისთვას.
კერძოდ, ჟურნალისმა ბრიფინგზე მილერს ჰკითხა, "ვინ არის საქართველოს ამჟამინდელი პრეზიდენტი?"
"თქვენ იცით, ვინ არის სათანადოდ არჩეული პრეზიდენტი" , - უპასუხა მეთიუ მილერმა ჟურნალისტს.
მან ასევე თქვა, რომ ბაიდენის ადმინისტრაცია ვადის ამოწურვამდე დააწესებს დამატებით სანქციებს "ქართული ოცნების" მთავრობის წინააღმდეგ.
"ადამიანებს ხშირად ჰგონიათ, რომ სანქციები არის ერთადერთი ხელსაწყო, ჩვენი ხელსაწყოების ყუთში. სანქციები ერთ-ერთი საშუალებაა... როცა საქართველოზე ვსაუბრობთ, თუ დააკვირდებით ჩვენს მიერ გადადგმულ ქმედებებს, ჩვენ საკმაოდ მკაფიოები ვიყავით საქართველოს დემოკრატიული უკუსვლის თვალსაზრისით, რომელსაც ვხედავდით ქვეყანაში. ამის საპასუხოდ მკაფიოები ვიყავით. გამოცხადდა ურთიერთობების ფუნდამენტური გადახედვა საქართველო-აშშ-ის შორის, ამის ფარგლებში, ჩვენ უკვე შევზღუდეთ საქართველოს მთავრობის დაფინანსება 95 მილიონი დოლარით, რადგან სერიოზული შეშფოთება გვაქვს მათ ქმედებებთან დაკავშირებით...
ჩვენ დავაწესეთ სავიზო შეზღუდვები 100-ზე მეტ პირზე, რომლებიც პასუხისმგებელნი იყვნენ ან თანამონაწილეები იყვნენ ქართული დემოკრატიის შელახვაში და შევაჩერეთ აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის მექანიზმი. ასე რომ, საპასუხოდ ერთგვარ კითხვაზე, თუ რას დასჭირდა ამდენი დრო, არ არის ისე, რომ ჩვენ არაფერს ვაკეთებდით მთელი ამ ხნის განმავლობაში. ჩვენ ვდგამდით ნაბიჯებს, რათა ნათლად გამოგვეხატა ჩვენი შეშფოთება და მართლაც - ეს მნიშვნელოვანია - მივცეთ საქართველოს მთავრობას კურსის შებრუნების შანსი, არა? ჩვენ ნათლად განვაცხადეთ, რომ მათთვის ხელმისაწვდომი იყო ალტერნატიული გზა, გზა, რომლისკენაც მათი ხალხი მოუწოდებს. და დროდადრო, როცა არჩევანის წინაშე დგებოდნენ, ამ გზას არ ირჩევდნენ.
ასე რომ თქვენ ნახეთ, როგორ გავამკაცრეთ ჩვენი პასუხი და ჩვენ გავაგრძელებთ ჩვენი პასუხის გამკაცრებას, მათ შორის დამატებითი სანქციებით. მე წინასწარ არ ვიტყვი რა ხასიათის სანქციები იქნება. მაგრამ ჩვენი უფლებამოსილების ვადის ამოწურვამდე, დიახ, ჩვენ დავუწესებთ დამატებით სანქციებს საქართველოს მთავრობას",- თქვა მილერმა.

США намерены ввести дополнительные санкции против правительства Грузии
Представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер заявляет, что Соединенные штаты намерены ввести дополнительные санкции против правительства Грузии до окончания срока полномочий администрации Джо Байдена:
«Было объявлено о фундаментальном пересмотре отношений между Грузией и США, в рамках которого мы уже ограничили финансирование правительства Грузии на 95 миллионов долларов, поскольку у нас есть серьезные опасения по поводу их действий.
Мы ввели визовые ограничения в отношении более 100 лиц, ответственных за подрыв грузинской демократии или соучаствовавшим в этом, и приостановили действие Механизма стратегического партнерства США и Грузии. Итак, чтобы ответить на вопрос, почему это занимает так много времени, нельзя сказать, что мы все время ничего не делали. Мы предпринимаем шаги, чтобы прояснить наши опасения и действительно – это важно – дать грузинскому правительству шанс изменить курс, не так ли? Мы ясно дали понять, что им доступен альтернативный путь, путь, к которому призывал их народ. И раз за разом, сталкиваясь с выбором, они не выбирали этот путь.
Итак, вы видели, как мы ужесточали ответ, и будем ужесточать наш ответ, в том числе дополнительными санкциями. Я не буду говорить заранее, какие будут санкции. Но до конца нашего мандата, да, мы будем вводить дополнительные санкции против правительства Грузии», — сказал Миллер.