ჰელსინკის კომისია: თუ „ოცნება“ ძალაუფლების მიტაცებაში გაიმარჯვებს, საქართველოს გადააქცევს ძალის დემონსტრირების და ეკონომიკური შესაძლებლობების ადგილად არა მხოლოდ რუსი მფარველების, არამედ ჩინეთისა და ირანისთვისაც
19/12/2024 05:40:00 პოლიტიკა
ამერიკის შეერთებული შტატების „ჰელსინკის კომისია“, რომლის წევრებიც საქართველოს დღევანდელ ხელისუფლებას „არალეგიტიმურად“ მიიჩნევენ, აცხადებს, რომ "ხალხის მასობრივი წინააღმდეგობის მიუხედავად „ქართული ოცნება“ მსოფლიოს ავტოკრატებთან ინტეგრაციას განაგრძობს".
"ქართული ოცნება“ ქართველებს მათ მიერ არჩეული ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზიდან მიათრევს აგრესორების ღერძისკენ, რომელთა მიზანია დემოკრატიული მსოფლიო წესრიგისთვის ძირის გამოთხრა. ივნისში, საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კობახიძე ირანის პრეზიდენტის პეზეშკიანის ინაუგურაციას დაესწრო, მანამდე კი „ქართულმა ოცნებამ“ ირანსა და საქართველოს შორის ეკონომიკური კავშირების განმტკიცება სცადა. თავის მხრივ, ცნობები გვაფიქრებინებს, რომ ირანელი მარიონეტები მხარს უჭერდნენ „ქართული ოცნების“ კამპანიას, ავრცელებდნენ რა ანტიდასავლურ ნარატივებს“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
„ჰელსინკის კომისია“ იმასაც იხსენებს, რომ „ქართულმა ოცნებამ“ სტრატეგიული პარტნიორობა დაამყარა ჩინეთთან, რომლის კონსორციუმი ანაკლიაში ღრმაწყლოვან პორტს აშენებს.
"თუ „ქართული ოცნება“ ძალაუფლების მიტაცებაში გაიმარჯვებს, პარტია საქართველოს გადააქცევს ძალის დემონსტრირების და ეკონომიკური შესაძლებლობების ადგილად არა მხოლოდ რუსი მფარველების, არამედ ჩინეთისა და ირანისთვისაც, რომლებსაც სულ უფრო უახლოვდება", – ნათქვამია განცხადებაში.
აშშ-ის „ჰელსინკის კომისია“, რომელიც კონგრესის და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებს აერთიანებს, სამთავრობო უწყებაა და მონიტორინგს უწევს ადამიანის უფლებების, უსაფრთხოების და ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხებს ეუთოს წევრ 57 ქვეყანაში.

Хельсинкская комиссия США: «Грузинская мечта» интегрируется с мировыми автократами
Комиссия США по безопасности и сотрудничеству в Европе (Хельсинкская комиссия) выступила с очередным критическим заявлением по Грузии. Структура, которую возглавляет конгрессмен-республиканец Джо Уилсон, отмечает, что «Грузинская мечта» заигрывает не только с Кремлем, но и с другими автократиями, такими как Иран и Китай.
«Грузинская мечта» уводит грузин с выбранного ими пути евроатлантической интеграции и направляет их к оси агрессоров, намеренных подорвать демократический мировой порядок. Несмотря на массовое сопротивление грузинского народа, «Грузинская мечта» продолжает интегрироваться с мировыми автократами.
В июне премьер-министр Грузии Кобахидзе присутствовал на инаугурации президента Ирана Пезешкиана, после того как ранее «Грузинская мечта» предприняла усилия по укреплению экономических связей между Ираном и Грузией. В свою очередь, сообщается, что иранские прокси поддерживали кампанию «Грузинской мечты», распространяя антизападные нарративы.
В августе «Грузинская мечта» подписала соглашение о стратегическом партнерстве с Китаем. Китайский консорциум в настоящее время строит крупный глубоководный порт в Анаклии в рамках китайской инициативы «Один пояс – один путь».
Если «Грузинская мечта» одержит победу в захвате власти, партия превратит Грузию в площадку для проецирования силы и экономических возможностей не только для своих российских покровителей, но и для Китая и Ирана, с которыми «Грузинская мечта» становится все более тесной», — говорится в заявлении.
Хельсинкская комиссия – это правительственная комиссия США, которая содействует соблюдению прав человека, военной безопасности и экономическому сотрудничеству в 57 странах Европы, Евразии и Северной Америки.
Сейчас комиссию возглавляет Джо Уилсон – автор MEGOBARI Act и активный сторонник Трампа. Ожидается, что он займет пост председателя комитета по иностранным делам Палаты представителей, где намерен продвигать внешнеполитическую программу будущей администрации США.