ევროკომისიამ საქართველოს დიპლომატიური და სამსახურებრივი პასპორტების მფლობელი ჩინოსნებისთვის უვიზო რეჟიმის შეჩერების წინადადება ოფიციალურად დააყენა
20/12/2024 12:16:26 ევროპა, პოლიტიკა
ევროკომისიამ საქართველოს დიპლომატიური და სამსახურებრივი პასპორტების მფლობელი ჩინოსნებისთვის უვიზო რეჟიმის შეჩერების წინადადება ოფიციალურად დააყენა. ამის შესახებ ევროპული უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი, რომელშიც, კერძოდ, ვკითხულობთ:
"თუკი ევროკავშირის საბჭო ამ წინადადებას გაიზიარებს, ქართველი დიპლომატები, სახელმწიფო მოხელეები და მათი ოჯახების წევრები, რომელთაც დიპლომატიური და სამსახურებრივი პასპორტები გააჩნიათ, ვალდებულები იქნებიან, მიიღონ ვიზები ევროკავშირში ნებისმიერ 180-დღიან პერიოდში მოკლე, 90 დღემდე ვადით გასამგზავრებლად. მათზე ასევე აღარ გავრცელდება სავიზო პროცესის ისეთი მოქმედი შეღავათები, როგორიცაა განაცხადების წარდგენის შემოკლებული ვადა, ნაკლები გადასახადი, ნაკლები რაოდენობის დოკუმენტების მოთხოვნა".
ამასთან, განცხადებაში ხაზგასმულია, რომ ეს გადაწყვეტილება არ მოახდენს ნეგატიურ გავლენას ადამიანებს შორის კონტაქტებზე, ვინაიდან საქართველოს რიგითი მოქალაქეები, რომლებიც ჩვეულებრივ პასპორტებს ფლობენ, კვლავინდებურად გააგრძელებენ მოქმედი შეღავათებით სარგებლობას ევროკავშირში ხანმოკლე დროით სამგზავროდ.
როგორც ბრიუსელში აღნიშნავენ, ეს წინადადება წარმოადგენს რეაქციას საქართველოს მმართველი ძალის მიერ მშვიდობიანი მომიტინგეების, დამოუკიდებელი მედიისა და პოლიტიკოსების მიმართ რეპრესიების გამოყენებაზე, რაც "ოცნების" პრემიერის მიერ 28 ნოემბერს ქვეყნის ევროინტეგრაციის 2028 წლამდე შეჩერების შესახებ გადაწყვეტილების გამოცხადებას მოჰყვა.
გადაწყვეტილების კომენტირებისას ევროპული კავშირის უზენაესმა წარმომადგენელმა საგარეო საკითხებში კაია კალასმა განაცხადა:
"დღეს ვიღებთ ზომებს, რათა საქართველოს ხელისუფლებას პასუხი ვაგებინოთ მშვიდობიანი პროტესტის ბრუტალურ ჩახშობაზე. ეს მკაფიო სიგნალი უნდა იყოს მათთვის იმის შესახებ, რომ უფლება არ აქვთ, დაუსჯელად, შედეგების გარეშე ახშონ ოპოზიციური ხმა და ზღუდონ სიტყვის თავისუფლება. ჩვენ უკვე შევამცირეთ პოლიტიკური კონტაქტები და გადავამისამართეთ დაფინანსება მმართველი გუნდიდან ხალხისაკენ, სამოქალაქო საზოგადოებისა და დამოუკიდებელი მედიისკენ. კვლავაც გავაგრძელებთ ქართველი ხალხის მხარდაჭერას ევროკავშირისკენ მიმავალ გზაზე. უკვე წარმოდგენილია სანქცირების შესახებ სხვა წინადადებებიც და ჩვენ განვაგრძობთ მათზე მუშაობას".
ცნობისთვის: "ოცნების" სადავო ლეგიტიმაციის მქონე ხელისუფლების სადავო ლეგიტიმაციის პრემიერი კობახიძე ორიოდ დღის წინ ირწმუნებოდა, რომ დიპლომატიური პასპორტების მფლობელთათვის უვიზო რეჟიმის გაუქმება მხოლოდ სიმბოლური აქტი იყო და არავითარი პრაქტიკული ეფექტი არ ექნებოდა.

Еврокомиссия официально предложила приостановить безвиз для грузинских чиновников
Еврокомиссия официально предложила приостановить безвизовый режим для обладателей грузинских дипломатических и служебных паспортов.
«Если Совет (ЕС) примет это предложение, грузинские дипломаты, государственные служащие и члены их семей, обладающие дипломатическими и служебными паспортами, будут обязаны получать визу для поездок в ЕС на короткие сроки до 90 дней в любом 180-дневном периоде. Существующие облегчения визового процесса, такие как более короткие сроки подачи заявлений, более низкие визовые сборы и требование предоставлять меньше отдельных документов, также больше не будут применяться к грузинским владельцам дипломатических и служебных паспортов. Это решение не окажет негативного воздействия на контакты между людьми, поскольку граждане Грузии, обладающие обычными паспортами, и дальше будут пользоваться освобождением от визы при поездках в ЕС на короткие сроки», – сказано в заявлении.
В Брюсселе отмечают, что это предложение является реакцией на жестокие репрессии со стороны грузинских властей против мирных протестующих, политиков и независимых СМИ, которые начались после того, как власти 28 ноября объявили о приостановке евроинтеграции до 2028 года.
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам Кая Каллас, комментируя решение, заявила:
«Сегодня мы принимаем меры, чтобы привлечь грузинские власти к ответственности за жестокое подавление мирных протестов. Это посылает грузинским властям четкий сигнал о том, что они не могут подавлять голоса оппозиции или ограничивать свободу слова без последствий. Мы уже понизили политические контакты и перенаправили финансирование от властей к грузинскому народу, гражданскому обществу и независимым СМИ. Мы продолжим поддерживать грузинский народ на его пути в ЕС. Санкции против Грузии также были вынесены на стол, и мы продолжим обсуждать дополнительные меры».
Ранее грузинский премьер Ираклий Кобахидзе, легитимность которого не признают президент и оппозиция, заявил, что отмена визового режима для обладателей диппаспортов является символическим актом, не имеющим практического смысла.