"ალან ბერსემ გააჟღერა სრულიად უკონტექსტო და უპასუხისმგებლო გზავნილები, რაც აჩენს ლოგიკურ ეჭვს მის კეთილსინდისიერებასთან დაკავშირებით" - ოთხი ოპოზიციური კოალიცია ერთობლივ განცხადებას ავრცელებს
20/12/2024 13:43:51 პოლიტიკა
ოთხი მსხვილი ოპოზიციური კოალიცია ევროპული საბჭოს გენერალური მდივნის ალან ბერსეს თბილისში ვიზიტთან დაკავშირებით ერთობლივ განცხადებას ავრცელებს.
მათ მიაჩნიათ, რომ ალან ბერსეს დასკვნითი პრესკონფერენცია შეიცავდა გზავნილებს, რომლებიც არ ემსახურება კრიზისის განმუხტვას, არამედ პირიქით, მეტად ამძიმებს ქვეყანაში შექმნილ ვითარებას.
"ევროსაბჭოს გენერალური მდივნის ალან ბერსეს ვიზიტი, 18-20 დეკემბერს საქართველოში, განხორციელდა ქვეყანაში შექმნილი უმძიმესი სისტემური პოლიტიკური კრიზისის ფონზე, რომელიც გამოწვეულია "ქართული ოცნების" მიერ არჩევნების გაყალბების გზით ხელისუფლების უზურპაციით, დემოკრატიული ინსტიტუტების სრული ჩამოშლით და საქართველოს ევროპული პერსპექტივის მიმართ მიზანმიმართული საბოტაჟით.
საქართველოს მოქალაქეების უწყვეტი, სამართლიანი პროტესტის საპასუხოდ, ხელისუფლებამ ყოველმხრივ დაარღვია ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები, მათ შორის წამების აკრძალვის აბსოლუტური და ხელუხლებელი უფლება, ფიზიკურად გაუსწორდა და უკანონო პატიმრობაში ამყოფებს საქართველოს ასობით მოქალაქეს; იყენებს კრიმინალურ, არაფორმალურ დაჯგუფებებს მოქალაქეების დაშინებისა და მათ მიმართ ფიზიკური ანგარიშსწორების მიზნით.
ამასთან, საქართველოს არალეგიტიმურმა პარლამენტმა დაჩქარებული წესით მიიღო საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც ქვეყანაში საბოლოოდ ამკვიდრებს ავტორიტარულ დიქტატურას და კიდევ უფრო მეტად აძლიერებს რეპრესიული რეჟიმისათვის საჭირო სამართლებრივ მექანიზმებს.
მიუხედავად იმისა, რომ შემაჯამებელ პრესკონფერენციაზე ევროსაბჭოს გენერალური მდივნის მკაფიო განცხადება, რომ საქართველოში მისი ვიზიტი არ ემსახურება არჩევნების ლეგიტიმაციას, რაც თავისთავად მნიშვნელოვანია "ქართული ოცნების" რუსული პროპაგანდის მხილებისთვის, მიგვაჩნია, რომ ასეთი დროს მისი ვიზიტი და შემაჯამებელი განცხადების შინაარსი, იყო არსებითად უპასუხისმგებლო და არ შეესაბამება ევროპის საბჭოს სულისკვეთებას, ამ ინსტიტუციის პრინციპებსა და ღირებულებებს. ეს სრულიად აცდენილია იმ უმძიმეს ვითარებასთან, რომელიც საქართველოში დღეს არის და ლეგიტიმურ კითხვის ნიშნებს აჩენს ამ ვიზიტის რეალურ მოტივებთან დაკავშირებით.
ალან ბერსეს დასკვნითი პრესკონფერენცია შეიცავდა გზავნილებს, რომლებიც არ ემსახურება კრიზისის განმუხტვას, არამედ პირიქით, მეტად ამძიმებს ქვეყანაში შექმნილ ვითარებას და „ქართული ოცნების“ მხრიდან ძალადობის წახალისებას უწყობს ხელს.
ამ უკიდურეს ვითარებაში, სრულიად მიუღებელი და უადგილოა საუბარი ე.წ. „რუსულ კანონში“ რაიმე სახის საკანონმდებლო ცვლილებების გატარების და მის „გაკეთილშობილების“ მცდელობაზე ან ამ მიზნით, არალეგიტიმური პარლამენტისა და მთავრობის პირობებში, რაიმე ტიპის სამუშაო ჯგუფის შექმნაზე. აღნიშნული კანონი, ისევე როგორც "ქართული ოცნების" მიერ მიღებული სხვა ანტი-დემოკრატიული და ანტი-ევროპული საკანონმდებლო ცვლილებები არანაირ კორექტირებას არ ექვემდებარება და ისინი უბრალოდ უნდა გაუქმდეს ხელისუფლების ცვლილებისთანავე.
აღნიშნულ საკითხებზე საკმაოდ დეტალურად მიიღო განმარტებები ბატონმა გენერალურმა მდივანმა პოლიტიკურ პარტიებთან შეხვედრის ფარგლებში. ამის მიუხედავად, მან გააჟღერა სრულიად უკონტექსტო და უპასუხისმგებლო გზავნილები, რაც აჩენს ლოგიკურ ეჭვს მის კეთილსინდისიერებასთან დაკავშირებით.
ჩვენ, საქართველოს პოლიტიკური პარტიები და კოალიციები, გამოვხატავთ ჩვენს ღრმა პატივისცემას ევროსაბჭოს და ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მიმართ, სრულად ვიზიარებთ მის ფუნდამენტურ ღირებულებებს, ადამიანის უფლებების, დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის დაცვასთან დაკავშირებით. ჩვენ მზად ვართ ვითანამშრომლოთ საბჭოს ინსტიტუტებთან ამ ფუნდამენტური ღირებულებების დაცვის მიზნით, მათ შორის ქვეყანაში არსებული კრიზისის დაძლევის პროცესში. ეს უნდა დაეფუძნოს უკანონოდ დაკავებული პირების უპირობოდ და დაუყოვნებლივ განთავისუფლებას და ახალი არჩევნების ჩატარების გარანტიებს სამართლიან და კონკურენტულ გარემოში.
მოვუწოდებთ ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეას და მინისტრთა კომიტეტს განსახილველად დააყენოს საქართველოში ალან ბერსეს ვიზიტისას მისი მოქმედებების კეთილსინდისიერებისა და ევროპის საბჭოს სადამფუძნებლო პრინციპებთან შესაბამისობის საკითხი იანვარში გასამართ საჯარო დებატებზე", - აღნიშნულია განცხადებაში.

Оппозиция Грузии заявляет о недобросовестности генсека Совета Европы
«Итоговая пресс-конференция Алена Берсе содержала послания, которые служат не смягчению кризиса, но обострению ситуации в стране и поощрению насилия со стороны «Грузинской мечты»», — говорится в совместном заявлении 4 оппозиционных партий, преодолевших проходной барьер на парламентских выборах, но отказавшихся от мандатов:
«18-20 декабря генеральный секретарь Совета Европы Алан Берсе посетил Грузию на фоне тяжелейшего системного политического кризиса в стране, который вызван узурпацией власти «Грузинской мечтой» посредством фальсификации выборов, полного краха демократических институтов и преднамеренного саботажа европейской перспективы Грузии.
В ответ на непрекращающийся справедливый протест граждан Грузии власти всячески нарушали фундаментальные права человека, включая абсолютное и неприкосновенное право запрещать пытки, физическое насилие и незаконное тюремное заключение сотен граждан Грузии, используют преступные неформальные группы для запугивания граждан и применения против них физической мести.
Кроме того, нелегитимный парламент Грузии поспешно принял законодательные поправки, которые окончательно устанавливают авторитарную диктатуру в стране и еще больше укрепляют правовые механизмы, необходимые для репрессивного режима.
Несмотря на четкое заявление Генерального секретаря Совета Европы на итоговой пресс-конференции о том, что его визит в Грузию не служит легитимизации выборов, что само по себе важно для разоблачения российской пропаганды «Грузинской мечты», мы считаем, что его визит в такое время и содержание итогового заявления были по сути безответственными и не соответствовали европейскому духу Совета, принципам и ценностям этого института. Это совершенно не соответствует сегодняшней тяжелой ситуации в Грузии и вызывает законные вопросы об истинных мотивах этого визита.
Итоговая пресс-конференция Алена Берсе содержала послания, которые служат не смягчению кризиса, а, наоборот, обострению ситуации в стране и поощрению насилия со стороны «Грузинской мечты».
В этой экстремальной ситуации совершенно неприемлемо и неуместно говорить о попытке провести какие-либо законодательные изменения в «российском законе» и «облагородить» его, либо создать для этой цели какую-либо рабочую группу в условиях нелегитимного парламента и правительства. Упомянутый закон, как и другие антидемократические и антиевропейские законодательные поправки, принятые «Грузинской мечтой», не подлежат никакой корректировке и должны быть просто отменены сразу после смены власти.
Подробные разъяснения по указанным вопросам г-н Генеральный секретарь получил в рамках встреч с политическими партиями. Несмотря на это, он произнес совершенно вырванные из контекста и безответственные сообщения, вызывающие логические сомнения в его честности.
Мы, политические партии и коалиции Грузии, выражаем глубокое уважение Совету Европы и Парламентской ассамблее Совета Европы, полностью разделяем ее фундаментальные ценности в отношении защиты прав человека, демократии и верховенства закона. Мы готовы сотрудничать с институтами Совета в целях защиты этих фундаментальных ценностей, в том числе в процессе преодоления кризиса в стране. В основе этого должно лежать безоговорочное и немедленное освобождение незаконно удерживаемых лиц и гарантии проведения новых выборов в справедливой и конкурентной среде.
Мы призываем Парламентскую ассамблею Совета Европы и Комитет министров обсудить вопрос добросовестности действий Алена Берсе во время его визита в Грузию», — говорится в заявилении.