ნატალი ლუაზო: 'ქართველი „პრემიერი“ ლეგიტიმურ პრეზიდენტს ემუქრება"
"ქართველი „პრემიერი“ (ბრჭყალები გვახსენებს, რომ გაყალბებული არჩევნებიდან მოვიდა) ლეგიტიმურ პრეზიდენტს, სალომე ზურაბიშვილს ემუქრება და წარმოიდგენს მას გისოსებს მიღმა", - ამის შესახებ ფრანგი ევროპარლამენტარი ნატალი ლუაზო სოციალურ პლატფორმა X-ზე წერს.
„არ დავუშვებთ მმართველი პარტიის მცდელობას, ძირი გამოუთხაროს ქართველების და მათი პრეზიდენტის თავისუფლებას“, - აცხადებს ფრანგი ევროპარლამენტარი.
ცნობისთვის: ირაკლი კობახიძემ 22 დეკემბრის პრეს-კონფერენციაზე განაცხადა, რომ სალომე ზურაბიშვილი 29 დეკემბრის შემდეგ შეიძლება, ციხეში მოხვდეს, თუკი ის პრეზიდენტის რეზიდენციაში „გამაგრდა“ და „სისხლის სამართლის დანაშაული“ ჩაიდინა.
„72 წლის ქალის ციხეში გაშვება შესაძლოა არავის მოუნდეს, მაგრამ ასეთი ქმედებით ის გაწირავს ყველა იმ ადამიანს, ვინც მასთან ერთად იქნება“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ და დასძინა:
„ვნახოთ, სად გააგრძელებს ცხოვრებას, გისოსებს მიღმა, თუ გარეთ. მგონია, მას ეყოფა გონიერება არ დაარღვიოს სისხლის სამართლის კოდექსის ნორმები“.
კობახიძის ამ განცხადების შემდეგ სალომე ზურაბიშვილი თბილისში საპროტესტო აქციაზე სიტყვით გამოვიდა.
„მოვიდეს სასახლეში ბიძინა ივანიშვილი და მე მზად ვარ დავსხდეთ და მოვიფიქროთ, როგორ უნდა დაინიშნოს არჩევნები. არჩევნების რიცხვი შეთანხმებული უნდა იყოს 29 რიცხვამდე“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.

23-12-2024 14:52:32 Европа
Евродепутат Натали Луазо опубликовала пост в сети Х, где в кавычки взяла название должности Ираклия Кобахидзе — «премьер-министр», сопроводив ремаркой: «кавычки напоминают нам, что он является результатом сфальсифицированных выборов».
Европарламентарий отреагировала на слова главы правительства о том, что после 29 декабря предпочтет Саломе Зурабишвили — «продолжить жить — за решеткой или на свободе».
«Грузинский «премьер-министр» (кавычки напоминают нам, что он является результатом сфальсифицированных выборов) угрожает законному президенту Зурабишвили и представляет ее за решеткой. Мы не позволим правящей партии посягать на свободу грузин и их президента», — пишет евродепутат.
Отметим, 22 декабря премьер Грузии Ираклий Кобахидзе, сославшись на Уголовный кодекс Грузии, заявил, что Саломе Зурабишвили придется покинуть свой пост 29 декабря — в день, когда, согласно Конституции, истекает срок ее полномочий. Он отметил, что интересно, где она предпочтет «продолжит жить — за решеткой или на свободе».
«Возможно, никто и не захочет отправлять 72-летнюю женщину в тюрьму, но таким поступком она пожертвует (подставит — ред.) всеми теми людьми, которые будут с ней рядом в случае подобного развития событий. У нее хватит разума не нарушать Уголовный кодекс и чтобы никто другой не нарушил <кодекс>, что (в таком случае — ред.) будет учитывать их длительное тюремное заключение», — добавил он.