3, 6, 8, 9 და 10 იანვარი უქმე დღეებად გამოცხადდა
საქართველოს მთავრობის დადგენილებით, 3, 6, 8, 9 და 10 იანვარი უქმე დღეებად გამოცხადდა. დადგენილება უკვე გამოქვეყნდა საკანონმდებლო მაცნეზე.
დოკუმენტის თანახმად, ადმინისტრაციული ორგანო განსაზღვრავს მის დაქვემდებარებაში მყოფ მის სისტემაში შემავალ სამსახურებს/ მოსამსახურეებს, რომელთა მიმართაც არ გავრცელდება ეს დადგენილება, თუ მათი ფუნქციების შესრულება სახელმწიფო ხელისუფლების განხორციელებისა და საზოგადოების ნორმალური ფუნქციონირებისთვის წარმოადგენს გადაუდებელ აუცილებლობას.
ასევე, დადგენილება არ ვრცელდება საქართველოს ეროვნული ბანკის ზედამხედველობას დაქვემდებარებული პირების წინაშე შესასრულებელ ფინანსურ ვალდებულებებზე.
დოკუმენტის თანახმადვე, ეს დადგენილება არ ვრცელდება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებულ სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებულ საქმიანობაზე, მათ შორის, ამავე კანონის მე-3 მუხლის პირველი პუნქტის „ა.თ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ შესყიდვებთან დაკავშირებულ და სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებულ დავების განხილვის საბჭოს საქმიანობაზე.

В Грузии 3 января, 6 января, а также дни с 8 по 10 января объявлены выходными
Постановлением правительства Грузии, легитимность которого не признают президент Саломе Зурабишвили и оппозиция, дни с 3 января, 6 января, 8 января по 10 января 2025 года определены как выходные дни для работников административных органов, определенных Общим административным кодексом, сообщает Общественный вещатель.
Соответствующее постановление уже подписал премьер-министр Ираклий Кобахидзе.
Как указано в постановлении, административный орган определяет службы/работников, находящиеся в его ведении/входящие в его систему, на которые настоящее постановление не распространяется, если выполнение ими функций является острой необходимостью для осуществления государственной власти и нормального функционирования общества.
Постановление не распространяется на финансовые обязательства, подлежащие исполнению перед лицами, подлежащими надзору Национального банка Грузии.
Кроме того, постановление не распространяется на деятельность, связанную с государственными закупками, предусмотренную Законом Грузии «О государственных закупках».