მაკრონი: საქართველოში ვნახეთ რუსეთის მზარდი აგრესია არჩევნების დესტაბილიზაციის გზით
საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი რუსეთის საგარეო ჩარევასა და ამ კონტექსტში საქართველოში საარჩევნო პროცესის დესტაბილიზაციაზე საუბრობს.
„ბოლო წლებში რუსეთმა აგრესია გააძლიერა და ევროპელებისა და სხვა ქვეყნების მიმართ“, - განაცხადა ემანუელ მაკრონმა 6 იანვარს საფრანგეთის ელჩების კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლისას.
"რუსეთმა ბირთვული დოქტრინის მხრივ რუსეთის ქცევა რადიკალურად შეიცვალა და უფრო მკაცრი გახდა, და, ასევე, ბევრად აგრესიული გახდა მეზობლების მიმართ მისი დამოკიდებულება“, – განაცხადა მან.
სწორედ ამ კონტექსტში ისაუბრა მან სომხეთზე, საქართველოსა და მოლდოვაზე:
„ჩვენ ეს ვნახეთ სომხეთში, სადაც რუსეთი მოულოდნელად აზერბაიჯანის მოკავშირე გახდა, მხოლოდ იმიტომ, რომ სომხები მას წინ აღუდგნენ. ასევე, საქართველოში საარჩევნო პროცესის დესტაბილიზაციის გზით, ბიულეტენების ყუთებში ჩაყრით. იგივე სცადეს მოლდოვაშიც, მაგრამ არ გამოუვიდათ“.

Президент Франции: агрессию России мы видели в соседней ей Грузии
В этом же контексте на ежегодной встрече послов Франции Макрон говорил об Армении, Азербайджане и Молдове.
Он отметил, что Москва пыталась осуществить аналогичный с Грузией процесс на выборах в Молдове, но это ей не удалось.
«В последние годы Россия усилила свою агрессию и изменила характер этой агрессии по отношению к европейцам и другим странам мира. Поведение России радикально изменилось и стало более жестким и в отношении ядерной доктрины.
Она также стала более агрессивной по отношению к соседним странам. Мы видим это в Армении, где Россия внезапно изменила свое отношение и стала союзником Азербайджана только потому, что армяне противостояли ей.
<Россия стала агрессивной> дестабилизируя избирательные процессы в Грузии и опуская бюллетени в урны.В Молдове они пытались сделать то же самое, но у них ничего не получилось», — сказал Макрон.