სალომე ზურაბიშვილი: რუსთაველის გამზირი არის ის ადგილი, რომელიც მოგვიტანს გამარჯვებას
საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი რუსთაველზე დემონსტრანტებთან ერთად შეხვდა შობის დღესასწაულს.
მანამდე მან მედიასთან მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით გააკეთა კომენტარი.
"ეს არის არაჩვეულებრივი ნიშანი იმის, რომ ეს საზოგადოება არის დაუმარცხებელი. 40 დღე არაფერი არ არის და 80 დღეც არაფერი არ არის, თუ შენ გჯერა, რომ ბოლოს არის გამარჯვება. მე მგონი, აქ ვინც არის შეკრებილი, ყველას აქვს ეს შინაგანი რწმენა. დღეს არის რწმენის დღე. რწმენა, რომ ეს არის იმდენად მართალი საქმე და მიზანი, არ შეიძლება არ გავიმარჯვოთ და ეს ქვეყანა არ დავაბრუნოთ იქ, სადაც უნდა მიდიოდეს და ისე როგორც უნდა ვითარდებოდეს. ეს ყველაფერი ჩვენ წინ არის და ამას მივაღწევთ, დარწმუნებით ვარ. პარტნიორები მხარს გვიჭერენ და ძალიან მნიშვნელოვანია, მაგრამ მთავარი არის ის, რაც აქ ხდება, რუსთაველის გამზირზე. ეს არის მთავარი გამარჯვება. რუსთაველის გამზირი არის ის ადგილი, რომელიც მოგვიტანს გამარჯვებას.
აქ დღეს ვგავართ ერთად და მე მგონია, რომ ეს არის მთავარი განცდა, რაც გვაერთიანებს. ერთიანობა არის ის, რამაც საქართველო გადაარჩინა საუკუნეების მანძილზე. ასეთი გაერთიანება თუ შევძელით, არა მხოლოდ დღესასწაულებზე, ყოველ დღეს, ამ ორმოცი დღის მანძილზე და კიდევ რამდენიც საჭირო იქნება, ეს არის გამარჯვება და ის, რამაც საქართველო მოიყვანა დღემდე.
[აქციებს] ამას არ უნდა შეფასება, ამას უნდა დანახვა. ვისურვებდი, რომ ვინც სადღაც, სადღაც ჩაკეტილია პარლამენტში ან სხვა შენობებში, მათაც დაინახონ ეს ხალხი. გაიგონ, ეს რას ნიშნავს, რომ შეგუება არ შეიძლება. ამას სჭირდება გაგება და დათმობა იმის, რომ დრო მოვიდა ახალი არჩევნების", - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.

Зурабишвили: 40-й день протеста — знак непобедимости грузинского общества
Саломе Зурабишвили, пятый президент Грузии, присоединилась к митингу на проспекте Руставели в ночь Рождества. Она заявила, что главная победа — это народное единство, и именно эта победа привела Грузию до сегодняшних дней.
«Это необычайный признак того, что общество непобедимо. И 40 дней — это ничто, и 80 дней — ничто, если верится, что в итоге будет победа. Думаю, у каждого, кто находится здесь, есть эта внутренняя убежденность (а сегодня день веры), что это настолько настоящее дело и цель, что невозможно не победить и не вернуть эту страну туда, куда она должна направляться. И все это у нас впереди, и мы добьемся этого, я уверена», — заявила Зурабишвили.
Говоря о непризнании «Грузинской мечты» со стороны западных партнеров и поддержке грузинского народа, пятый президент подчеркнула, что все 40 дней протеста (начиная с 28 ноября 2024 года, когда премьер Грузии заявил о заморозке намерения открыть переговоры с ЕС о вступлении — ред.) Запад поддерживает участников акций протеста, и это очень важно.
«Проспект Руставели — это то место, которое принесет нам победу. Остальное важно и необходимо, но главное — это… Сегодня мы стоим здесь вместе. Мы вместе в рождественскую ночь, и я думаю, что это главное чувство, которое нас объединяет. Единство — это то, что спасало Грузию на протяжении веков.
Если мы сможем достичь такого единства и не только в праздничные дни, но и каждый день <…> — сколько будет необходимо, то это будет победой и тем, что привело Грузию к сегодняшнему дню», — заявила Зурабишвили.