დღეს საქართველოში გლოვის დღეა
"ქართული ოცნების" მთავრობის გადაწყვეტილებით, ოკუპირებული გალის რაიონის სოფელ საბერიოში მომხდარ ტრაგედიასთან დაკავშირებით 9 იანვარი გლოვის დღედ გამოცხადდა.
საქართველოს ტერიტორიაზე, ადმინისტრაციულ შენობებზე სახელმწიფო დროშები დაშვებულია.
მომხდარი ტრაგედიის გამო ოკუპირებულ აფხაზეთში გლოვის დღე 6 იანვარს იყო გამოცხადებული.
5 იანვარს საბერიოში, ჭოლარიების სახლში გაჩენილ ხანძარს 5 მცირეწლოვაი ემსხვერპლა. დაღუპული ხუთი ბავშვიდან უფროსი გოგო 8 წლის იყო, უმცროსი - 8 თვის. ტრაგედიის დროს სახლში მხოლოდ ბებია და 5 შვილიშვილი იყო.
დაღუპული ბავშვების ბებია დამწვრობით თავდაპირველად რუხის კლინიკაში გადაიყვანეს, შემდეგ კი - ქუთაისის რეფერალურ ჰოსპიტალში. ქალს სხეულის სხვადასხვა ნაწილზე მეორე და მესამე ხარისხის დამწვრობა აქვს, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა საშუალო სიმძიმისა და სტაბილურია.

В связи с трагедией в Саберио в Грузии приспущены государственные флаги
9 января — день траура в Грузии в связи с трагедией, произошедшей в Гальском районе самопровозглашенной республики Абхазии. В знак траура на административных зданиях приспущены государственные флаги.
5 января в результате пожара в селе Саберио погибли пятеро детей. Их похоронят сегодня, 9 января. Старшей девочке было восемь лет, младшей – не было и года.
По предварительной информации, причиной трагедии стала неосторожность. Бабушка решила растопить дом с помощью дровяной печи, однако, как утверждают родственники, по ошибке взяла сосуд с бензином вместо керосина.
Указом исполняющего обязанности президента самопровозглашенной республики Абхазия Бадры Гунба 6 января был объявлен днем траура. В этот день были приспущены флаги, отменены развлекательные программы на телевидении и массовые мероприятия.