ISFED/„კონსტიტუციის 78-ე მუხლი“: ამ ეტაპზე 50-ზე მეტი საჯარო მოხელის დასაცავად ვგეგმავთ, სასამართლოს მივმართოთ
10/01/2025 14:39:27 პოლიტიკა, სამართალი
„სამართლიანი არჩევნების“ ცნობით, ორგანიზაცია „საჯარო მოსამსახურეთა დამოუკიდებელი პროფესიული კავშირ – კონსტიტუციის 78-ე მუხლთან“ ერთად მუშაობენ საჯარო სამსახურებიდან სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებული და რისკის ქვეშ მყოფი საჯარო მოხელეების უფლებების დაცვაზე. ორგანიზაციის განცხადებით, ისინი ერთობლივად, ამ ეტაპზე 50-ზე მეტი საჯარო მოსამსახურის შრომითი უფლებების დაცვის მიზნით გეგმავენ სარჩელის წარდგენას სასამართლოში.
"სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება („სამართლიანი არჩევნები”) საჯარო სამსახურში მიმდინარე პროცესებს აკვირდება. 2024 წლის დეკემბრის ბოლოდან საჯარო სექტორში დაიწყო თანამშრომელთა სამსახურიდან გათავისუფლების მასშტაბური პროცესი. „სამართლიანი არჩევნების” დაკვირვებით, აღნიშნული საკადრო გადაწყვეტილებები მიიღება იმ საჯარო მოსამსახურეების წინააღმდეგ, რომლებმაც 28 ნოემბრის შემდეგ საჯაროდ გამოხატეს თავიანთი სამოქალაქო პოზიცია ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესთან დაკავშირებით. აქედან გამომდინარე, ამ პირთა სამსახურიდან გათავისუფლება ცალსახად შეიცავს პოლიტიკური ნიშნით ადამიანების დევნისა და დისკრიმინაციის ნიშნებს.
2024 წლის 28 ნოემბერს ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ „ქართული ოცნება” 2028 წლის ბოლომდე დღის წესრიგში არ დააყენებს ევროკავშირთან მოლაპარაკებების გახსნის საკითხს, ასევე, უარს იტყვის ყოველგვარ საბიუჯეტო გრანტზე ევროკავშირის მხრიდან. ამ განცხადების შემდეგ ქვეყნაში მასშტაბური სამოქალაქო პროტესტი დაიწყო, მათ შორის, არაერთი საჯარო მოსამსახურე გაემიჯნა „ქართული ოცნების” პოზიციას და ღიად დააფიქსირა მხარდაჭერა ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრებასთან დაკავშირებით. ბევრმა საჯარო მოსამსახურემ, როგორც ინდივიდუალურად, ისე კოლექტიურად გაავრცელა საჯარო განცხადება საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლის ერთგულებასთან დაკავშირებით, რომლის მიხედვითაც, კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში ყველა ზომა უნდა მიიღონ ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად.
განსაკუთრებით საგანგაშოა, რომ ზემოთ აღნიშნულ პირთა სამსახურიდან გათავისუფლებები ხორციელდება ყოველგვარი დასაბუთებისა და გამჭვირვალე პროცედურების გარეშე. საჯარო დაწესებულებები იყენებენ ფორმალურ საფუძვლებს, როგორიცაა რეორგანიზაცია ან ხელშეკრულების ვადის გასვლის გამო გათავისუფლება, თუმცა რეალური მიზეზები აშკარად პოლიტიკური ან განსხვავებული შეხედულებების გავრცელების გამო საჯარო მოსამსახურეთა დევნას ეხება. რიგ შემთხვევაში, გათავისუფლება მათი ოჯახის წევრების პოლიტიკურ საქმიანობას უკავშირდება. აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ გათავისუფლებები როგორც ცენტრალური, ისე მუნიციპალიტეტის საბიუჯეტო დაწესებულებებში დასაქმებულ პირებს შეეხო.
საჯარო უწყებებიდან თანამშრომელთა გათავისუფლება კიდევ უფრო გამარტივდა „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონში განხორციელებული იმ ცვლილებებით, რომლებიც „ქართულმა ოცნებამ” დაჩქარებული წესით, 2024 წლის 13 დეკემბერს მიიღო, აღნიშნული ცვლილებებით გაუარესდა საკანონმდებლო მოწესრიგება, რაც არსებითად ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის, „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის სულისკვეთებას და აუარესებს საჯარო მოსამსახურეთა უფლებრივ მდგომარეობას. კვალიფიციურ და გამოცდილ საჯარო მოსამსახურეთა უკანონო გათავისუფლება, საჯარო სამსახურში პოლიტიკური ზეგავლენის გაძლიერებასთან ერთად, მნიშვნელოვნად დააზიანებს საჯარო დაწესებულებების ეფექტიან ფუნქციონირებას.
„სამართლიანი არჩევნები“ უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევს სამსახურიდან უკანონოდ და სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებულ პირებს. „სამართლიანი არჩევნები“ და “საჯარო მოსამსახურეთა დამოუკიდებელი პროფესიული კავშირი -კონსტიტუციის 78-ე მუხლი”, მუშაობენ საჯარო სამსახურებიდან სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებული და რისკის ქვეშ მყოფი საჯარო მოსამსახურეების უფლებების დაცვაზე და ერთობლივად, ამ ეტაპზე 50-ზე მეტი საჯარო მოსამსახურის შრომითი უფლებების დაცვის მიზნით გეგმავენ სარჩელის წარდგენას სასამართლოში.

ISFED намерен защищать трудовые права более 50 госслужащих Грузии
«Увольнение госслужащих явно содержит признаки преследования и дискриминации людей по политическим мотивам», заявляют в «Международном обществе за справедливые выборы и демократию» (ISFED). Это НПО и независимый профсоюз государственных служащих, работают над защитой прав госслужащих, уволенных со службы предположительно по политическим мотивам. На данном этапе они планируют подать иск о защите трудовых прав более 50 госслужащих.
«С конца декабря 2024 года в государственном секторе начался масштабный процесс увольнения сотрудников. По наблюдениям ISFED, указанные кадровые решения принимаются в отношении тех государственных служащих, которые публично выразили свою гражданскую позицию относительно процесса европейской интеграции страны после 28 ноября. Таким образом, увольнение указанных лиц со службы явно содержит признаки преследования и дискриминации по политическим мотивам.
28 ноября 2024 года Ираклий Кобахидзе заявил, что «Грузинская мечта» не будет выносить на повестку вопрос о начале переговоров с Евросоюзом до конца 2028 года, а также откажется от любого бюджетного гранта от Евросоюза. После этого заявления в стране начались масштабные гражданские протесты, в которых принял участие ряд государственных служащих, дистанцировавшихся от позиции «Грузинской мечты» и открыто выразивших поддержку вступлению страны в Евросоюз.
Многие государственные служащие, как индивидуально, так и коллективно, выступили с публичным заявлением о своей приверженности статье 78 Конституции Грузии, согласно которой конституционные органы должны принять все меры в рамках своих полномочий для обеспечения полной интеграции Грузии в Европейский Союз.
Особую тревогу вызывает тот факт, что увольнения вышеуказанных лиц производятся без каких-либо обоснований и прозрачных процедур. Государственные учреждения используют формальные основания, такие как реорганизация или увольнение в связи с истечением срока контракта, хотя реальные причины явно связаны с преследованием государственных служащих за распространение политических или иных взглядов. В некоторых случаях освобождение со службы связано с политической деятельностью членов их семей. Примечательно, что увольнения коснулись сотрудников как центральных, так и муниципальных бюджетных учреждений…
ISFED предоставляет бесплатную юридическую помощь лицам, незаконно уволенным с работы предположительно по политическим мотивам. «Справедливые выборы» и Независимый профсоюз государственных служащих работают над защитой прав государственных служащих, уволенных с государственной службы по предполагаемым политическим мотивам и находящихся в зоне риска», — говорится в заявлении ISFED.