მოსკოვი "ოცნების" ლეგიტიმაციის მიზნით ზურაბიშვილის დემონიზებას განაგრძობს
მოსკოვი "ქართული ოცნების" სადავო ლეგიტიმაციის მქონე ხელისუფლების საინფორმაციო მხარდაჭერასა და ივანიშვილის გუნდის ოპონენტების დემონიზების სადეზინფორმაციო-პროპაგანდისტულ მცდელობებს არ ეშვება, განსაკუთრებულ სამიზნედ კი მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი ჰყავს არჩეული.
საქართველოში არსებულ ვითარებას რუსეთიდან ამჯერად საგარეო უწყების ხელმძღვანელი სერგეი ლავროვი გამოეხმაურა კონტექსტში, რომელიც არა საქართველოს, არამედ ვენესუელას ეხებოდა. მან ზურაბიშვილის შესახებ ცრუ ინფორმაცია გაავრცელა და ამ ფეიქის საფუძველზე მოუწოდა ვენესუელელ ოპოზიციონერებს, "ზურაბიშვილს მიბაძონ".
კერძოდ, ლავროვის მტკიცებით, საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა, რომელიც ჰპირდებოდა მხარდამჭერებს, რომ საქართველოში დარჩებოდა, "ხალხი უბრალოდ მოატყუა, დასცინა, ამ დაპირების შემდეგ მეორე დილითვე წავიდა და რაღაც გაურკვეველ პოლიტოლოგიურ ტრესტში დასაქმდა" (ასეთად მოიხსენია რუსეთის მთავარმა დიპლომატმა მაკკეინის ინსტიტუტი, რომლის სტიპენდიანტიც გახდა ცოტა ხნის წინ სალომე ზურაბიშვილი, რომელიც საქართველოდან არ წასულა და არც აპირებს წასვლას).
ცნობისთვის: 10 იანვარს ვენესუელაში ნიკოლას მადუროს ინაუგურაცია გაიმართა. თუმცა ცივილიზებული სამყარო მორიგ გაყალბებულ არჩევნებში მის გამარჯვებას არ აღიარებს და გამარჯვებულად ედმუნდო გონსალესს მიიჩნევს.
"იქნებ ე.წ. პრეზიდენტმა გონსალესმა, ისევე, როგორც თავის დროზე ე.წ. პრეზიდენტმა გუაიდომ საქართველოს ყოფილ პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს მიბაძონ, რომელიც ახალი პრეზიდენტის ინაუგურაციამდე ორიოდ დღით ადრეც კი თავგამოდებით ამტკიცებდა, რომ "საქართველოში ხელისუფლების ერთადერთ ლეგიტიმურ წყაროს წარმოადგენდა" და რომ "არსად წავიდოდა", დარჩებოდა და სასახლიდან ბრძანებების გაცემას გააგრძელებდა, დილით კი წავიდა და დასაქმდა რაღაც გაურკვეველ პოლიტოლოგიურ ტრესტში... ძნელია ამ თემის კომენტირება: თავიდან ბოლომდე სიყალბე, დიქტატი, ადამიანებისადმი უპატივცემულობა და რაღა თქმა უნდა, საკუთარი როგორც ინტელექტუალური, ისე სხვა შესაძლებლობების კოლოსალური გაზვიადება" - განაცხადა ლავროვმა, რომლის მტკიცებით, ეუთო-ს დამკვირვებლებმა საქართველოს 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების მიმდინარეობისას "მნიშვნელოვანი დარღვევები ვერ აღმოაჩინეს და შედეგების არაღიარება, მით უფრო ჩარევაში რუსეთის დადანაშაულება სხვა არაფერია, თუ არა ქართველი ხალხის დაცინვა მათი მხრიდან, ვისაც 26 ოქტომბრის არჩევნების ლეგიტიმური შედეგები არ მოსწონს და არ აწყობს" .

Лавров: «Зурабишвили устроилась в какой-то политологический мозговой трест»
Глава МИД России Сергей Лавров на пресс-конференции заявил, что пятый президент Грузии Саломе Зурабишвили устроилась на работу в «какой-то политологический мозговой трест».
Напомним, что Зурабишвили стала стипендиатом Киссинджера в Институте Маккейна Аризонского университета в США. При этом она остается в Тбилиси. По словам Зурабишвили, «это не стипендия, это награда». «С другой стороны, это финансирование проекта, которое позволяет нам написать проект на грузинскую тему, над которым мы начнем работать», – пояснила она.
Лавров прокомментировал ситуацию в Грузии, отвечая на вопрос о ситуации в Венесуэле, где 10 января прошла инаугурация Николаса Мадуро, однако страны Запада признают победителем президентских выборов Эдмундо Гонсалеса.
«Может быть, так называемый президент Гонсалес, как и так называемый президент Гуайдо (венесуэльский оппозиционер Хуан Гуайдо – ред.) последуют примеру бывшего президента Грузии Саломе Зурабишвили. Она же очень жестко говорила еще за два дня до инаугурации нового президента, что она никуда не уедет и что она будет, как единственный легитимный источник власти в Грузии, сидеть в этом дворце и давать команды. На утро уехала. И устроилась на работу в какой-то политологический мозговой трест. Очень трудно эту тему комментировать, потому что это сплошное лицемерие, сплошной диктат, неуважение к людям и, конечно, колоссальная переоценка собственных интеллектуальных и прочих возможностей», – отметил Лавров.
Лавров также утверждает, что наблюдатели от ОБСЕ не нашли значимых нарушений во время проведения выборов в Грузии.
«Посмотрите, как издеваются над грузинским народом. Обвиняли, кстати сказать, нас в том, что мы там что-то подстроили. Не нашли наблюдатели от ОБСЕ никаких крупных нарушений. Эта формула означает, что все было сделано правильно, легитимно. Нет, им не нравится», – сказал он.
Оппозиционные силы утверждают, что парламентские выборы 26 октября были «тотально сфальсифицированы», однако власти это отрицают. В окончательном докладе Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ/ОБСЕ) о парламентских выборах в Грузии указано, что «множество проблем, отмеченных в финальном отчете, отрицательно сказались на целостности этих выборов и подорвали доверие общества к процессу».В пресс-релизе, опубликованном на сайте ОБСЕ, указано, что выборы проходили на фоне серьезных опасений по поводу воздействия недавно принятого законодательства на основные свободы и гражданское общество; шагов по уменьшению независимости институтов, участвующих в избирательном процессе; и давления на избирателей, что в сочетании с практикой в день выборов подорвало возможность некоторых избирателей голосовать без страха репрессий.