ევროკომისარი გაფართოების საკითხებში: საქართველოს ხელისუფლებას უკვე შევუჩერეთ 100 მლნ ევროს ოდენობის დახმარება
14/01/2025 11:54:18 პოლიტიკა
ევროკომისარი გაფართოების საკითხებში მარტა კოსი აცხადებს, რომ ევროკავშირმა უკვე შეაჩერა საქართველოს მთავრობისათვის გამოყოფილი 100 მილიონი ევრო და განიხილავს თანხების სხვა მიზნებით განკარგვის შესაძლებლობებს.
კერძოდ, მისი თქმით, აღნიშნული თანხიდან 8,5 მილიონ ევროს უკვე შეეცვალა დანიშნულება და სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერებას მოხმარდება. როგორც მან აღნიშნა, ამავე მიზნით გათვალისწინებულია დამატებით 7,5 მილიონი ევრო.
„ევროკომისიამ უკვე შეაჩერა 100 მილიონ ევროზე მეტი მოცულობის დაფინანსება, რაც პირდაპირ სარგებელს მოუტანდა საქართველოს ხელისუფლებას. ჩვენ განვიხილავთ ამ თანხების მიზნობრიობის შეცვლას. ამავდროულად, ჩვენ ვაგრძელებთ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და დამოუკიდებელი მედიის მხარდაჭერას. მათთვის უკვე გამოყოფილია 8,5 მლნ ევრო. ასევე მზად ვართ დამატებით 7,5 მლნ ევრო მივმართოთ კომუნიკაციების აქტივობებზე. უნდა გავაძლიეროთ რეაგირება „ქართული ოცნების“ ხელმძღვანელობის მიერ გავრცელებულ დეზინფორმაციაზე“, - აღნიშნა მარტა კოსმა 14 იანვარს ევროპარლამენტში, საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის შეხვედრაზე.
მისი განცხადებით, საქართველოში შექმნილი ვითარება არის „შეხსენება, რომ ევროკავშირში გაწევრიანება ადვილი არ არის და რომ უკუსვლა შეიძლება, მოხდეს და ეს ხდება კიდეც“.
მისი თქმით, ქართველი ხალხი ქუჩაშია გამოსული, რადგან სურთ ევროკავშირში ინტეგრაციის კურსის შენარჩუნება.
მან „სრულიად მიუღებელი“ უწოდა ხელისუფლების ქმედებებს მშვიდობიანი მომიტინგეების, ოპოზიციის წარმომადგენლების, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და ჟურნალისტების მიმართ.
მარტა კოსმა ასევე განაცხადა, რომ დიპლომატიური პასპორტებისათვის უვიზო მიმოსვლის შეჩერებაზე გადაწყვეტილებას ევროკავშირის წევრი ქვეყნები იანვრის ბოლომდე უყრიან კენჭს.

Еврокомиссар: ЕС уже приостановил выделение 100 млн евро правительству Грузии
Европейский комиссар по вопросам расширения Марта Кос заявила, что Европейский союз уже приостановил выделение 100 млн евро правительству Грузии и рассматривает возможность перенаправления этих средств на другие цели.
В частности, по её словам, 8,5 млн евро из этой суммы уже перенаправлены на усиление гражданского общества; также дополнительно предусмотрено выделение ещё 7,5 млн евро с той же целью.
«Европейская комиссия уже приостановила финансирование более чем на 100 миллионов евро, что принесло бы прямую выгоду правительству Грузии. Мы рассматриваем возможность изменения целевого назначения этих средств», – заявила Кос 14 января на заседании комитета по иностранным делам Европейского парламента.
«Одновременно мы продолжаем поддерживать организации гражданского общества и независимые СМИ. Для них уже выделено 8,5 млн евро. Кроме того, мы готовы направить ещё 7,5 млн евро на информационные кампании. Нам необходимо усилить ответ на распространяемую руководством «Грузинской мечты» дезинформацию», — отметила она.
По её словам, сложившаяся в Грузии ситуация является «напоминанием о том, что вступление в Европейский союз — это непростой процесс, что возможны откаты назад — и это как раз происходит».
Читайте такжеЛавров: место в формате «3+3» остается доступно для Грузии«Сожалею, что правительство продолжает действовать в направлении, противоположном интеграции в ЕС. Выбор грузинского народа в пользу интеграции в Европейский союз закреплён в конституционных обязательствах. Люди выходят на улицы каждую ночь, поскольку они явно хотят сохранить этот выбор», — сказала Марта Кос.
Она назвала «абсолютно неприемлемыми» действия властей против мирных протестующих, представителей оппозиции, организаций гражданского общества и журналистов.
Марта Кос также заявила, что решение о приостановке безвизового режима для дипломатических паспортов страны-члены ЕС примут путём голосования до конца января.