იტალიის საელჩო: 28 აპრილიდან 8 მაისამდე პერიოდში კრწანისის ბაზაზე "NATO-საქართველოს სწავლება 2025" გაიმართება
17/01/2025 09:48:25 პოლიტიკა, თავდაცვა
28 აპრილიდან 8 მაისამდე პერიოდში კრწანისის ბაზაზე "NATO-საქართველოს სწავლება 2025" გაიმართება. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოში იტალიის საელჩო ავრცელებს.
დიპლომატიური უწყების ცნობით, "სწავლების მიზანია, წარმოაჩინოს NATO-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივი ცენტრის შესაძლებლობები და გამოსცადოს ბრიგადა, რომელიც მეტწილად ქართველი და ნაწილობრივ საერთაშორისო სამხედრო პერსონალისგან შედგება".
დიპლომატიური უწყების მიერ ქართულ ენაზე გავრცელებულ ინფორმაცას უცვლელდ გთავაზობთ:
"საქართველოში გრძელდება NATO–ს აქტივობა კრიზისულ ვითარებაზე რეაგირების უნარების ინტეგრირების კუთხით
იტალიის ელჩი საქართველოში მასიმილიანო დ’ანტუონო შეხვდა ვიტორიო ვენეტოს სახ. დივიზიის სამხედრო მოსამსახურეთა დელეგაციას, რომელმაც დღეს თბილისში დაასრულა NATO-საქართველოს სწავლება-2025-ის მოსამზადებელი მეორე ეტაპი. სწავლება 28 აპრილიდან 8 მაისამდე კრწანისის ბაზაზე, NATO-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივ ცენტრში გაიმართება.
სწავლების მიზანია, წარმოაჩინოს NATO-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივი ცენტრის შესაძლებლობები და გამოსცადოს ბრიგადა, რომელიც მეტწილად ქართველი და ნაწილობრივ საერთაშორისო სამხედრო პერსონალისგან შედგება.
იმ ქვეყნებს შორის, რომლებმაც მონაწილეობა უკვე დაადასტურეს, არიან: აზერბაიჯანი, ალბანეთი, ბულგარეთი, საფრანგეთი, გერმანია, საბერძნეთი, უნგრეთი, პოლონეთი, სლოვაკეთი, თურქეთი და აშშ. სომხეთი დამკვირვებლად იქნება წარმოდგენილი.
სწავლებას, რომელიც პირველად 2016 წელს ჩატარდა და ახლა მეოთხედ გაიმართება, უხელმძღვანელებს იტალიის შეიარაღებული ძალების ვიტორიო ვენეტოს სახ. დივიზიის ფლორენციის სარდლობა, რომელიც ახლახან NATO–ს მრავალეროვნული დივიზია-სამხრეთის ხელმძღვანელად დაინიშნა".

В Тбилиси обсудили запланированные военные учения «Грузия-НАТО 2025»
С целью обсудить ряд вопросов в страну прибыл новый командующий Центром подготовки объединенных сил НАТО (JFTC), генерал-майор Богдан Рыцерский (Ритцерский, Bogdan Rycerski ). Он провел встречу с заместителем командующего Силами обороны генерал-майором Зазой Чхаидзе и командующим Центра учений и военного образования полковником Зурабом Хвичия.
Стороны обсудили возможности сил обороны Грузии, проводимые реформы и перспективы дальнейшего сотрудничества.
В совместном Центре подготовки и оценки (JTEC) НАТО-Грузия в Крцаниси командир, полковник Давид Гагуа представил цели и задачи Центра.
«На встрече обсуждались запланированные в Грузии учения «НАТО-Грузия 2025″. Было отмечено долгосрочное плодотворное сотрудничество между учебными центрами и поддержка, оказываемая JFTC (Joint Force Training Centre — ред.) в процессе развития JTEC (Georgia Joint Training and Evaluation Center — ред.).
Совместный учебный и оценочный центр НАТО-Грузия (JTEC) начал сотрудничество с Учебным центром Объединенных сил НАТО (JFTC), расположенным в Польше, в 2017 году. В 2020 году между ними было подписано соглашение о партнерстве», — говорится в заявлении ведомства.
Добавим, посольство Италии в Грузии сообщило, что учения НАТО-Грузия пройдут на базе «Крцаниси» с 28 апреля по 8 мая.
В них примут участие военные Азербайджана, Албании, Болгарии, Германии, Греции, Франции, Венгрии, Польши, Словакии, Турции и США. Предусмотрено участие Армении в учениях в качестве наблюдателя.