Guardian: რუსმა დიპლომატებმა ბრიტანეთის პარლამენტის დახურულ ნაწილში შეაღწიეს
რამდენიმე რუსმა დიპლომატმა, რომლებიც ლონდონში, დიდი ბრიტანეთის პარლამენტში ექსკურსანტთა ჯგუფთან ერთად იმყოფებოდნენ, ლორდთა პალატის შენობაში შეაღწიეს, - იუწყება ბრიტანული გამოცემა Guardian პარლამენტში ინფორმირებულ წყაროებზე დაყრდნობით.
ბრიტანული საკანონმდებლო ორგანოს შენობის ამ ნაწილში უცხო პირთა შესვლა აკრძალულია. დაკავებული რუსი დიპლომატები შენობიდან დაცვის სამსახურმა გააძევა.
ირკვევა, რომ ინციდენტი, რომლის შესახებაც ბრიტანულმა გამოცემამ 16 იანვარს დაწერა, შობის წინ მოხდა, რომელიც გაერთიანებულ სამეფოში 25 დეკემბერს აღნიშნეს.
Guardian-ის წყაროს ვარაუდით, რუს დიპლომატებს "უბრალოდ სურდათ კრემლის წინაშე თავის მოწონება იმით, რომ „ბრიტანეთის პარლამენტში შეაღწიეს”. ყველა შემთხვევაში, ისინი "რაიმე ზიანის მიყენებამდე გამოიჭირეს".
როგორც გამოცემა აღნიშნავს, ჯერ გაურკვეველია, რუსი დიპლომატები ექსკურსიაზე პარლამენტის რომელიმე თანამშრომელმა ან დეპუტატმა მიიწვია, თუ თავად იყიდეს ტურისტებისთვის განკუთვნილი ბილეთები. თუმცა ინციდენტის შემდეგ დიდი ბრიტანეთის მთავრობამ პარლამენტის ორივე - თემთა და ლორდთა პალატების წევრებს გაუგზავნა გამაფრთხილებელი წერილი, რუსი დიპლომატები პარლამენტის შენობაში კერძო წესითაც კი აღარ მიიწვიონ.
მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინაში რუსეთის არმიის ფართომასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ ლონდონს მოსკოვთან დიპლომატიური ურთიერთობები არ გაუწყვეტია, 2022 წლის მარტიდან რუსეთის სახელმწიფოს წარმომადგენლები დიდი ბრიტანეთის პარლამენტის ტერიტორიაზე პერსონა ნონ-გრატად არიან გამოცხადებული. თავის დროზე ეს წერილობითაც აცნობეს რუსეთის ელჩს.
პარლამენტში მომხდარი ინციდენტის შემდეგ ორივე პალატის სპიკერებმა აკრძალვა კიდევ ერთხელ შეახსენეს პარლამენტის წევრებს და თანამშრომლებს.

Российские дипломаты проникли в закрытую часть британского парламента
Несколько российских дипломатов были задержаны в здании британского парламента, когда, находясь на экскурсии, они отделились от общей группы и оказались в зале заседаний Палаты лордов. Британская газета Guardian посвятила специальный материал этому инциденту, который произошёл ещё в канун Рождества, отмечаемого в Британии 25 декабря.
Внутренняя охрана парламентского здания выдворила российских дипломатов из помещения палаты и объяснила, что там экскурсии не проводятся, пишет Guardian.
В британском правительстве к инциденту отнеслись более чем серьезно, отмечает Би-би-си со ссылкой на газету. Депутатам обеих палат было разослано письмо с предупреждением не приглашать дипломатов из России в здание парламента даже в частном порядке.
Авторы публикации пишут, что остаётся непонятным, посещали ли россияне экскурсию, устроенную по личной инициативе кого-то из сотрудников или самих депутатов, или российские дипломаты купили билет, как это делают обычные туристы.
Представители российского государства с марта 2022 года официально объявлены нежелательными лицами, persona non grata, о чём российский посол был уведомлен в письменном виде, пишет Guardian. В письме, разосланном депутатам обеих палат от имени их председателей, сэра Линдси Хойла и лорда Макфолла, отмечается, что «действующие меры были приняты после вторжения России в Украину».