ტრამპმა საკუთარი კრიპტოვალუტა – $Trump გამოუშვა
აშშ-ის არჩეულმა პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა 17 იანვარს საკუთარი კრიპტოვალუტა - ე.წ. მიმკოინი $Trump გამოუშვა, რომლის კაპიტალიზაციამაც უკვე რამდენიმე მილიარდ დოლარს მიაღწია.
როგორც კრიპტოვალუტის მწარმოებელი კომპანიის ოფიციალურ ვებ-საიტზეა აღნიშნული, მომხმარებლებისთვის ამ ეტაპზე 200 მილიონი ციფრული ტოკენია ხელმისაწვდომი, კიდევ 800 მილიონის გამოშვება მომდევნო 3 წლის განმავლობაში იგეგმება.
კრიპტოვალუტის გამოშვებისთვის ტრამპმა კომპანია CIC Digital LLC-სთან ითანამშრომლა, რომელიც ადრე მისივე ბრენდის ფეხსაცმელსა და სუნამოებს ყიდდა. CIC Digital LLC კომპანია Fight Fight Fight LLC-სთან ერთად ტოკენების 80%-ს ფლობს.
"ჩემი ახალი ოფიციალური ტრამპ-მიმი აქ არის! დროა, აღვნიშნოთ ყველაფერი, რაც გვახასიათებს - მოგება!" - დაწერა ტრამპმა საკუთარ სოციალურ ქსელ Truth Social-ში მიმკოინის გამოშვების გამოცხადებისას.
კრიპტოვალუტის გამოშვებიდან სულ რამდენიმე საათში $Trump-ის ბაზრის კაპიტალიზაცია უკვე 5.5 მილიარდ დოლარს შეადგენდა. თუმცა უნდა ითქვას, რომ მიმკოინებს, ინტერნეტ-სივრცეში პოპულარობით სარგებლობის მიუხედავად, რაიმე თანდაყოლილი ღირებულება არ გააჩნიათ და არასტაბილურ ინვესტიციად ითვლებიან.

Трамп объявил о запуске собственной криптовалюты $TRUMP
Избранный президент США Дональд Трамп объявил в социальных сетях о запуске собственной криптовалюты под названием $TRUMP. В первый день пользователям станет доступно 200 миллионов монет, а в течение трех лет общее предложение вырастет до одного миллиарда.
В первые часы после старта капитализация мемкоина $TRUMP достигла трех миллиардов долларов, а спустя полтора часа превысила четыре миллиарда.
Сайт проекта выполнен в стиле Трампа, и содержит его фразу «Сражайся, сражайся, сражайся», сказанную после покушения летом 2024 года.
Трамп, который ранее называл криптовалюты мошенничеством, поменял свое мнение во время предвыборной кампании. Он пообещал сделать США «мировой столицей криптовалюты» и накопить национальный резерв биткоинов.
В начале декабря прошлого года Трамп объявил о выдвижении криптолоббиста Пола Аткинса на пост главы Комиссии по ценным бумагам и биржам, которая считается одним из самых влиятельных противников криптовалют в мировом финансовом мире. После этого стоимость биткоина впервые превысила сто тысяч долларов.