ომბუდსმენი: 18 იანვარს დაკავებულ მოქალაქეთა ნაწილი პოლიციელების მხრიდან შეურაცხყოფასა და ძალის გადამეტებაზე მიუთითებს
19/01/2025 10:05:12 პოლიტიკა, სამართალი
სახალხო დამცველის აპარატის მიერ გავრცელებული განცხადების თანახმად, 18-19 იანვარს ადმინისტრაციული წესით დაკავებული 9 პირიდან ნაწილი პოლიციის მხრიდან შეურაცხყოფაზე, ორი კი ძალის გადამეტებასა და არასათანადო მოპყრობაზე მიუთითებს.
"აპარატი სხვა უფლებადარღვევებთან დაკავშირებითაც მოახდენს შესაბამის სამართლებრივ რეაგირებას“, - ნათქვამია განცხადებაში.
რაც შეეხება პირბადეების ტარების აკრძალვის რეგულაციას, რასაც ომბუდსმენის წარმომადგენლების მიერ ღამით მონახულებული მოქალაქეები მათი დაკავების ერთ-ერთ საფუძვლად მიუთითებენ, სახალხო დამცველის შეფასებით, „მართალია, მსგავს შეზღუდვას ბევრი დასავლური ქვეყანა იცნობს, უმრავლეს შემთხვევაში, როგორც ამ ქვეყნების კანონმდებლობა, ისე ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტები და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკა მიუთითებს, ეს აკრძალვა არ არის უპირობო და ბლანკეტური“ და „მნიშვნელოვანია, კანონმდებლობა იცავდეს ბალანსს გამოხატვის თავისუფლებასა და უსაფრთხოების დაცვის ინტერესებს შორის“.
შსს-ს პრესცენტრის ცნობით, თემქის პოლიციასთან 18 იანვარს ჯამში ექვსი ადამიანი დააკავეს, მათ შორის - რეჟისორი გურამ მაცხონაშვილი, სონა კალანდაძე, „ჰარაკის“ მენეჯერი მარიამ პაიჭაძე, თამარ ჩუმაშვილი, რომან აკოპოვი და მარიამ გილაშვილი. მაცხონაშვილის მეგობრები ადვოკატის მონათხრობზე დაყრდნობით აცხადებენ, რომ მას ძალოვანები ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
იმავე დღის ბოლოს მეტრო "რუსთაველის" მიმდებარე ტერიტორიიდან, კერძოდ, ზანდუკელის ქუჩიდან სამოქალაქო ტანისამოსში გამოწყობილმა პირებმა წაიყვანეს ორი ახალგაზრდა დემონსტრანტი - რატი ტყემალაძე და ოთარ კვარაცხელია, რომლებიც მიტინგის შემდეგ სახლში ბრუნდებოდნენ. თვითმხილველების ინფორმაციით, მათ გამტაცებლებს არც თავი წარუდგენიათ, არც დაკავების საფუძვლები განუმარტავთ, უბრალოდ ძალის გამოყენებით ჩასვეს ახალგაზრდები მანქანაში და ფაქტობრივად, გაიტაცეს. მოგვიანებით შსს-ში განაცხადეს, რომ ისინი დაკავებულები არიან ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე და 174-ე პრიმა მუხლებით, რაც პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნის დაუმორჩილებლობასა და შეკრების ან მანიფესტაციის ორგანიზებისა და ჩატარების წესის დარღვევას გულისხმობს.

Омбудсмен: двое задержанных сообщили о жестоком обращении со стороны полиции
Офис омбудсмена Грузии распространил заявление по поводу задержания 9-ти участников акции протеста в административном порядке 18 января.
Сообщается, что некоторые из задержанных указали на неэтичное обращение и словесные оскорбления со стороны полиции, в то время как двое из них сообщили о превышении силы и жестоком обращении со стороны представителей МВД.
Омбудсмен обратился в Специальную службу расследований с просьбой отреагировать на указанные факты (ведомство занимается правонарушениями со стороны представителей органов — ред.).
«Офис с юридической точки зрения отреагирует и на другие правонарушения. Кроме того, общественности известно, что народный защитник уже прокомментировал норму о запрете ношения масок (которая указана как одно из оснований для задержания граждан, совершивших визит ночью) и пояснил, что, хотя многие западные страны знакомы с подобными ограничениями, в большинстве случаев, как законодательство этих стран, так и международные стандарты прав человека и практика ЕСПЧ указывают, что этот запрет не является безусловным и бланкетным», — говорится в заявлении омбудсмена Грузии.
Напомним, 18 января в одном из районов Тбилиси были задержаны несколько участников акции протеста в административном порядке. В этот же день на улице Зандукели были арестованы Рати Ткеламадзе и Отар Кварацхелия. Полиция обвиняет задержанных якобы в неподчинении законным требованиям и нарушении правил организации и проведения собраний или манифестаций.