უილსონი - კობახიძეზე: ""ივანიშვილის არალეგიტიმური მარიონეტი პრემიერი პრეზიდენტ ტრამპის მეგობარი არაა და მალე თავს სანქცირებულთა სიაში აღმოაჩენს"
20/01/2025 22:06:04 პოლიტიკა
აშშ-ის რესპუბლიკელი კონგრესმენი, ჰელსინკის კომისიის თავმჯდომარე ჯო უილსონი "ოცნების" სადავო ლეგიტიმაციის მქონე მთავრობის პრემიერ ირაკლი კობახიძის მიერ დონალდ ტრამპისთვის მეორედ გაპრეზიდენტების მილოცვას ეხმიანება და აცხადებს, რომ
"ივანიშვილის არალეგიტიმური მარიონეტი პრემიერ-მინისტრი პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მეგობარი არ არის. ის ჩინეთის კომუნისტური პარტიისა და ირანული რეჟიმის პაიკია და მალე თავს აშშ-ის მიერ სანქცირებულთა სიაში აღმოაჩენს. საქართველოს ლეგიტიმური პრეზიდენტი და აშშ-ის მეგობარი სალომე ზურაბიშვილი ინაუგურაციაზე იყო!" - წერს ჯო უილსონი სოცქსელ X-ზე.
ცნობისთვის: "ქართული ოცნების" მთავრობის მეთაურმა ირაკლი კობახიძემ დონალდ ტრამპს ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტის თანამდებობის ხელახლა დაკავება 20 იანვარსვე მიულოცა. “გულწრფელად ვულოცავ დონალდ ტრამპს აშშ-ის პრეზიდენტის თანამდებობის ხელახლა დაკავებას. მისმა ლიდერობამ ხელი უნდა შეუწყოს გლობალურ მშვიდობას და გააძლიეროს აშშ-საქართველოს ურთიერთობები. პრეზიდენტო ტრამპ, წარმატებებს გისურვებთ ამ მნიშვნელოვან გზაზე!” - განაცხადა კობახიძემ.

Конгрессмен Уилсон: премьер Кобахидзе — не «друг» Дональда Трампа, а «пешка» Китая
Конгрессмен Джо Уилсон, автор MEGOBARI Act и глава Хельсинкской комиссии, прокомментировал поздравление премьра Грузии Ираклия Кобахидзе в адрес нового президента США Дональда Трампа, назвав его «марионеткой» Китая и «иранского режима».
Уилсон отметил, что легитимным представителем Грузии является пятый президент Саломе Зурабишвили, а не «марионеточный» премьер олигарха Иванишвили.
«Нелегитимный марионеточный премьер-министр Иванишвили — не друг президента Дональда Трампа. Он — пешка КПК (Коммунистической партии Китая — ред.) и иранского режима и скоро окажется в санкционном списке США. Легитимный президент Грузии и друг США — Саломе Зурабишвили — присутствовала на инаугурации!», — пишет конгрессмен.
Также Уилсон опубликовал свой список политиков, которых, по его мнению, новый глава Белого дома подведет под санкции. Причем, список возглавляет олигарх и основатель «Грузинской мечты» Бидзина Иванишвили, а уже после, на 4-й строчке, находится «военный преступник» — президент РФ Владимир Путин, телефонная беседа с которым готовится сторонами (как президент США сообщил CNN — ред.), далее — лидер Китая Си Дзиньпин, с которым Трамп намерен встретиться, как писали СМИ, и под конец — представители террористической организации.
«Будьте готовы:
Иванишвили;Мадуро;Хаменеи;Военный преступник Путин;Ким Чен Ын;Си Дзиньпин;Террористы Al-Badr», — пишет конгрессмен.