კალაძე: როდესაც თბილისელს შეუსრულდება 100 წელი, მერია ჯილდოდ 10 000 ლარს გადასცემს
თბილისის მერ კახა კალაძის თქმით, თბილისში მცხოვრებს, რომელსაც შეუსრულდება 100 წელი, მერია 10 000 ლარს გადასცემს.
"როდესაც ადამიანს უსრულდებოდა 100 წელი, დედაქალაქის მერია გადასცემდა ჯილდოს 1 000 ლარის სახით. მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ჯილდო 10 000 ლარი იქნება. მაგალითად, გასულ წელს 57 ადამიანს ჩაერიცხა თანხა, აქედან 23-ს შეუსრულდა 100 წელი, 34-ს - 101 და მეტი" - თქვა კალაძემ.
კალაძის განმარტებით, მოქალაქემ ან მისმა წარმომადგენელმა თანხის მისაღებად თბილისის მერიის ჯანმრთელობისა და სოციალური მომსახურების საქალაქო სამსახურს განცხადებით უნდა მიმართოს. განცხადებას თან უნდა ერთვოდეს 100 წელს მიღწეული მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა და ბოლო 1 წლის განმავლობაში თბილისში უწყვეტი რეგისტრაციის შესახებ სამოქალაქო რეესტრის გაცემული საინფორმაციო ბარათი.
"იმ ხანდაზმულებს, რომლებმაც 2025 წლამდე უკვე ისარგებლეს აღნიშნული პროგრამით, განცხადების დაწერა აღარ მოუწევთ და ბენეფიტი პირდაპირ ჩაერიცხებათ " - თქვა კალაძემ.

Мэр Тбилиси: жителям столицы в возрасте 100 лет будут выдавать премию в 10 000 лари
Мэр Тбилиси Каха Каладзе заявил, что зарегистрированным в столице старожилам, которым 100 и более лет, раз в год будет выдаваться премия — 10 000 лари (около 3 508 $). Раньше сумма составляла 1 000 лари (около 350 $).
Каладзе сообщил, что в 2024 году сумма была зачислена 57 жителям Тбилиси — 23 из них 100 лет, а 34-м исполнился 101 год и больше.
Мэр Тбилиси пожелал старожилам здоровья и долгих лет жизни.
«Чтобы получить награду, гражданин или его представители должны обратиться в городскую службу здравоохранения и социального обеспечения мэрии Тбилиси. К заявлению должно быть приложено удостоверение личности гражданина, достигшего 100-летнего возраста, и информационная карточка, выданная отделом записи актов гражданского состояния о постоянной регистрации в Тбилиси в течение последнего года.
Тем пожилым людям, которые уже воспользовались этой программой, до 2025 года не нужно будет писать заявление, и бенефит прямо будет зачисляться», — сказал Каха Каладзе.