ევროსაბჭოს ჟურნალისტების უსაფრთხოების პლატფორმამ ამაღლობელის საქმეზე განგაშის სიგნალი ჩართო
ევროპის საბჭოს (ევროსაბჭოს) „ჟურნალისტების უსაფრთხოების პლატფორმამ“ განგაშის სიგნალი აამოქმედა მედიამენეჯერ მზია ამაღლობელის დაპატიმრების გამო.
პლატფორმა გადაწყვეტილების მიმღებთ მოუწოდებს, გაათავისუფლონ ჟურნალისტი და მოუხსნან წაყენებული ბრალდება. მზია ამაღლობელი, რომელსაც 4-დან 7 წლამდე პატიმრობა ემუქრება, საპატიმროში შიმშილობს.
პლატფორმაზე ამ დროისთვის მითითებული ინფორმაციით, 2025 წელს პლატფორმაზე გამოცემულია „ოთხი საგანგაშო სიგნალი“ ევროსაბჭოს წევრ ქვეყნებში ჟურნალისტების უსაფრთხოების შესახებ.
ამ ოთხი შემთხვევიდან ერთი ეხება უკრაინას, „კონფიდენციალური ინფორმაციის“ საჯარო ბაზებიდან გასაჯაროვების აკრძალვასთან დაკავშირებით, ხოლო სამი - საქართველოს. მათ შორისაა მზია ამაღლობელის, ასევე, „ბათუმელების“ ოპერატორის 8-დღიანი დაკავებისა და ჟურნალისტ ზვიად ქორიძეზე ბათუმში თავდასხმის შემთხვევები.
„ჟურნალისტების უსაფრთხოების პლატფორმა“ არის საერთო პროექტი, რომელსაც ამუშავებს ევროსაბჭო და პრესის თავისუფლების საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციების ქსელი, - რომელსაც აკომპლექტებენ „ჟურნალისტთა ევროპული ფედერაცია“ (efj), „ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაცია“ (IFJ), „კომიტეტი ჟურნალისტების დასაცავად“ (CPJ), „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე (RSF) და სხვები.
პლატფორმაზე მითითებულია განახლებული ცნობები მზია ამაღლობელის შესახებ - მათ შორის, მის მიერ შიმშილობის გამოცხადების, მისდამი არასათანადო მოპყრობის, დაკავებისას მისი უფლებების დარღვევისა და დაკავების კანონიერების შესახებ.

«Платформа безопасности журналистов» призывает освободить директора Batumelebi
«Платформа безопасности журналистов» Совета Европы забила тревогу в связи с арестом директора Batumelebi Мзии Амаглобели. Альянс журналистов призывает власти Грузии освободить журналистку и снять с нее обвинения.
В 2025 году на платформе опубликованы «четыре тревожных сигнала» о безопасности журналистов в государствах-членах Совета Европы.
Одно из этих четырех дел касается Украины, в связи с запретом на разглашение «конфиденциальной информации» из общедоступных баз данных, а три — Грузии.
Среди них — дела Мзии Амаглобели, 8-дневный арест оператора Batumelebi Гурама Мурванидзе и нападение на журналиста и главу НПО Transparency International Georgia Звиада Коридзе в Батуми.
«Платформа безопасности журналистов» — это совместный проект, разработанный Советом Европы и сетью организаций, занимающихся вопросами свободы прессы, в состав которой входят:
Европейская федерация журналистов (efj);Международная федерация журналистов (IFJ);Комитет по защите журналистов (CPJ);«Репортеры без границ» (RSF) и другие.Платформа обновляет информацию по делу Мзии Амаглобели, в том числе уже опубликовано, что она держит голодовку, что с ней жесток обращалась полиция, написано о нарушении ее прав во время содержания под стражей и законности содержания под стражей.
Отметим, на акции у парламента Грузии коллеги и друзья призвали директора Batumelebi Мзию Амаглобели прекратить голодовку. Они утверждают, что ей не следует подвергать риску свое здоровье и жизнь.
Основательница медиа-изданий Batumelebi и Netgazeti Мзия Амаглобели объявила голодовку — она принимает только воду, по словам главы НПО АМЮГ. Об этом общественности было объявлено постфактум.