23-01-2025 01:29:15 ევროპა ,პოლიტიკა
ესტონეთის პარლამენტმა ქართველი ხალხის მხარდამჭერი განცხადება მიიღო. კანონმდებლები მოუწოდებენ საერთაშორისო საზოგადოებას, გადადგას ქმედითი ნაბიჯები ქართული დემოკრატიის, დემონსტრანტების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და სალომე ზურაბიშვილის, როგორც ლეგიტიმური პრეზიდენტის დასაცავად და მხარდასაჭერად.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ ესტონეთი მხარს უჭერდა და უჭერს საქართველოს განვითარებას, ხმას იმაღლებდა და იმაღლებს რუსეთის წინააღმდეგ, რომელიც წარმოადგენს საფრთხეს საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის.
“ბოლო ათწლეულის განმავლობაში ესტონეთი სულ უფრო დიდი შეშფოთებით ადევნებდა თვალს რუსეთის აქტივობებს, რომელიც, მათ შორის, ქართულ საზოგადოებაში პოლარიზების გაღვივებასა და დემოკრატიულ არჩევნებში ჩარევაში გამოიხატებოდა. გასული წლის საპარლამენტო ოქტომბრის არჩევნები, რომელიც ძალადობისა და დაშინების ატმოსფეროში ჩატარდა, არ გამოხატავს ქართველი ხალხის თავისუფალ ნებას. მმართველი პარტია „ქართული ოცნება”, რომელიც რუსეთის ფედერაციის მხარდაჭერით სარგებლობს, ამ თაღლითური არჩევნების შედეგებს იყენებს სახელმწიფო ინსტიტუტებზე სრული კონტროლის მოსაპოვებლად, ოპოზიციისა და სამოქალაქო საზოგადოების რეპრესირებისთვის“, — აცხადებენ ესტონელი დეპუტატები, რომლებიც არ აღიარებენ „ქართული ოცნების“ პარლამენტის, მთავრობის, პრეზიდენტის ლეგიტიმურობას, საქართველოს ერთადერთ ლეგიტიმურ პრეზიდენტად სალომე ზურაბიშვილს თვლიან და მხარდაჭერას უცხადებენ მის „ძალისხმევას, ქვეყანაში კონსტიტუციური კრიზისი დაასრულოს“.
ესტონეთის პარლამენტი მხარდაჭერას გამოხატავს ასევე საქართველოში მოქმედი დემოკრატიული ძალებისადმი, რომლებიც მოითხოვენ ახალი არჩევნების დანიშნვას და თვლის, რომ ამის გარეშე საქართველოში კრიზისის დაძლევა და დემოკრატიის აღდგენა შეუძლებელია.
გარდა ამისა, ესტონეთის პარლამენტი გმობს მშვიდობიანი დემონსტრანტების მისამართით გამოყენებულ "სასტიკ რეპრესიულ ზომებს" და მოითხოვს პოლიტიკური პატიმრების გათავისუფლებას.
ესტონელი კანონმდებლები მოუწოდებენ სხვა დემოკრატიული ქვეყნების პარლამენტებს, ასევე დაგმონ საქართველოს მმართველი რეჟიმის ძალადობრივი ქმედებები, ევროპულ კომისიასა და ევროკავშირის ქვეყნებს - დააწესონ სანქციები „ოცნების“ პოლიტიკოსებისა და მაღალჩინოსნების მიმართ და ამასთანავე, შეწყვიტონ კომუნიკაცია საქართველოს არალეგიტიმური მთავრობის ინსტიტუტებთან, სანამ ქვეყანაში არ დაინიშნება ახალი არჩევნები, ასევე მხარი დაუჭირონ საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებასა და თავისუფალ მედიას, რომლებიც "იბრძვიან თავისუფლებისთვის".
„ესტონეთის პარლამენტი სოლიდარობას უცხადებს ქართველ ერს, რომელიც იცავს ადამიანის უფლებებს, კონსტიტუციას, დემოკრატიას და ევროკავშირში საქართველოს მომავალს“, — ნათქვამია განცხადებაში, რომელსაც ესტონეთის პარლამენტის 59-მა წევრმა დაუჭირა მხარი და მხოლოდ 9 შეეწინააღმდეგა.

Парламент Эстонии призвал страны ЕС ввести санкции против правительства Грузии
Парламент Эстонии призвал международное сообщество поддержать и защитить «законного президента Грузии, гражданское общество и демонстрантов». Заявление в поддержку грузинского народа представили 49 членов парламента Эстонии. Его поддержали 59 депутатов, против – 9.
«В течение последних десятилетий Эстония с растущей обеспокоенностью следит за действиями российского влияния по поляризации грузинского общества и вмешательству в демократические выборы в Грузии. Результаты парламентских выборов в Грузии, которые прошли в атмосфере насилия и запугивания, в октябре прошлого года, не отражают свободное волеизъявление грузинского народа», — говорится в заявлении.
В нем также утверждается, что «Грузинская мечта», при поддержке России, использует фальсифицированные результаты выборов для получения полного контроля над государственными институтами и подавления оппозиции и гражданского общества.
«Эстонский парламент отказывается признавать легитимность парламента и правительства, которые были сформированы в результате парламентских выборов, проведенных в обстановке запугивания и мошенничества. Он также не признает легитимность назначенного президента».
При этом эстонский парламент признает Саломе Зурабишвили законным президентом и поддерживает ее усилия по прекращению конституционного кризиса в стране, а также поддерживает демократические силы в Грузии, призывающие к проведению новых выборов, которые необходимы для преодоления конституционного кризиса и восстановления демократии.
В резолюции также осуждаются жестокие репрессии против мирных демонстрантов и содержится призыв положить конец их преследованию и насилию, а также к «освобождению всех политических заключенных».
Эстонский парламент призывает парламенты и других стран осудить «насильственные действия правящего режима в Грузии», а Европейскую комиссию и государства-члены ЕС ввести санкции в отношении грузинских политиков и должностных лиц, причастных к жестокому подавлению мирных протестов и преследованию представителей грузинского гражданского общества.
Высший законодательный орган Эстонии обращается к руководствам стран Европы с призывом «строго ограничить общение с институтами незаконного правительства Грузии до проведения свободных и справедливых выборов», а также поддержать представителей гражданского общества Грузии и оставшиеся свободные СМИ, которые продолжают работать от имени свободного общества. несмотря на запугивания и преследования.